Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 4420
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Parkingowe piractwo

Czwartek, 7 września 2006, 0:00
Autor: Daria
Jelenia Góra: Parkingowe piractwo
Fot. Daria
Nawet 200 złotych mandatu można zapłacić za parkowanie w niedozwolonym miejscu. Tymczasem w Jeleniej Górze wciąż właśnie tam łatwiej zostawić pojazd, bo za legalne parkingi nie dość, że trzeba płacić, to jeszcze są niestrzeżone. Kierowcy robią, co mogą, aby ominąć niewygodne przepisy.

Choć szczyt sezonu wakacyjnego minął, do stolicy Karkonoszy wciąż przyjeżdżają turyści.Samochód najczęściej zostawiają na ulicy, w płatnej strefie parkowania. Nie jest ona strzeżona. Ale od razu wyłania się inkasent i chce pieniędzy. Jest skrupulatny: liczy każdą godzinę i żąda uzupełnienia opłaty, jeśli kierowca zatrzymał się na dłużej, niż przewidział.

Miejscowi jakoś sobie z tym problemem radzą, nie narażając swojego portfela na ubytek zawartości, choć sporo ryzykują.
– Wjeżdżam na tyły ulicy 1 Maja. Co prawda napisano tam, że parkować mogą tylko lokatorzy kamienic, ale spokojnie wjeżdżam i zostawiam auto – mówi pan Darek (prosi o niepodawanie nazwiska).
Pracuje w jednym z sąsiednich biur. Przechodzi tylko przez bramę i już jest w pracy. Gdyby parkował legalnie, musiałby przejść kilkaset metrów i jeszcze zapłacić za ośmiogodzinny postój auta. – Są abonamenty, ale i tak szkoda mi pieniędzy – podkreśla.

Samochody zaparkowane na podwórkach często przeszkadzają innym właścicielom pojazdów, którzy mają kłopot z wyjazdem. Ale tylko wówczas, po zawiadomieniu, interweniuje tam straż miejska lub policja. Mundurowi są bardziej wyczuleni na kierowców, którzy zostawiają samochody tam, gdzie obowiązuje całkowity zakaz parkowania i zatrzymywania się.
– Czynią to często na chodnikach, co jest utrudnieniem dla pieszych, którzy przeciskają się w gąszczu zaparkowanych nieprawidłowo pojazdów – zauważa mł. inspektor Grzegorz Rybarczyk, rzecznik prasowy SM.

Strażnicy z bloczkami mandatowymi oraz z blokadami na koła tylko czyhają na potencjalne ofiary zwłaszcza w centrum miasta, ale nie tylko. Kilka spektakularnych akcji blokowania samochodów stojących tam, gdzie jest to zabronione, już przyniosło rezultaty. Stało się tak, na przykład, w pobliżu gmachu sądu.

Rozwiązaniem problemu miał być piętrowy kryty parking przy ulicy Pijarskiej. Jednak – jak już pisaliśmy – funkcjonował tylko kilka miesięcy. Został zamknięty z powodu braku zainteresowania kierowców i mnożenia kosztów utrzymania. Zdaniem właścicieli aut, był za drogi i źle oznakowany.

Dziś zieje pustką, a kierowcy mówią o nim, że to zupełnie nietrafiona inwestycja. I wbrew doniesieniom mediów sprzed kilku miesięcy, że parking zostanie jeszcze w tym roku ponownie otwarty, wcale się na to nie zanosi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
297
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group