Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8757
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ścięgny: Pamięci zesłanych na Sybir

Czwartek, 23 września 2021, 6:03
Autor: WAC
Ścięgny: Pamięci zesłanych na Sybir
Fot. UG Podgórzyn
W kościele św. Józefa Robotnika w Ściegnach została odsłonięta tablica upamiętniająca Polaków z obwodu Żytomierza i Winnicy zesłanych na Sybir w latach 1935-36.

To pierwsza tablica na terenie gminy Podgórzyn poświęcona Polakom wywiezionym na Wschód. Uroczystości jej odsłonięcia przewodniczył ks. Zbigniew Kulesza proboszcz z Miłkowa. O muzyczną oprawę ceremonii zadbał zespół Kosówki ze Ścięgien. Tablica została zamontowana w przedsionku kościoła, a jej inicjatorem oraz fundatorem jest Jan Moszkowski.

Moi bliscy, podobnie jak około 80 tysięcy tysięcy Polaków z rejonu Żytomierza i Winnicy, również stali się ofiarami wywózki – mówi Jan Moszkowski. - Rodzice trafili na Sybir w 1935 roku. Ja urodziłem się w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie Związku Radzieckiego. Moich dwóch braci, których pewnie widziałem jako dziecko, ale nie pamiętam, zmarło na Syberii. Potem trafiliśmy do Kazachstanu. Ufundowanie tej tablicy wynika z potrzeby serca oraz chęci pozostawienia po sobie jakiegoś śladu dla potomnych - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

22
96%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group