Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11330
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Piękny ołtarz w Wojcieszycach po renowacji

Środa, 12 listopada 2014, 7:43
Aktualizacja: Czwartek, 13 listopada 2014, 7:41
Autor: Mea
Region: Piękny ołtarz w Wojcieszycach po renowacji
Fot. Mea
W kościele p.w. Św. Barbary w Wojcieszycach został przywrócony do pierwotnego wyglądu barokowy ołtarz główny. Odnowiono też rzeźby. – To najpiękniejszy i najstarszy ołtarz w regionie. Jego renowacja wraz z figurami kosztowała ponad 240 tys. zł – mówi proboszcz Marek Mikicionek.

W zeszłym roku I etap konserwacji ołtarza dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego kwotą ponad 60 tys. zł. Kolejne 10 tys. zł dołożyła Gmina Stara Kamienica. Potrzebny był również wkład własny parafii w wysokości ok. 20 tys. zł. W tym roku II etap renowacji dofinansowało kwotą 100 tys. zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 5 tys. zł pochodziło z budżetu gminy. Natomiast prace konserwatorskie czterech barokowych figur z nawy głównej kościoła dofinansował suma 30 tys. zł Dolnośląski Urząd Marszałkowskiego. Parafia dołożyła 20 tys. zł.

- Ołtarz i figury były już bardzo zniszczone dlatego moi poprzednicy, mieszkańcy i ja składaliśmy wnioski o dofinansowanie prac renowatorskich – opowiada ks. Marek Mikicionek.

Główny ołtarz ma charakter retabulu barokowego, który wykonany został prawdopodobnie w II poł. XVIII w. Jego drewniane elementy są misternie i bogato polichromowane. Stanowią godną oprawę dla znajdującego się w centrum ołtarza olejnego obrazu, który przedstawia scenę ścięcia św. Barbary. Według znawców sztuki obraz wyszedł spod pędzla „najbliższego kręgu” Michała Willmana.

Po obu stronach tego dzieła znajdują się dwie drewniane rzeźby. Pierwsza ukazuje św. Izydora Oracza w odświętnym stroju chłopa sudeckiego. Druga przedstawia św. Floriana w stroju rzymskiego żołnierza.

Ołtarz wieńczy trójkątna płaskorzeźba przedstawiająca popiersie Boga Ojca w płomienistej glorii, trzymającego w prawej dłoni królewskie berło. Poniżej znajduje się siedem anielskich główek. Na szczycie trójkąta są również anioły, a nad nimi gołębica w glorii. Tło głównego ołtarza stanowi iluzjonistyczna, malowana kotara w ciemnopurpurowej tonacji z bogatą draperią. Zdobiona jest osiemnastoma złotymi gwiazdami.

Po obu stronach nawy głównej stoi sześć drewnianych, metrowych figur: Henryka Pobożnego, św. Michała Archanioła, św. Ignacego Loyoli, św. Karola Boromeusza, św. Franciszka z Asyżu i św. Dominika. Cztery pierwsze z nich zostały właśnie odrestaurowane.

- Złożyliśmy wnioski o kolejną dotację w wysokości ponad 150 tys. zł do ministerstwa kultury na renowację siedmiu obrazów i pozostałych dwóch figur. Podczas dotychczasowych prac zostały odsłonięte freski, które również chcielibyśmy wyeksponować. Jeśli ktoś chciałby sfinansować renowację, któregoś z pozostałych dzieł sztuki sakralnej, jakie posiadamy w kościele, prosimy o zgłaszanie się do nas – apeluje proboszcz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
836
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group