Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 7673
Zalogowanych: 43
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Otwarcie winiarni noblisty

Niedziela, 19 września 2021, 10:53
Autor: WAC
Jelenia Góra: Otwarcie winiarni noblisty
Fot. WAC
Otwarcie odnowionej winiarni było głównym akcentem wczorajszych (18.09) obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.

Gerhart Hauptmann był wielkim miłośnikiem win. Szczególną uznaniem darzył wina reńskie. Miał też zwyczaj picia koniaku z wodą sodową. W swojej willi w Jagniątkowie miał specjalne pomieszczenie, w którym przechowywane były jego ulubione trunki. Po przejęciu domu noblisty przez Polaków, w okresie gdy w latach powojennych w domu Hauptmanna działał Dom Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”, dawna winiarnia została przekształcona w suszarnię bielizny i butów. Potem pomieszczenie było nieużytkowane. Środki na odnowienie winiarni muzeum pozyskało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze oraz środków własnych.

Wczoraj poza prezentacją odnowionej winiarni, w Muzeum Miejskim odbyło się otwarcie wystawy dotyczącej powojennych losów willi noblisty od jego śmierci do momentu, gdy na początku XXI wieku została przekształcona w placówkę muzealną.

Na wystawie "Od Wiesensteinu do Warszawianki" prezentowane są plansze ze zdjęciami i reprodukcjami dokumentów – mówi dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna Janusz Skowroński. - Po wojnie willa była początkowo wykorzystywana przez Polski Związek Zachodni, Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Radzieckiej. Był też pomysł aby w Jagniątkowie zamieszkał Leopold Staff. Około roku 1950 zaczęły przyjeżdżać pierwsze dzieci, na tzw. zielone szkoły. A ponieważ były z Warszawy więc obiekt nazwano „Warszawianką”. W ramach projektu mamy spisane wspomnienia osób, które wypoczywały tu jako dzieci oraz personelu domu wczasowego. Wydano też poświęconą tematowi książkę – katalog do wystawy.

Zakończeniem obchodów Europejskiego Dnia Dziedzictwa w wilii G. Hauptmanna był monodram teatralny „Bar pod Zdechłym Psem” w wykonaniu Dariusza Bereski z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

10
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
7%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
312
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group