Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7912
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Palmiarnia Schaffgotschów popada w ruinę

Wtorek, 24 grudnia 2013, 7:14
Aktualizacja: Środa, 25 grudnia 2013, 9:17
Autor: Mea
Jelenia Góra: Palmiarnia Schaffgotschów popada w ruinę
Fot. Mea
– Dawna palmiarnia Schaffgotschów jest notorycznie demolowana i rozbierana przez złomiarzy – alarmuje Czytelnik. – Obecnie zabezpieczamy budynek, powiadomiliśmy też policję o tych incydentach – poinformowała Lucyna Januszewska, zastępca ds. ekonomicznych dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

W Cieplicach przy ul. Oskara Langego 14 jest zabytkowy budynek dawnej palmiarni Schaffgotschów. Niegdyś znajdował się tu również zakład Zakład Instalatorstwa Elektrycznego oraz mieszkania. Obiekt jest własnością Urzędu Miasta w Jeleniej Górze i ma zostać sprzedany. Przetarg zaplanowano na przełom lutego i marca.

- Miasto nie zrobiło nic, aby zabezpieczyć starą palmiarnię Schaffgotschów. W efekcie od trzech tygodni jest notorycznie plądrowana przez lokalnych złomiarzy. Proces dewastacji doprowadził ten niegdyś piękny obiekt do całkowitej ruiny. Zniszczone i skradzione zostało wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Liczne zgłoszenia mieszkańców, w tym również moje, do Straży Miejskiej nie przyniosły rezultatu. Gdy kilka dni temu zgłosiłem do Straży Miejskiej fakt grabieży i dewastacji, będąc jej naocznym świadkiem, usłyszałem od funkcjonariusza, że już wysyła patrol, ale to nic nie zmieni, ponieważ obiekt powinien być zabezpieczony i dozorowany. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić – napisał do redakcji Czytelnik.

Straż Miejska w Jeleniej Górze zna dobrze tę sprawę. – Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od mieszkańców o dewastacji tego obiektu, jednak strażnikom nie udało się złapać nikogo na gorącym uczynku. Złożyliśmy również dokumentację do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze z informacją o powtarzającym się wandalizmie – poinformował Artur Wilimek, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

ZGKiM robi co może, by uchronić zabytkowy obiekt. – Najpierw budynek był chroniony przez firmę ochroniarską, jednak przy zgłoszeniu, że coś dzieje się w obiekcie, nim przyjechali ochroniarze, wandalom udawało się już uciec. Dlatego obecnie trwa zabezpieczanie byłej palmiarni Schaffgotschów. Zamurowywane są okna i wejścia. Mimo tego, wczoraj (23.12.) otrzymałam informację od pracowników, że ściana, która została wcześniej zabezpieczona, została już rozebrana przez wandali – mówiła Lucyna Januszewska.
- O włamaniach i kradzieżach została poinformowana policja. Będzie robiona wycena strat – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
513
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
 
Aktualności
Dzieci wciąż się szkolą
 
Aktualności
Strzelają w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group