Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 3734
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piosenki lwowskie rozbrzmiały w JCK

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 18 czerwca 2016, 15:49
Aktualizacja: Niedziela, 19 czerwca 2016, 8:00
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Koncertem w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury zakończył się Tydzień Kultury Lwowskiej i Kresowej organizowany po raz 19. przez jeleniogórski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich. Wystąpiło pięć zespołów i wszystkie zostały jednakowo nagrodzone.

Piątkowe popołudnie w JCK rozpoczęło się od prezentacji krótkich filmów o historii takich miejscowości, jak: Kamieniec Podolski, Nowogródek, Lwów czy Wilno. Następnie zgromadzoną publiczność przywitał zespół Agat oraz prowadzący spotkanie z Stanisławem Kańczukowskim na czele.

W części konkursowej wystąpiły zespoły: Agat, Sokolik, Wojcieszowianki, Sybiraczki i Kresowianie oraz Rybniczanki. Decyzją jury wszystkie kapele ludowe otrzymały pierwszą nagrodę.
- Za rok będą 20. Spotkania z Piosenką Lwowską i Kresową – liczymy na lepszą pogodę, ale pogoda ducha jest wystarczająca, żeby się dobrze bawić – mówił Stanisław Kańczukowski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Jeleniej Górze.

- Spotkania może są skromne, ale wyrażają naszą gorącą miłość do Lwowa, do Kresów i dlatego każdy musi to sam przeżywać we własnej wyobraźni - z tego co opowiedzieli rodzice, bo już mało kto z nas pamięta, co się działo w tamtych czasach. Jesteśmy we Lwowie, na Kresach, obchodzimy to, co pamiętamy, to o czym przeczytaliśmy i o czym nam opowiedzieli rodzice – dodał Stanisław Kańczukowski.

W konkursie historycznym „Ocalić od zapomnienia” wyróżniono: Natalię Janas z ZSOiT w Jeleniej Górze oraz Martę Krakowską z ZST „Mechanik”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~tracer 18-06-2016 17:08
Niektórzy (np. Ewa Stankiewicz ) całkiem serio mówią o powrocie Lwowa do Polski.
~gluś 18-06-2016 18:55
fantastyczna sprawa :)
~ 18-06-2016 22:04
Lwów był i będzie polski !!!!!!!!!!!!!!!!!!
~haloooo 18-06-2016 23:04
co za różnica ? nawołujesz do powrotu Lwowa, a jak myślisz? Czesi nie mają tutaj swoich terenów? Niemcy nie mają? chcesz powrotu ziemi? chcesz? to tak jakby się chciało śpiewać te piosenki jeszcze przez następne 200 lat? człowieku ! słuch zaginie po takim myśleniu za jakieś 50 lat, młodzi to mają gdzieś, nie ważne granice, nie ważny język, tam gdzie jest spokój i dostatnie życie !!! o dzieciach pomyśl !!! Lwów Lwowem, Wrocław Wrocławiem i teraz tylko PIS może uratować ten kraj !
~do 23:04 19-06-2016 11:39
tekst sensowny ale z tym pisem to chyba gruby żart,tak nas "uratują" swoim socjalistycznym rządzeniem ,że z długów będziemy wychodzić 100lat.
~antydebil 19-06-2016 16:20
Zawsze mnie poraża głupota Polaków, m.in. prezentowana przez tzw. kresowiaków i wszystko co z tym jest związane. Od czasów wojny bez przerwy kultywuje się tęsknotę do tych ziem, które w wyniku wojennych ruchów przeszły do innego państwa. I kij w oko, niech se płaczą, jęczą śpiewają. ALE KRUWA CI SAMI jęczący są najczęściej mocno oburzeni postępowaniem niemieckich ziomkostw, które.... TEŻ tęsknią do swoich ziem. Które IM zabrała wojna. Jak zwykle głupota Polaków jest porażająca. MY MOŻEMY ŻĄDAĆ, TĘSKNIĆ, ODWIEDZAĆ. NIEMCY ZAŚ PRECZ Z ŁAPAMI OD NASZYCH PRASTARYCH PIASTOWSKICH (jaja, co?) ZIEM. Co jest idiotyzmem, bo taki np. Śląsk przez zdecydowaną większość ostatniego tysiąclecia był niemiecki i to oni są bardziej uprawnieni do zamieszkiwania tu. Ot d...l na idiocie, k...nem pogania.
~deska 20-06-2016 12:25
Polityka historyczna PIS nie doprowadzi do niczego dobrego. Nie zapominajmy o polskim Lwowie ale nie nadymajmy się ponad miarę. Jedyna sensowna polityka to jak największa integracja z Unią Europejską, mimo jej oczywistych wad. Im mniej polskich polityków, tym lepiej dla Polaków.
~deska 20-06-2016 12:32
Polityka historyczna PIS nie doprowadzi do niczego dobrego. Nie zapominajmy o polskim Lwowie ale nie nadymajmy się ponad miarę. Jedyna sensowna polityka to jak największa integracja z Unią Europejską, mimo jej oczywistych wad. Im mniej polskich polityków, tym lepiej dla Polaków.
~ 21-06-2016 10:17
Orląkto super brawo dla pani która śpiewała.Super
~ 21-06-2016 10:19
Orląkto super brawo dla pani która śpiewała.Super

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group