Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1927
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Parkomaty od czerwca 2010

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 7 grudnia 2009, 9:21
Aktualizacja: Wtorek, 8 grudnia 2009, 9:04
Autor: Angela
Fot. TEJO
To już przesądzone: zmotoryzowani będą płacili „postojowe” w automatach. Urządzenia zostaną zamontowane po wygaśnięciu w maju 2010 r. umowy z Simetem. Od czerwca stojących na ulicach ludzi zastąpią urządzenia, ale parkingowi nie stracą pracy.

Koncepcja przekształcenia terenów, które obecnie objęte są opłatami parkowymi zbieranymi przez pracowników Simetu, na strefy parkomatowe, zyskała pozytywna ocenę władz miasta. A to oznacza, że parkomaty staną w mieście już w przyszłym roku.

– Wzorem innych miast chcemy parkomaty wprowadzić już w przyszłym roku i zastąpić nimi ludzi, którzy pracują obecnie w bardzo trudnych warunkach. Został przygotowany projekt uchwały zmieniający dotychczasowe przepisy, w tym również zasięg, w którym te opłaty miałyby występować – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

– Obecnie koncepcja przygotowana przez firmę zewnętrzną jest weryfikowana zarówno przez zarząd dróg i mostów, wydział gospodarki komunalnej i w ostatnich dniach przeze mnie. Pewne zmiany na pewno się jeszcze pojawią – dodaje wiceszef Jeleniej Góry. – Chodzi o to, by w centrum następowała większa rotacja samochodów. Pojawi się wtedy więcej miejsc parkingowych, których wybudować się nie da.

Samorządowcy chcą, żeby osoby, które przyjeżdżają coś załatwić i zostawiają swoje auta na pół godziny czy godzinę, miały łatwiejszy dostęp do miejsc parkingowych niż dzisiaj. Zamierzają też wymuszać na kierowcach, by nie parkowali w miejscach zakazanych.

Jerzy Lenard zlecił już inwentaryzację wszystkich terenów miejskich, na których obecnie istnieją tzw. dzikie parkingi. Te tereny w przyszłości mają zostać utwardzone i objęte opłatami.
– Mamy sporo dzikich nielegalnych parkingów, które chcemy je uporządkować i włączyć do systemu parkomatów – mówi.

Po wprowadzeniu parkomatów w mieście, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, pracy nie stracą ludzie, którzy obecnie zajmują się zbieraniem opłat. – Chcemy by część osób, które obecnie pobiera opłaty, po wprowadzeniu parkomatów pracowała w systemie kontroli. Takie rozwiązania były wprowadzane w innych miastach w Polsce – mówi Jerzy Lenard. Być może w warunkach przetargu pojawi się taki zapis.

Miasto nie chce jednak kupować urządzeń, ale usługę. Firma z zewnątrz ma zamontować parkomaty i zarządzać nimi za odpowiednią prowizją. Przetarg ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku. Takie rozwiązanie nic miasto by nie kosztowało, wysokość prowizji zależałaby od długości podpisanej umowy. Konkurencyjność tych firm jest na rynku dość duża i liczymy na to, że miasto miałoby uzysk nie mniejszy niż jest dzisiaj - mówi wiceszef miasta

Obecny zysk Jeleniej Góry z opłat za parkowanie w mieście to około 600 – 800 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ciekawski 7-12-2009 9:41
ile kosztuje jeden parkomat i po jakim okresie zacznie zarabiać!!!!!!!
~Jano 7-12-2009 9:57
sru tu tu co za brednie to miasto jest tak zakorkowane ze mozna szlu dostac , parkometry to niby bco zalatwia , chyba to ze wiecej bedzie trzeba wydac na ich utrzymanie , brawa dla wlodazy miastaza glupie decyzje , szczegulne brawa dla naszego Prezydenta naprawde czlowiek stara sie wszystko zpieprzyc w tym miescie , wybudujcie parkingi a nie parkometry stawiacie
~Wykrzyknik 7-12-2009 10:08
Do 2010 wszyscy wyjadą z Jeleniej bo tam nie ma juz nic! tylko pipii zostanie
~ 7-12-2009 10:15
a parking dalej pusty,a na jezdniach dalej wąsko ...beaznadziejny ten nasz kraj,
~e. 7-12-2009 10:22
"– Obecnie koncepcja przygotowana przez firmę zewnętrzną jest weryfikowana pod naszym kontem zarówno przez zarząd dróg i mostów, wydział gospodarki komunalnej i w ostatnich dniach przeze mnie." "kątem" gamoniu.
~Iza 7-12-2009 10:24
"weryfikacja pod naszym kontem..." - jak się wchodzi pod swoje konto? Oj, redakcjo, korektor od dawna potrzebny...
ebee 7-12-2009 10:33
..........."Tereny w przyszłości mają zostać utwardzone....." , a parkometry mają stanąć już w czerwcu 2010 roku.............. Czyżby kolejna wizja, bo przemyśleń tu brak, Pana Lenarda. Bo skąd miasto do czerwca 2010 roku zdobędzie środki na utwardzenie dzikich parkingów ? A może parkometry- ............staną w ........blocie, tak jak obecnie samochody np. klientow Banku PKO , Czy Książnicy Karkonoskiej ? Pan Lenard twierdzi też, że dotychczasowi inkasenci nie stracą pracy........ Dalej twierdzi, że ..........częsc osób z grona inkasentów.........byc może znajdzie pracę w systemie kontroli...... Czyli kolejny kit........, bo jednak większość obecnych parkingowych pójdzie na bruk. Za to pojawi się kolejna możliwość zrobienia biznesu przez firmę zewnętrzną, spoza regionu. A miejscowa firma..... SIMET, niech sobie radzi sama. Pracownicy- parkingowi, na bezrobotne. Oto kolejny przykład " przyjaznych" działań naszej władzy w osobie wiceprezydenta dla miasta. Szkoda słów... EBEE
grzegorz 7-12-2009 11:10
Nic nadzwyczajnego - parkomaty. Tylko te głupie, bo inaczej nie można nazwać uzasadnienia decydentów miejskich. . Parkingowi nie stracą pracy, cześć z nich znajdzie pracę w dozorze - jaka część nie? To w imię ich trudnej pracy zostaną tej pracy pozbawieni? Firma od parkomatów ich akurat zatrudni? I właśnie taka jest władza - wszędzie nieomylna, trzymająca się twardo i nieomylnie w argumentacji, że wszystko robi dla dobra.... Nie można mieć za złe, że się coś zmienia, ale po co te czary? Idąc za tym, wnoszę do Redakcji o przypilnowanie tematu i uzyskanie odpowiedzi od władzy: ile Miasto zarobi więcej lub mniej ( od -do, bo wszak przetarg itd.), ilu ludzi potencjalnie straci pracę, w tym jedynych żywicieli rodziny, ile Miasto wyda w zamian z funduszu pomocy społecznej itd., itp. Wtenczas czar pryśnie i my, czytelnicy otrzymamy rzetelną informację. Czy dokonano szacunku, z tym przykładem, co władzy oczywiste - korzyści -, co zaoferowała w zamian, jako pośrednio pracodawca sporej liczby parkingowych. Ciekawe, czy rachunek ekonomiczny byłby korzystny. Na myśl wchodzi także bezpieczeństwo pozostawianych samochodów. Parkingowy ma "oko", w razie czego reaguje. Parkomat też?
~złotoryja 7-12-2009 12:04
W każdym cywilizowanym mieście są parkomaty,a nie jak w Jeleniej sępy za kierowcą biegają....na ile...bilecik dać czy nie..etc.W małej Złotoryi w zeszłym roku tez postawili i jak na początku wielu osobom nie pasowało tak teraz wszyscy sie przyzwyczaili i jest oki.
~złotoryja 7-12-2009 12:08
W każdym cywilizowanym mieście są parkomaty,a nie jak w Jeleniej sępy za kierowcą biegają....na ile...bilecik dać czy nie..etc.W małej Złotoryi w zeszłym roku tez postawili i jak na początku wielu osobom nie pasowało tak teraz wszyscy sie przyzwyczaili i jest oki.
~zuo 7-12-2009 12:15
J.Góra - statystycznie największa ilość kontrolerów przypadających na jednego mieszkańca...
ebee 7-12-2009 12:17
Polemizując z Grzegorzem, pragnę dodać, że parkometry w Jeleniej Górze już były. Ale jakiś decydent , też zapewne wizjoner stwierdził, że trzeba miast parkometrów, których utrzymanie kosztuję i które są niszczone przez wandali zatrudnić parkingowych, którzy sie nie psują i są skuteczni. Słusznie też pomyślano o miejscowej frmie i miejscowych bezrobotnych, którzy znaleźli pracę. Pan Lenard, za wszelką cenę chce wprowadzić " Europę " i cywilizację do Jeleniej Góry. Ale przerabianie niesprawdzonego tematu ( parkomety) i nieuzasadnione wywalanie ludzi na bruk zwłaszcza teraz, kiedy przybywa bezrobotnych nie jest europejskie. Wręcz przeciwnie świadczy o braku kompetencji i predyspozycji do pracy na zajmowanym stanowisku. O sprowadzaniu kolejnej firmy spoza regionu nie wspomnę. EBEE
~recenzent 7-12-2009 12:58
"pod naszym kontem" ??? Konto może być bankowe - zapewne rozchodzi się o KĄT p.Angelo!! "Mamy sporo dzikich nielegalnych parkingów, które chcemy je uporządkować" - to jakoś "nie po polskiemu" jest?? "miasto miałoby uzysk" - to naprawdę U-trafiona inwestycjac :) Jestem zdruzgotany p.Angelo! Czyż nie można poświęcić 5 minut więcej na redagowanie tekstu i uniknięcie błędów??
~EM 7-12-2009 13:15
A ja wolę parking kryty wielopoziomowy i jest w dobrym punkcie - w samym cetrum na dodatek 1 zł za godz. a parkingowi z Simetu za 1 godz. 2 zł. kroją.
~ 7-12-2009 13:54
Co to znaczy nielegalny parking? Ile jeszcze kierowcy będą łupieni za drogi, których wybudowanie i utrzymanie i tak płacą we wszelkiego rodzaju opłatach i paliwie?
~wredny 7-12-2009 14:13
Co drugi komentarz trzyma zerowy poziom. Dla przykładu: "ile kosztuje jeden parkomat i po jakim okresie zacznie zarabiać!!!!!!!" Czytanie ze zrozumieniem nie boli: "Miasto nie chce jednak kupować urządzeń, ale usługę. Firma z zewnątrz ma zamontować parkomaty i zarządzać nimi za odpowiednią prowizją"
~zbuntowany 7-12-2009 16:56
nareszcie SIMET przestanie Lupić miasto a parkingowi w brudnych pomiętych kurtkach ścigać kierowców- to jest średniowiecze. Parkomaty są na calem świecie nawet nawet na Białorusi ale nie u nas jesteśmy zaściankiem każda i nowacja i zaraz protest. Chcemy parkomaty.
~aaa 7-12-2009 19:14
Zabudować wszystki skwery a parkingi utwardzić np koło Cewiskozy i dowozić autobusami (bitety zaraz będą droższe) bo pustawe jeżdżą,
~? 7-12-2009 20:13
Parkomat to swietna sprawa -kupujesz bilet kladziesz za szyba ,jest czas ,godzina ,dzien ,ile jest wazny ,na ile go wykupiles wszystko jasne i czytelne . I tak powinno byc dawno .Bilety mozesz zbierac i jesli auto masz na firme to wliczyc do kosztow utrzymania .A nie bilecik dac czy nie potrzebny i kasa do kieszeni pseudo parkingowego podobnego raczej do hieny jak do czlowieka jest. a tak minie czas i kierowca chce czy nie mysi przyjsc dokupic bilecik a jak nie to mandacik albo laweta .
~_Łowca byków 7-12-2009 20:49
(...) weryfikowana pod naszym kontem zarówno przez zarząd dróg i mostów, wydział gospodarki komunalnej i w ostatnich dniach przeze mnie. (...) Przeciez dobrze napisane, muszą sobie wszyscy zweryfikować w stosunku do własnych kont .... wiadomo.
*piipi* 7-12-2009 21:04
~SZKODA, ..bo "zywe automaty" to bardzo sympatyczni ludzie,którzy tak *fajnie ..zyczą szczęsliwej podrózy !
~czepek 7-12-2009 22:16
A ja płace parkingowym i nie biorę kwitka, niech już sobie Ci ludzie chociaż coś uciłają niż mam sponsorować ten chory reżim obrembały
rymcycymcy 7-12-2009 22:30
A czy parkomaty będą mogły pobierać mniejsze nominały bez bileciku ? ;) ...trzeba do tego zrobić boczną szparkę, niefiskalną ;)
Cień 7-12-2009 23:17
Parkomaty już dawno powinny być, tylko, że pazerność władz już mnie zaczyna denerwować. Kiedyś się w kur... na maksa i prezydencik będzie żałował swoich decyzji i gu... mi zrobi, idiota jeden. Zająłby się wkońcu wandalizmem, młodocianymi narkomanami i bezpieczeństwem mieszkańców. Ja chętnie bym poszedł do miasta na piechotę, ale bez nerwów, nie narażając się na pobicie bo ktoś chce bym dołożył mu do wina, lub piwa.
~Peter aus Bautzen 7-12-2009 23:28
Guten Morgen. Ich schreibe aus Deutschland, vor kurzem war ich in Jelenia Gora. Ich muss sagen, dass eine solche Aggression und Schmutz in jeder Stadt habe ich nicht gesehen. Es tut mir leid zu schreiben, aber auch in anderen polnischen Städten Jelenia Gora gegenüber ist eine sehr abstoßende der Stadt. Vielleicht wird meine Stimme ernst nehmen und Sie werden versuchen, sie zu verändern. Mit freundlichen Grüßen, Peter
~? 8-12-2009 0:22
DO Peter aus Bautzen Po Polsku odczytales a napisales po niemiecku to mowi samo za siebie -----C Y M B A L JESTES------- i k...n na reszte przymiotnikow to tez trzeba sobie zapracowac.TY nawet na FOLKSDOJCZA nie zapracowales bo i NIemcy k...now nie potrzebuja.
rymcycymcy 8-12-2009 0:57
Hello ! 23:28 ...eine Peter aus Buzen ...ich denke, dass Du bist aus Deutschland wie z krowiego placka eine pizza ;) ...tschuss, grys got ;)
~ciem 8-12-2009 7:17
Ciekawe co się będzie działo z parkomatami jak bydlo o 4 rano wyjdzie z Atrapy czy Heńka i się będzie bujać bez celu w ciepły letni poranek. Pewnie spotka ich taki sam los co budki telefonicznej na Bankowej. Tp ją kilka razy odnawiała W KONCU ZLIKWIDOWAŁA>. A nie daj Boże jak jakiś Burak będzie myślała że w środku jest kasa !!!!!
~do rymcycymcy 8-12-2009 8:44
jak juz, to sie pisze Gruess Gott
~Peter aus Bautzen 8-12-2009 13:19
Entschuldigen Sie, aber ich verstehe wenig Polnisch. @rymcycymcy: Meine Stadt heißt Bautzen, nicht Buzen. Bautzen ist eine sehr schöne Stadt nahe der polnischen Grenze, zwischen Görlitz und Dresden. Was ist "z krowiego placka eine pizza"? Mit freundlichen Grüßen, Peter
~ 30-01-2010 15:52
Dobrze że będą parkometry. To durne było z tymi biednymi ludźmi którzy stoją i pobierają kasę. Barrrdzo dobry pomysł i koniec kropka.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group