Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2107
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piknik militarny przyciągnął tłumy

Wiadomości: Region
Niedziela, 16 czerwca 2013, 12:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 7:29
Autor: red
Fot. Mea
– Widząc tyle interesującego sprzętu, aż chce się wstąpić do wojska – mówili uczestnicy V Pikniku Militarnego, który odbył się wczoraj (15.06.) w Łomnicy. Wręczone zostały odznaki honorowe i krzyże za zasługi. – Nagrodzeni zasłużyli się w pracy na rzecz społeczeństwa jeleniogórskiego – mówił generał brygady Bronisław Peikert z Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR, współorganizator pikniku.

Na otwarcie Pikniku Militarnego wręczono odznaczenia honorowe za Zasługi dla Województwa Dolnośląskiego, które przyznał Sejmik Dolnośląski. Złote otrzymali: Bronisław Peikert, Edward Basałygo, ks. Andrzej Bokiej i Tadeusz Smoliński. Józefowi Piekarczykowi, Januszowi Góreckiemu i Markowi Gołębiowskiemu, którzy nie mogli być na pikniku, odznaczenia wręczono wcześniej. Srebrne odznaki otrzymali Franciszek Michalik, Wawrzyniec Pióro, Henryk Erentraut i Jan Ginowicz.

Ponadto srebrne krzyże „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” otrzymali płk Tadeusz Kuś oraz płk Jan Jagielski. Medalem XXX-lecia Związku Żołnierzy wyróżnieni zostali: płk Andrzej Chmura, płk Zdzisław Grzybacz, ppłk Kazimierz Wójcik, mjr Jerzy Maron, mrj Janusz Olszewski, ppor Piotr Paczuski, st.chor. szt. Czesław Kasperek i st. chor. Konstantyn Trochimiak. Nagrodę rzeczową otrzymał mjr Stanisław Skorupski.

Po oficjalnym otwarciu imprezy i koncercie Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem nie tylko wojskowym, ale również strażackim. – To już jubileuszowy piknik, po raz piąty prezentujemy różne jednostki wojskowe m.in. z Bolesławca, Świętoszowa, Wrocławia, czy Bytomia. Nowością była grupa rekonstrukcji historycznej „Odwach” prezentująca dragonów z 1 Dywizji Pancernej generała Maczka. Udostępnialiśmy również sprzęt radiolokacyjny - powiedział Stanisław Wilk, kierownik Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze.

- Głównym celem pikniku jest prezentacja współczesnego wojska polskiego. Żołnierze opowiadają na czym polega ich praca i jak działa sprzęt, zachęcają też do wstąpienia w ich szeregi – dodał.

Jedną z ciekawszych atrakcji była grupa rekonstrukcji historycznej ze stowarzyszenia „Odwach”, która prezentowała sprzęt 10 pułku dragonów 10 Brygady Kawalerii Polskich Sił Zbrojnych walczących w Normandii w 1944 r. – Mamy na sobie umundurowanie brytyjskie polowe i sukienne, wzorowane na motywach szkockich. Ponadto pokazujemy uzbrojenie, zestawy medyczne, maskujące, wykrywacz metali, czy też oryginalnego jeepa willysa z okresu II wojny światowej – mówił Mikołaj Klorek ze Stowarzyszenia Odwach z Poznania.

– Przyszedłem z dziećmi, by opowiedzieć im historię naszego kraju i pokazać, na jakim sprzęcie kiedyś walczono. Mam cichą nadzieję, że któreś z moich dzieci wybierze w przyszłości służbę dla kraju właśnie w wojsku – mówił Krzysztof Staniecki z Jeleniej Góry.

- Bardzo mi się tu podoba, a najfajniejszy jest helikopter. Ciekawie też wyglądają wyrzutnie i broń. Dowiedziałam się od żołnierza, że kobieta też może wstąpić do wojska, dlatego jak dorosnę chciałabym służyć Polsce – podkreślała Julia Staniecka z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~... 16-06-2013 14:21
...tlumy to macie w posredniaku a tam co najwyzej po odjeciu wojskowych bedzie mala grupa...
~gaciowy 16-06-2013 15:06
popieram jakie tłumy same stare pryki i oczywiście co rok prawie ci sami gdyby nie było medali to dziadów by nie było
~kojot 16-06-2013 16:16
Widzę ksiądz dobrodziej order dostał (zapewne walczył na frontach wielu i karku nadstawiał) jak to się dzieje i na podstawie jakich przepisów kapelan to tylko w stopniu pułkownika występuje - ale to proste żołd pułkownika to nie to co kapral - szkoda że tylko my musimy na nich pracować
~Stasio 16-06-2013 17:12
Mam pytanie , ten Pan ze zdecia 6 i 7 po lewej stronie , w okularach ubrany ogolnie na czarno to z jakiej formacji jest ?
~Schengen 16-06-2013 21:37
Ponieważ gry komputerowe uczą przemocy, warto by rodzice zabierali dzieci na takie imprezy. Tu można w realu dotknąć prawdziwych śmiercionośnych "zabawek". Genialne ! :)
~mielony 16-06-2013 23:24
odgrzewane kotlety
~ 16-06-2013 23:40
lepsze takie imprezy niż blokowanie połowy miasta idiotycznymi wyścigami
~wwe 17-06-2013 9:57
Ksiądz widzę pułkownik - szarżę i ordery zdobył zapewne na polu bitwy, w pierwszym szeregu. A może by tak kapelanom dać kaprala, albo szeregowego - wszak nie są w armii dla kasy, ale po to by nieść posługę rannym i umierającym. Ale wtedy niewielu by się ostało, czyż nie?
~weter. 17-06-2013 11:49
Kolejne odznaczenie jest rozmieniane na drobne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group