Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5081
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Piernikowy zgrzyt na jubileusz

Czwartek, 1 maja 2008, 8:37
Aktualizacja: 8:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Piernikowy zgrzyt na jubileusz
Marek Obrębalski i Katarzyna Młodawska podczas prezentacji jubileuszowego piernika.
Fot. TEJO
Historyk i etnolog rozstrzygną spór, jaki powstał między Stowarzyszeniem Miłośników Cieplic a cukiernią Mrugałów w Jeleniej Górze. Chodzi o piernik, który cukiernicy nazwali „jeleniogórskim”. Ciepliczanie podkreślają, że był tylko piernik cieplicki.

Małgorzata Turowska z SMC podniosła sprawę już na forum Jelonki, kiedy poinformowaliśmy o przebiegu jubileuszowego fetowania i o bardzo smacznych piernikach, którymi będzie można rozkoszować się już od dziś.

– Receptura pochodzi z Cieplic, dostałam ją od pani Marianny Kurowskiej, autochtonki, która pamiętała Cieplice sprzed 1945 roku. Przepis przekazała jej matka, a ja kilka lat temu udostępniłam go panu Stanisławowi Mrugale, nieżyjącemu już cukiernikowi. I wtedy wypiekał cieplickie pierniki – wspomina M. Turowska.

Teraz sprzedawane z okazji jubileuszu ciasto, oblane czekoladą i marcepanowym obrazkiem w kształcie ratuszowej wieży, robi karierę pod nazwą „piernik jeleniogórski”.

Rafał Mrugała tłumaczy, że zmodyfikował przepis. Dodał marmoladę i czekoladową polewę, których nie ma w oryginale. Zmienił też kształt, bo tradycyjny piernik cieplicki miał kształt serduszka.

Małgorzata Turowska spotkała się z cukiernikiem, aby wyjaśnić wszelkie niejasności związane z piernikiem. – Uzgodniono, że wątpliwości wyjaśnią fachowcy, których poprosiliśmy o pomoc. Marcin Zawiła, historyk, oraz Henryk Dumin, etnolog – mówi zainteresowana. To oni mają zgłębić przeszłość pierników i rozstrzygnąć spór.

Historycy podkreślają, że piernik był bardzo popularnym wypiekiem i na pewno powstawał także w jeleniogórskich cukierniach. W Muzeum Karkonoskim zachowała się nawet forma do tego ciasta, które ma bogate tradycje we wszystkich kulturach regionalnych.

Mamy nadzieję, że konflikt słodko się zakończy, a piernik jeleniogórsko-cieplicki doprowadzi do jeszcze większej jedności jeleniogórzan z ciepliczanami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group