Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5547
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piękny ołtarz w Wojcieszycach po renowacji

Wiadomości: Region
Środa, 12 listopada 2014, 7:43
Aktualizacja: Czwartek, 13 listopada 2014, 7:41
Autor: Mea
Fot. Mea
W kościele p.w. Św. Barbary w Wojcieszycach został przywrócony do pierwotnego wyglądu barokowy ołtarz główny. Odnowiono też rzeźby. – To najpiękniejszy i najstarszy ołtarz w regionie. Jego renowacja wraz z figurami kosztowała ponad 240 tys. zł – mówi proboszcz Marek Mikicionek.

W zeszłym roku I etap konserwacji ołtarza dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego kwotą ponad 60 tys. zł. Kolejne 10 tys. zł dołożyła Gmina Stara Kamienica. Potrzebny był również wkład własny parafii w wysokości ok. 20 tys. zł. W tym roku II etap renowacji dofinansowało kwotą 100 tys. zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 5 tys. zł pochodziło z budżetu gminy. Natomiast prace konserwatorskie czterech barokowych figur z nawy głównej kościoła dofinansował suma 30 tys. zł Dolnośląski Urząd Marszałkowskiego. Parafia dołożyła 20 tys. zł.

- Ołtarz i figury były już bardzo zniszczone dlatego moi poprzednicy, mieszkańcy i ja składaliśmy wnioski o dofinansowanie prac renowatorskich – opowiada ks. Marek Mikicionek.

Główny ołtarz ma charakter retabulu barokowego, który wykonany został prawdopodobnie w II poł. XVIII w. Jego drewniane elementy są misternie i bogato polichromowane. Stanowią godną oprawę dla znajdującego się w centrum ołtarza olejnego obrazu, który przedstawia scenę ścięcia św. Barbary. Według znawców sztuki obraz wyszedł spod pędzla „najbliższego kręgu” Michała Willmana.

Po obu stronach tego dzieła znajdują się dwie drewniane rzeźby. Pierwsza ukazuje św. Izydora Oracza w odświętnym stroju chłopa sudeckiego. Druga przedstawia św. Floriana w stroju rzymskiego żołnierza.

Ołtarz wieńczy trójkątna płaskorzeźba przedstawiająca popiersie Boga Ojca w płomienistej glorii, trzymającego w prawej dłoni królewskie berło. Poniżej znajduje się siedem anielskich główek. Na szczycie trójkąta są również anioły, a nad nimi gołębica w glorii. Tło głównego ołtarza stanowi iluzjonistyczna, malowana kotara w ciemnopurpurowej tonacji z bogatą draperią. Zdobiona jest osiemnastoma złotymi gwiazdami.

Po obu stronach nawy głównej stoi sześć drewnianych, metrowych figur: Henryka Pobożnego, św. Michała Archanioła, św. Ignacego Loyoli, św. Karola Boromeusza, św. Franciszka z Asyżu i św. Dominika. Cztery pierwsze z nich zostały właśnie odrestaurowane.

- Złożyliśmy wnioski o kolejną dotację w wysokości ponad 150 tys. zł do ministerstwa kultury na renowację siedmiu obrazów i pozostałych dwóch figur. Podczas dotychczasowych prac zostały odsłonięte freski, które również chcielibyśmy wyeksponować. Jeśli ktoś chciałby sfinansować renowację, któregoś z pozostałych dzieł sztuki sakralnej, jakie posiadamy w kościele, prosimy o zgłaszanie się do nas – apeluje proboszcz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~xyz 12-11-2014 11:04
Ołtarz piękny, Kościół w miarę zadbany ale... Otoczenie Kościoła i plebanii to rozpacz. Widać brak gospodarza. Obecny Proboszcz zniweczył pracę swoich poprzedników i ludzi którzy z nimi pracowali ciężko na rzecz Kościoła. Dzięki Jego bierności włożone wysiłki legły w gruzach i zarosły bałaganem i zaroślami. To porażka Kościoła i jego włodarzy materialna i duchowa. WSTYD PANOWIE !
~front 12-11-2014 11:25
40 zdjęć ale brak zdjęcia "zadbanego" otoczenia kościoła i plebanii- czekają chyba na dotację aby posprzątać.
~ 12-11-2014 11:51
Ponieważ to ołtarz jest po renowacji, a nie Wojcieszyce, tytuł powinien być inny."Piękny ołtarz po renowacji w Wojcieszycach".:-)
~XYZ 12-11-2014 14:35
Do - Front 11: 25 Zdjęć "zadbanego" otoczenia nie trzeba. Wystarczy przyjechać na miejsce i porównać stan obecny z wyglądem tego miejsca z przed kilku lat. Karczochy i zarośla biorą systematycznie górę nad dawnym ładem i porządkiem . Przeszedł on do historii wraz z ludżmi którzy go tworzyli z dużym wysiłkiem. Niektórzy z nich już nie żyją, a inni odeszli daleko od wojcieszyckiego Kościoła.
~BOLO61 12-11-2014 19:38
A ile dała kuria ?
~dziurbas 12-11-2014 20:05
kuria tylko bierze a nie daje przepływ kasy w jedną strone ;)
~historyk 12-11-2014 22:02
Jak zwykle to co dał Urząd Wojewódzki z Wrocławia to mały ułamek tego, co dało Ministerstwo Kultury i Sztuki z Warszawy. Wrocław potrafi tylko doić region, ale dać coś od siebie - to już nie. To są barbarzyńcy, zabytkową halę w Mysłakowicach też rozebrała firma z Wrocławia. Wszystko to świetnie pokazuje, jaki jest stosunek Wrocławia do dziedzictwa kulturowego regionu.
~ 13-11-2014 15:56
"Retabulum", a nie :"retabulu". "Najpiękniejszy i najstarszy ołtarz w regionie"? Szczerze wątpię, choć wieku i urody mu nie brak. Plus za zdjęcia porównawcze przed i po konserwacji.
~Zdzich 11-03-2016 19:08
Renowacja ołtarza to DUŻA sprawa. Najbardziej kosztowna. Przy tym konieczność uporządkowania otoczenia kościoła to 5% wartości tego co już zostało wydane. I najłatwiejsza. Musiał x. Marek komuś mocno podpaść skoro mu to parafianie PUBLICZNIE wypominają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group