Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6713
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pestka wystartowała z wysokiego C

Sobota, 29 kwietnia 2017, 7:31
Aktualizacja: Niedziela, 30 kwietnia 2017, 7:24
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pestka wystartowała z wysokiego C
Fot. Tomasz Raczyński
„Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)”w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu to start IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA z wysokiego C – ocenili zgodnie widzowie zgromadzeni wczoraj (28.04) w sali widowiskowej JCK.

Zanim oficjalnie rozpoczęto pokazy spektakli mistrzowskich (dzisiaj rozpoczną się konkursowe), w poprzednich dniach można było już obejrzeć wydarzenia towarzyszące (spektakle grupy STA-ART oraz film „Maria Skłodowska-Curie”). Wczoraj ruszyła główna część festiwalu, który po roku przerwy wraca na jeleniogórską mapę wydarzeń kulturalnych. Na początek otwarto wystawę Zbigniewa Szumskiego w galerii Korytarz w Jeleniogórskim Centrum Kultury (ul. Bankowa 28/30). Autor zaprezentował swoje rysunki przy okazji 25-lecia Teatru Cinema, które będzie można oglądać w trakcie festiwalu.

Po godz. 19:00 odbyła się ceremonia otwarcia festiwalu, czego dokonał zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak oraz dyrektor artystyczny PESTKI Łukasz Duda. Formalnościom stało się zadość, więc licznie zgromadzona publiczność w sali widowiskowej JCK mogła rozpocząć awangardową ucztę z wałbrzyskim teatrem. Spektakl „Zapolska Superstar” skłaniał do refleksji, bawił i był przede wszystkim perfekcyjnie zagrany. Po sztuce widzowie zgodnie podkreślali: „fantastyczny spektakl”, „bardzo na czasie”, „świetnie się bawiłam...”.

- W tym roku mieliśmy więcej pieniędzy, żeby te polsko-niemieckie spotkania teatralne w Jeleniej Górze zaistniały bardzo intensywnie. Byłem spokojny o poziom, bo Łukasz Duda zebrał grupę fantastycznych ludzi do rady programowej, która wybierała spektakle. Nikt nie może przegapić tego festiwalu, bo zobaczymy najlepsze spektakle w obszarze „Baby i dramaty” - powiedział Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Łukasz Duda nie ukrywał, że denerwował się przed rozpoczęciem, ale był bardzo zadowolony z efektów. - Nerwy i stres faktycznie pierwszego (oficjalnego) dnia były. Teatr z Wałbrzycha wystąpił w nurcie mistrzowskim i pokazał klasę mistrzowską. Po reakcjach widzów widziałem, że widownia była zachwycona – mówił dyrektor artystyczny festiwalu.

Drugi dzień PESTKI rozpocznie się od wykładu prof. Mirosława Kocura Książnicy Karkonoskiej - na temat kobiet w teatrze, a zakończy koncertem Goorala w Klubie Kwadrat. Program na sobotę (29.04):
29.04.2017 sobota:
KSIĄŻNICA KARKONOSKA / ul. Bankowa 27
godz. 15.00 / wykład
PROF. MIROSŁAW KOCUR - KOBIETA W TEATRZE

HANGAR / ul. Łomnicka - Lotnisko
godz.17.00 – 01001, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Lalkarski we Wrocławiu / Reżyseria: Wojciech Brawer.

SALA NOVA / ul.1 Maja 60
godz. 18.30 - ZIEMIA NICZYJA, Teatr Merlin Puppet Theater / Reżyseria: Dimitris Stamou

SALA WIDOWISKOWA / ul. Bankowa 28/30
godz. 20.00 – NOMADKA, Teatr Amareya Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak

KLUB KWADRAT / ul. Bankowa 28/30
godz. 21.00 PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Kamil Radomski

KLUB KWADRAT / ul. Bankowa 28/30
godz. 22.00 / koncert GOORAL.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group