Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9646
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piękne recytacje i niezwykłe głosy w MDK

Niedziela, 17 lutego 2013, 6:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 lutego 2013, 7:37
Autor: Angela
Jelenia Góra: Piękne recytacje i niezwykłe głosy w MDK
Fot. Angela
– Trudny był wybór najlepszych, bo spotkaliśmy się z prawdziwymi pasjonatami poezji – mówiła dyrektor MDK Danuta Sitek, tuż po obradach jury miejskiego etapu 58. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej, który odbył się wczoraj (16.02) w Młodzieżowym Domu Kultury w Jeleniej Górze. Udział w nim wzięło 15 uczestników, tylko z dwóch szkół gimnazjalnych.

Na konkurs dla jeleniogórskich gimnazjalistów przybyli nie tylko uczestnicy. Na widowni siedzieli rodzice i dziadkowie. Występy oceniała komisja w składzie: Iwona Majtczak (przewodnicząca), Danuta Sitek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i Maciej Cytarzyński (muzyk). W kategorii: recytacja zwyciężył Beniamin Sopot z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze. Zaprezentował on wiersz „Publiczność do poetów” Adama Asnyka.

- Wiersz znalazłem w jakimś tomiku, bardzo mi się spodobał i zastanawiałem się, czy będzie on do mnie pasował – mówi Beniamin. – Zawsze staram się utożsamiać z wierszem. Recytuję od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W przyszłości chciałbym zostać aktorem, chcę iść do szkoły teatralnej – dodał uczeń Gimnazjum nr 1. Zatem tego mu życzymy!

Drugie miejsce ex aequo zajęli: Wiktoria Pogorzelska i Szymon Stęchły z Gimnazjum w LO nr 1. Szymon uczestniczył w konkursie w MDK po raz piąty. Na widowni wspierał go ojciec, który przyznał, że nie wie, skąd u syna zdolności aktorskie i miłość do poezji. - Zastanawiamy się z żoną, po kim syn to ma, bo my jesteśmy raczej umysłami ścisłymi, a syn woli przedmioty humanistyczne i artystyczne zainteresowania. Jest pierwszy w rodzinie – przyznał Piotr Stęchły.

Trzecią nagrodę jury przyznało Agacie Zawlik z Gimnazjum w LO nr 1, a wyróżnienia - Oldze Ostrowskiej (Gimnazjum w LO nr 1) oraz Natalii Lasce i Wincentemu Krawczykowi z Gimnazjum nr 1.

W kategorii: poezja śpiewana bezkonkurencyjny okazał się głos i talent Teresy Wiącek z Gimnazjum nr 1, która zaśpiewała piosenkę Czesława Niemena „Zanim przyjdzie wiosna”. Teresa zaprezentowała się w MDK już po raz czwarty, nagrodzona pierwszym miejscem została po raz pierwszy. Na widowni wspierała ją dumna z córki mama Justyna Gradkowska oraz dziadkowie.

- Sam śpiewałem w młodości. Dumny jestem z Tereski i jej zainteresowań – mówił dziadek laureatki Henryk Gradkowski, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. – Wnuczka wybiera się na wokalistykę do średniej szkoły muzycznej. Z przyjemnością słucham jej występów i kiedy mogę, kibicuję – dodał.

Drugie miejsce przyznano Wiktorii Pogorzelskiej z Gimnazjum w LO nr 1, która zaśpiewała „Wariatka tańczy”, a także recytowała wiersz. Razem z koleżanką Ania Mukalled, która odebrała wyróżnienie w tej kategorii, Wiktoria uczestniczy w zajęciach wokalnych w MDK, prowadzonych przez Renatę Kryńską.

- To jest wspaniałe miejsce, w którym panuje niezwykła atmosfera – mówiły dziewczyny. - Tu wiele można się nauczyć. Śpiewać każdy może, wystarczy tylko chcieć. Początkowo wstydziłam się, bo mam niski głos, ale tu udało mi się przełamać – dodała Wiktoria. – Dla mnie śpiewanie jest ucieczką od rzeczywistości. Kiedy śpiewam, o niczym innym nie myślę i to jest piękne– dodała Wiktoria.

Trzecie miejsce zdobyła Anna Góralik z Gimnazjum nr 1, która na konkurs przygotowała piosenkę Marka Grechuty „Korowód”. Uczestniczka przyszła na konkurs m.in. z Oskarem Doruchem i Ewą Olczak.

- Niektóre piosenki Marka Grechuty są wyjątkowe i dlatego postanowiłam je dzisiaj zaprezentować – mówiła Ania. – Co prawda wolałabym Ewę Demarczyk czy Katarzynę Groniec, ale one są mniej znane – dodała Ania.

Zwycięzcy konkursu już 25 lutego br. wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się również w MDK w Jeleniej Górze.

- Co roku jest to wyjątkowe wydarzenie, przykro nam jednak, że w tym roku tylko dwie jeleniogórskie szkoły gimnazjalne zgłosiły się do konkursu – mówiła Danuta Sitek, dyrektor MDK. – W przyszłą sobotę mamy eliminacje powiatowe. Miasta i gminy naszego powiatu licznie zgłosiły uczestnictwo swoich uczniów i recytatorów będzie znacznie więcej, przybędą oni niemal ze wszystkich miejscowości – dodała Danuta Sitek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
376
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group