Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5886
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pięciolatka z unijną pomocą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 31 stycznia 2010, 8:38
Aktualizacja: 21:36
Autor: jj
Fot. jj
Właśnie zaczęły się konsultacje wersji roboczej Planu Odnowy Wsi Kopaniec na lata 2010–15. – Plan jest podstawowym dokumentem przy pozyskiwaniu funduszy europejskich. Bez niego nie mamy żadnych szans na dotacje, co przy napiętym i wciąż zbyt małym budżecie gminy, oznacza nikłe nadzieje na rozwój wsi – przekonuje sołtys Kopańca Zbigniew Lipiński.

W najbliższym czasie plan zostanie wyłożony do wglądu i po konsultacjach, głosowanie za jego przyjęciem odbędzie się na corocznym zebraniu wiejskim w Kopańcu na przełomie lutego i marca br. Po zatwierdzeniu go przez rade gminy, Plan Odnowy Wsi Kopaniec na najbliższą pięciolatkę, stanie się podstawą do walki o unijne dotacje.

A jest, o co powalczyć. W konsultowanej z Radą Sołecką, Stowarzyszeniem Kopaniec i zaangażowanymi w życie wsi mieszkańcami, roboczej wersji planu, widnieje 16 pozycji na łączną kwotę blisko 16 milionów złotych. Wśród nich główną pozycję zajmuje budowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej za 8.5 mln zł.

– I to właśnie ten projekt ma największe na realizację - przekonuje kierownik referatu rozwoju gminy Stara Kamienica Mariusz Marek. Są już stosowne plany i dokumenty, a co najważniejsze, zasady finansowania. Wbrew obawom części mieszkańców gminy, jej udział w inwestycji to zaledwie 15 procent. Z czego 14 procent stanowi pożyczka bez odsetek z WFOŚ, pozostały jeden procent to wkład własny gminy.

Z pozostałych zadań ujętych w Planie Odnowy Wsi, realne szanse na realizację w ciągu najbliższych dwóch lat, ma także budowa boiska wielofunkcyjnego -wykonano już podstawowe roboty ziemne, co stanowi połowę zaplanowanych prac- remont dróg gminnych i powiatowych oraz budowa punktów widokowych oraz oznakowanie tras turystyki pieszej i rowerowej.

- Uznaliśmy ten plan za swoisty koncert życzeń wynikających z naszych potrzeb. Dlatego znalazły się w nim i budowa remizy i świetlicy wiejskiej, jak też renowacji zabytkowych słupów ogłoszeniowych z początku XX w. – mówi współzałożyciel Stowarzyszenia Kopaniec Leszek Różański.

Sołtys Lipiński cieszy się, że w planie oprócz promocji, badań archeologicznych kamiennych Wałów czy organizacji cyklicznych imprez w Osadzie Średniowiecznej Kopaniec, większość stanowią inwestycje, które na trwałe mogą zmienić oblicze Kopańca. – Wsi potrzebny jest rozwój. Samym krajobrazem nie przyciągniemy ludzi, którzy chcieliby tu budować domy i prowadzić działalność gospodarczo-usługową – przekonuje sołtys Kopańca.

Kopaniec, którego początki datuje się na pierwsza połowę XIV wieku, to dzisiaj wieś licząca niespełna 400 mieszkańców. Do atrakcji należą dziś m.in. kamienne wały, zabytkowe słupy ogłoszeniowe, replika osady średniowiecznej, a także galerie sztuki i rękodzieła. Funkcjonuje tu także kilka gospodarstw agroturystycznych, a sama wieś stanowi świetny punkt wypadowy w Góry Izerskie i Karkonosze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~xyz 31-01-2010 14:07
A gdzie ten Kopaniec podlaczy sie do sieci ka...lizacyjnej,najblizsza siec posiadaja Piechowice?Najwygodniej bedzie w Kromnowie do rzeki.
~_Łowca byków 31-01-2010 21:16
(...) Właśnie zaczęły się konsultacje wersji roboczej Planu Odnowy Wsi Kopaniec na lata 2010–215. (...) Cofamy się w rozwoju??????????
~_Łowca byków 31-01-2010 22:03
(...) Właśnie zaczęły się konsultacje wersji roboczej Planu Odnowy Wsi Kopaniec na lata 2010–15. (...) Teraz to już na pewno tyle, że bardziej dynamicznie :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group