Poniedziałek, 12 kwietnia
Imieniny: Damiana, Juliusza
Czytających: 1653
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Plakat zbliżył Polaków i Czechów

Niedziela, 13 lutego 2011, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Plakat zbliżył Polaków i Czechów
Fot. Agrafka
W Muzeum Karkonoskim odbył się w miniony piątek wernisaż wystawy „Plakat zbliża” zorganizowanej z prac profesora Lecha Majewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Justyny Czerniakowskiej, a także Karela Miška reprezentującego stronę czeską i prac jego studentów.

- Wystawa jest bardzo barwna, kolorowa, pełna wyszukanego dowcipu. Prezentowane są plakaty współczesne, które dotyczą głównie tematyki spektakli teatralnych, czy też teatru w ogóle. Warto samemu przekonać się i porównać pracę artystów polskich oraz czeskich – powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Lecha Majewskiego i Karela Miška łączy wspólny mistrz, a mianowicie Henryk Tomaszewski. Karel Mišek często mówi o tym, że wiele zawdzięcza temu doświadczeniu, ponieważ studiował właśnie u profesora Henryka Tomaszewskiego, który jest twórcą polskiej szkoły plakatu.

Wystawa została przygotowana przez Galerię Lewandowski w Pradze, która była prezentowana wcześniej w praskim Instytucie Polskim. Wkrótce będzie można tę ekspozycję zobaczyć także w Libercu oraz innych miastach czeskich.

Zaprezentowano takie niekonwencjonalne i pełne ekspresji plakaty m.in. spektakli Teatru Naszego jak: „Kamień na Kamieniu” Wiesława Myśliwskiego, „Królowie Brytanii” Przemysława Wojcieszka, „Król Edyp” Sofoklesa, czy też „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

To pierwsza i ostatnia tegoroczna wystawa w głównej placówce Muzeum Karkonoskiego. Od marca do grudnia z powodu modernizacji budynek przy ulicy Matejki w Jeleniej Górze zostanie zamknięty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group