Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7767
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piotr Jędrzejczak kierownikiem artystycznym Norwida

Piątek, 9 września 2016, 8:25
Aktualizacja: 10:09
Autor: Manu
Jelenia Góra: Piotr Jędrzejczak kierownikiem artystycznym Norwida
Fot. Archiwum Instytutu Teatralnego
Od września jeleniogórski Teatr im. Cypriana Kamila Norwida ma nowego kierownika artystycznego. Został nim Piotr Bogusław Jędrzejczak, reżyser teatralny, kulturoznawca–teatrolog, psycholog, założyciel i szef artystyczny kilku autorskich festiwali.

Piotr Bogusław Jędrzejczak skończył psychologię i teatrologią na Uniwersytecie Łódzkim, w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego uzyskał dyplom reżysera dramatu. Jako reżyser, autor scenicznych adaptacji, scenariuszy i opracowań muzycznych wystawił blisko 30 realizacji na scenach dramatycznych, lalkowych i muzycznych teatrów w Kaliszu, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Płocku, Poznaniu, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie i Zielonej Górze. Za interesującą realizację spektaklu “Mmaa” i promocję twórczości Stefana Themersona podczas festiwalu “Skarpa” był nominowany do nagrody Srebrnej Maski 2011, przyznawanej przez Płockie Towarzystwo Miłośników Teatru.

W latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze (sceny dramatycznej i lakowej). Był także wykładowcą wielu przedmiotów z teorii i historii teatru i dramatu polskiego i obcego, dawnego i współczesnego. Pracował w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracuje z Europejską Akademią Dyplomacji.

Od lat prowadzi zajęcia dla osób występujących publicznie (psychologiczne aspekty wystąpień: trema, skupianie uwagi odbiorców, fizjologia i higiena mówienia, fonetyka, akcentuacja, intonacja, interpretacja tekstu i budowa wypowiedzi).

Ma też na swoim koncie kilka publikacji, m.in. książkę fabularną dla młodzieży “Dziennik klikomanki” (2003), opowiadanie “Kocoboły” i podręcznik “Jak w Polsce zostać aktorem” (wyd. Wydawnictwo Sferyczne).

Przy okazji warto wspomnieć, że Piotr Bogusław Jędrzejczak na scenie Teatru im. Norwida będzie reżyserował pierwszą premierę (29 października) w bieżącym sezonie artystycznym. Będzie to “Kubuś Fatalista i jego pan” Milana Kundery wg Denisa Diderota. Z kolei na zakończenie tego roku, w noc sylwestrową, swoją premierę będą miały “Szalone nożyczki” Paula Pörtnera w reż. Marcina Sosnowskiego, a 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka zaplanowano premierę widowiska “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group