Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 7182
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Patriotyzm i niepodległość oczami przedszkolaków

Środa, 10 listopada 2010, 9:03
Aktualizacja: 9:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Patriotyzm i niepodległość oczami przedszkolaków
Fot. Jakub Binkowski
Czasami dzieci o rozumieją o wiele więcej niż się wydaje dorosłym – pokazał to I Przegląd Patriotyczny Przedszkoli, w który zaangażowały się wszystkie jeleniogórskie placówki miejskie. Wczoraj piosenkami, wierszami i inscenizacjami maluchy przypomniały dorosłym znaczenie słów „patriotyzm”, „Polak”, „niepodległość” czy „wolność”.

Pomysłodawczynią Przeglądu Patriotycznego Przedszkoli była Monika Sołek, dyrektor Przedszkola nr 11 w Jeleniej Górze wraz ze swoimi nauczycielami. Współorganizatorami spotkania był natomiast Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych w Sobieszowie, który udostępnił salę kominkową, dzięki której atmosfera spotkania była jeszcze bardziej podniosła. Uczniowie ZSPŻ natomiast przygotowali dla maluchów i gości przepyszny poczęstunek - pyszne ciasta i kolorowe kanapki z fantazją.

– Spotkanie nie miało charakteru konkursu, ale przeglądu, prezentacji umiejętności dzieci. W ten sposób chcieliśmy przekazać szerszemu gronu to, czego uczymy dzieci w przedszkolach. To u nas czasami po raz pierwszy słyszą, co to jest patriotyzm, że są Polakami, a Polska to ich ojczyzna. Podczas spotkania dzieci niejednokrotnie pokazały, jak bardzo to rozumieją. Spotkanie było niezwykle podniosłe i wzruszające. My dorośli czasami zapominamy, że z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim, nawet o rzeczach poważnych. Dzieci rozumieją je na swój sposób i od najmłodszych lat kodują sobie te wartości – mówi Monika Sołek.

Dzieci prezentowały zarówno piosenki patriotyczne, inscenizacje, jak i wiersze. Na przegląd zaproszono dyrektorów szkół i przedszkoli, przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji, z którymi współpracują przedszkola i szkoła oraz kombatantów, którzy podzielili się z maluchami swoimi doświadczeniami i historią. W spotkaniu uczestniczył weteran wielu frontów II Wojny Światowej Józef Brandys.

- Cieszę się, że udostępniając salę i przygotowując poczęstunek mogliśmy coś zrobić dla środowiska lokalnego. Uważam, że warto organizować takie przeglądy, sama doznałam pięknych wzruszeń. Łzy w oczach mieli też dziadkowie i rodzice oraz zaproszeni goście. Mam nadzieję, że nie skończy się na pierwszej edycji przeglądu. W naszym skomercjalizowanym życiu te ważne wartości gubią się, dlatego powinniśmy wracać do nich i przekazywać je młodym pokoleniom od najmłodszych lat - mówi Helena Kasperczyk, dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Jeleniej Górze – Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group