Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6913
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pieniądze na szkolne wyprawki z poślizgiem

Środa, 22 października 2014, 8:48
Aktualizacja: 8:53
Autor: Angela
– W minionym roku już we wrześniu wypłacano pieniądze na wyprawki szkolne, a teraz mamy drugą połowę października i o terminie wypłat cicho – skarżą się rodzice. Jeleniogórski Wydział Edukacji i Sportu tłumaczy, że ministerstwo później niż zwykle przelało pieniądze na ten cel. – Wielokrotnie interweniowałem w sprawie przyspieszenia przelania ostatniej transzy i mam informację, że te pieniądze niebawem do nas dotrą, więc wypłatę świadczeń rozpoczniemy jeszcze w tym tygodniu – obiecuje Paweł Domagała, naczelnik jeleniogórskiej oświaty.

Pani Anna (imię zostało zmienione), mama drugoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze, na utrzymaniu ma trójkę dzieci. Stąd wyprawka szkolna to zarazem niewielka i wielka pomoc. – Za te 250 zł mogę kupić innym dzieciom coś do szkoły czy nawet do jedzenia – przyznaje kobieta. – W minionym roku pieniądze wypłacone zostały we wrześniu, a teraz mamy drugą połowę października i nikt nie wie, kiedy te pieniądze będą. Wrzesień i październik to dla rodzin z dziećmi najtrudniejszy okres, bo w tym czasie wyposaża się dzieci do szkół, a urząd pewnie sobie teraz tymi pieniędzmi „obraca” – dodaje jeleniogórzanka.

Z tą sprawą zgłosił się do nas również ojciec niepełnosprawnego Bartka. Pieniądze z corocznej wyprawki szkolnej przeznacza na rehabilitację syna. – To nawet nie chodzi o termin, ale o dezinformację. Nikt nie wie, kiedy te pieniądze do nas trafią, więc nie można niczego zaplanować – mówi.

Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze przyznaje, że w minionym roku pieniądze z wyprawki szkolnej trafiły do rodziców we wrześniu. – W tym roku jednak czekaliśmy na wypłatę ostatniej transzy, by wszyscy rodzice otrzymali pieniądze w tym samym czasie – wyjaśnia Paweł Domagała. – Sam wielokrotnie ponaglałem sprawę i w niej interweniowałem. Wczoraj (21.10), po kolejnych telefonach otrzymałem informację, że pieniądze trafia do nas na dniach, więc wypłatę wyprawek szkolnych rozpoczniemy jeszcze w tym tygodniu – dodaje naczelnik i dementuje podejrzenia rodziców: Nie obracamy pieniędzmi z wyprawek szkolnych, po prostu jeszcze tych pieniędzy nie było.

W tym roku programem „Wyprawka szkolna” objętych zostało 661 jeleniogórskich uczniów. Skorzystali z niego uczniowie najubożsi (z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 539 zł netto). Pomocą objęci zostali jednak uczniowie tylko wskazanych klas: II, III lub VI szkoły podstawowej, II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, III klasy zasadniczej szkoły zawodowej czy liceum ogólnokształcącego lub technikum, VI klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, VI klasy ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, III klasy liceum plastycznego, III lub IX klasy ogólnokształcącej szkoły baletowej, a także uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (bez kryterium dochodowego). Wysokość tej pomocy to od 225 zł do 770 zł (dla osób niepełnosprawnych).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group