Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4509
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziwiszów: Plener z energią

Niedziela, 25 sierpnia 2019, 7:01
Aktualizacja: Środa, 28 sierpnia 2019, 7:55
Autor: WAC
Dziwiszów: Plener z energią
Fot. użyczone
W ostatnim tygodniu sierpnia w Dziwiszowie miało miejsce spotkanie artystów polskich i czeskich, reprezentujących różne dyscypliny sztuk wizualnych: malarzy, ceramików, fotografów, twórców intermedialnych „Energeia”.

To już czwarty Plener "Energeia" o podobnej formule organizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy współpracy Oblastni Galerie w Libercu. Poprzednimi tematami przewodnimi polsko-czeskich spotkań, odbywających się od 2014 roku, były: Przestrzeń, Miejsce i Czas. Tegoroczny plener poświęcony był Energii.

Te fundamentalne kategorie pozwalają uporządkować nasze widzenie świata, a w nim człowieka i są niezbędne, żeby sformułować wnioski będące tego opisu rezultatem – mówią organizatorzy pleneru z jeleniogórskiego BWA. - Grecka "energeia" może oznaczać działanie zmierzające do wyprodukowania nowego bytu (może nim być np. dzieło sztuki); lub samo działanie, nieprodukujące innego tworu-dzieła, takie jak np. widzenie, poznanie i inne przejawy życia. Energia i jej zmiany opisują stan i wzajemne oddziaływania obiektów fizycznych, a także przemiany fizyczne i chemiczne oraz wszelkiego rodzaju procesy występujące w przyrodzie. Ważnym celem podjętych działań, niezmiennie podnoszonym przy okazji każdego kolejnego naszego pleneru, jest badanie/opisywanie świata przy pomocy refleksji artystycznej. Bez wprowadzenia pojęcia energii, wszechobecnej i niezniszczalnej nie byłoby to w pełni możliwe.

Efektem pleneru są nowe artystyczne przyjaźnie i wzrost doświadczenia zawodowego uczestników, zaś jego materialnym śladem będzie katalog przedstawiający sylwetki uczestników i prace powstałe podczas pobytu w Dziwiszowie. 

Plener jest częścią programu "Energea" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group