Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2731
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Planetarium w szkole STO w Jeleniej Górze

Sobota, 22 czerwca 2019, 12:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2019, 12:11
Autor: Org
Jelenia Góra: Planetarium w szkole STO w Jeleniej Górze
Fot. Użyczone
Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus wyrusza w trasę z mobilnym planetarium i odwiedzi w tym roku 60 szkół w całej Polsce. 24 i 25 czerwca pojawi się w Zespole Szkół Społecznych w Jeleniej Górze. Wystawa rozpoczyna się w poniedziałek o godz. 10:00. O 15:00 rozpoczynają się warsztaty dla miłośników gwiazd. 25 czerwca będzie nas można odwiedzić od 8:00 do 14:00.

Wizyta organizowana jest wspólnie z Urzędem Miasta Jeleniej Góry. Kopuła Planetarium będzie ustawiona w hali tenisowej przy ul. Złotniczej 12. Projekt realizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa.

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku zmieści się 30 – 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Kopernika. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci.

Planetobus zatrzymuje się w każdym miejscu na 2 dni. W ciągu roku mobilne planetarium może odwiedzić nawet 60 tys. osób! Jeśli pogoda na to pozwoli, wieczorami organizowane będą także obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów.

Wszyscy możemy czasem być astronomami! Ekipa Planetobusa będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba zbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Zapisy pod nr tel. 504-136-809. Wystawa jest bezpłatna, a liczba miejsc ograniczona.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Planetobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group