Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 8338
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Park Kościuszki z nowym wizerunkiem

Wtorek, 2 października 2012, 7:43
Aktualizacja: Środa, 3 października 2012, 8:28
Autor: Angela
Jelenia Góra: Park Kościuszki z nowym wizerunkiem
Fot. Angela
Jedenaście przystanków tematycznych z tablicami informacyjnymi, w tym odsłonięte pozostałości kamiennej XVIII wiecznej szubienicy, na której straconych zostało 50 osób, remont nawierzchni ścieżek parku, nowe i odnowione ławki oraz kosze na śmieci, a także nowe oświetlenie – tak po rozbudowie i doposażeniu wygląda obecnie ścieżka przyrodnicza w Parku Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze. Wczoraj oficjalnie zakończono prace. Ale to nie koniec atrakcji, jakie się tu pojawią…

Była to gruntowna modernizacja XVIII parku na Wzgórzu Kościuszki - dawniej Wzgórzu Szubienicznym w 1780 roku przekształconym w park miejski przez ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry, Jahanna Christpha Schonau’a.

- Park był i jest, a teraz mamy nadzieję, że będzie jeszcze bardziej, centrum wypoczynku jeleniogórzan. W ramach rozbudowy i doposażenia odtworzono dwukilometrową trasę spacerowo asfaltową, którą można jeździć zarówno na rowerach, jak i na rolkach. Mamy również przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie (przystanek 8), tablice informacyjne o roślinności, ptakach, ssakach płazach i gadach parku, a także ciekawostkach dendrologicznych czy historii parku. Wszystkie są podświetlane, więc można je odczytywać także wieczorem. Pojawiła się również rzecz nieplanowana – odsłonięto pozostałości kamiennej XVIII wiecznej szubienicy. Obecnie zachowany jest obrys fundamentów tej szubienicy. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy jej odtwarzać w całości bo czas są inne i szubienica jest zbytecznym narzędziem polityki komunalnej w mieście – mówił żartobliwie Marcin Zawiła prezydent Jeleniej Góry.

W ramach prac stworzono dwa nowe przystanki tematyczne: Aleja Modrzewiowa i Pnącza Leśne, wyremontowano również schody. Na przystanku „Szubienica” odsłonięta została panorama Zabobrza.

Na uroczystym otwarciu parku obecna była również Magdalena Krzyścik, która koordynowała inwestycję z ramienia urzędu miasta. Zdradziła ona, że rozbudowa i doposażenie ścieżek nie zakończy się na wykonanych pracach, bowiem jeszcze w październiku w rejonie placu zabaw i przekroju geologicznego stanie osiem urządzeń fitness do ćwiczenia wszystkich partii mięśni. Będą to pierwsze takie urządzenia w Jeleniej Górze, a ich koszt to 60 tys. zł, a koszt całej inwestycji sięga około dwóch milionów złotych.

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
60
Plac Ratuszowy
8%
Plac Piastowski
55%
Wolę miejskie parki
37%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group