Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7093
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Piękno leśnego ogrodu

Czwartek, 10 czerwca 2021, 8:01
Autor: WAC
Miłków: Piękno leśnego ogrodu
Fot. Leśny Bank Genów Kostrzyca
Wiosna to najlepsza pora do zwiedzania leśnego ogrodu w Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca. Wielobarwność gatunków i odmian roślin ozdobnych zachwyca, a otoczenie zachęca do spędzenia czasu wolnego w otoczeniu przyrody.

Arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy zajmuje blisko 15 hektarów. Otacza siedzibę oraz budynki użytkowe Leśnego Banku Genów. Stanowi żywy bank genów, w którym przechowywane są egzemplarze najcenniejszych przedstawicieli chronionych oraz ozdobnych gatunków roślin. Zgromadzone kolekcje obejmują ok. 5 000 okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin. Są wśród nich magnolie, leśne drzewa iglaste (jodły, sosny i świerki), rośliny miododajne i wrzosowate oraz stare odmiany jabłoni. Arboretum jest również miejscem aklimatyzacji dla wielu gatunków drzew, krzewów i innych roślin z całego świata w dość surowych warunkach podgórskich. Wstęp do arboretum jest bezpłatny.

W Polsce pierwsze kolekcje drzew i krzewów zgromadzono wokół Zamku Królewskiego w Warszawie. Najstarsze ogrody botaniczne to założony przy Królewskiej Szkole Leśnej ogród w Grodnie oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (1783 r.). W 1811 roku założony został Ogród Botaniczny przy Uniwersytecie Wrocławskim a w roku 1818 przy Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze arboretum w Polsce czyli wydzielony obszar zajmujący się kolekcjonowaniem roślin drzewiastych w celu ukazania ich piękna i różnorodności oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji przyrodniczej założono w 1826 roku w Kórniku k/Poznania.

Kolekcjonowanie roślin różnych gatunków jest tak stare jak cywilizacja ludzka. Najstarsze ogrody powstały w Indiach i Chinach. Otaczały miejsca kultu i miały podkreślać ich piękno i wyjątkowość. Ogrody, jako symbole potęgi i bogactwa powstawały w wielu krajach, natomiast rośliny dla celów poznawczych pierwszy zaczął gromadzić Arystoteles (384 – 322 p.n.e.), a jego dzieło kontynuował uczeń – Teofrast, uznawany za ojca pierwszego ogrodu botanicznego, który znajdował się przy Liceum Arystotelesa pod Atenami.

Twoja reakcja na artykuł?

19
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group