Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 11403
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Parkingowa rewolucja wiosenna

Piątek, 8 stycznia 2010, 9:26
Aktualizacja: 10:39
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Parkingowa rewolucja wiosenna
Fot. TEJO
W związku z planowanym wprowadzeniem od maja parkomatów w mieście władze miasta zleciły wykonanie inwentaryzacji wszystkich miejsc parkingowych, w tym terenów, które dzisiaj zajmowane są przez kierowców „na dziko”. Część z nich ma zostać zagospodarowana i objęta opłatami. Z parkowania wyłączone zostaną ulice ścisłego centrum miasta.

Wykonawca projektu zamontowania parkomatów w Jeleniej Górze określił ilość płatnych miejsc do parkowania na około 400. Ta liczba po części pokrywa się z obecnym stanem miejsc parkingowych w mieście. Przy majowym montażu parkomatów kierowców czeka jednak kilka zmian. W centrum Jeleniej Góry kilka ulic, na których obecnie zmotoryzowani mogą zostawiać swoje pojazdy, będzie wyłączonych z parkowania.

– Będą to ulice w ścisłym centrum, na których parkowanie zakłóca porządek komunikacyjny. Są to m.in. ulice od Bankowej, od wjazdu przy dawnym Narodowym Banku Polskim aż po ulice Jasną – Grodzką – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Wzorem innych miast pojawiają się też koncepcja wyłączenia ścisłego centrum nie tylko z parkowania, ale również z ruchu samochodów. Z drugiej strony w wielu miejscach, gdzie dawniej nie było żadnego ruchu, teraz jest potrzeba stworzenia miejsc parkingowych i zamontowania na nich parkomatów.

Przykładem jest parking przy ulicy Obrońców Pokoju, przy dworcu PKS, który kiedyś był pusty, a dzisiaj jest przez cały czas zapełniony. Podobna sytuacja jest przy ulicach Poznańskiej i Chrobrego. Pojawiły się tam nowe obiekty handlowe, które sprawiają, że ruch jest większy i więcej kierowców się tam zatrzymuje.

Miejsca do parkowania, które będą funkcjonować w nowym systemie parkomatowym, obejmą około 95 procent obecnych stanowisk. Dodatkowo nowe miejsca parkingowe mają pojawić się na ulicach, na których ich oficjalnie nie było w chwili kiedy tworzono uchwałę dotyczącą opłat parkingowych.
– Pojawia się też pytanie: czy nie włączyć do parkowania części ulicy I Maja, szczególnie w okolicach kościoła garnizonowego, gdzie znak zakazu zatrzymywania się i postoju jest notorycznie łamany – mówi Jerzy Lenard.

Inwentaryzacji zostały poddane też nielegalne place parkingowe, tzw. dzikie parkingi. Część z nich są własnością prywatną, ale i spora część należy do miasta -.Niezalegalizowane tereny służące dzisiaj jako parkingi są m.in. wzdłuż ulicy Pijarskiej – Kilińskiego, gdzie chcielibyśmy docelowo wprowadzić miejsca parkingowe zanim ta ulica nie zostanie przebudowana. Część z miejsc, które nie są natomiast w pasie drogowym można wydzierżawić na prowadzenie parkingu, podobnie jak to jest na wałach przy ulicy Grodzkiej – mówi wiceszef miasta.

Na terenach, które należą do miasta, a które obecnie funkcjonują jako „dzikie parkingi”, mogłoby powstać około 60 – 80 miejsc. Początkowo w tych miejscach mają powstać tymczasowe parkingi z wcześniejszym ich utwardzeniem, którego koszt szacowany jest na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Decyzja ile miejsc i na jakich ulicach zostanie przystosowanych na tymczasowe parkingi, ma zapaść pod koniec stycznia br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
817
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
 
Piłka nożna
Barycz za mocna [WYNIKI/TABELA]
 
Aktualności
Policjanci z sąsiedztwa
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group