Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 6255
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ostatni akcent 23. Zoom Zbliżenia

Poniedziałek, 2 marca 2020, 10:07
Aktualizacja: Środa, 4 marca 2020, 19:30
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ostatni akcent 23. Zoom Zbliżenia
Fot. Tomek Raczyński
Na zakończenie 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Zoom Zbliżenia odbyły się prezentacje filmów nagrodzonych w części konkursowej, a ostatnim akcentem 6–dniowego wydarzenia był pokaz filmu "Interior" oraz spotkanie z jego twórcą – Markiem Lechkim.

Prowadzący spotkanie Lech Moliński zaczął od pytania, czy gość festiwalu jest optymistą, czy pesymistą, które przewijało się w dalszej dyskusji o filmie i twórczości artysty. Jak podkreślano, Marek Lechki stawia na kino autorskie, które obrazuje miejsce człowieka w machinie systemu.

Przez większość życia byłem pesymistą, ale staram się znaleźć swoją przestrzeń. W tej swojej wolności jestem wtedy optymistą, bo np. udaję, że nie ma polityki. Jak się udaje udawać, to jest łatwiej żyć. Bliżej jest mi do natury, przyrody, niż do zgiełku czy mediów - wyznał M. Lechki.
Po "Moim mieście" miałem przemyślenia, żeby zacząć żyć inaczej - zarabiać na siebie i rodzinę. Po "Erratum" zacząłem robić seriale tj. Plebania, czy dla HBO: Pakt, Bez tajemnic... Z jednej strony poprawił mi się humor pod względem finansowym, natomiast scenariusz do Interioru, który wtedy powstawał - czekał na producenta. To nie jest łatwy kawałek chleba i teraz jest trudniej, niż kiedyś - mówił reżyser.

Marek Lechki - reżyser i scenarzysta, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Po studiach, w ramach telewizyjnego cyklu Pokolenie 2000, wyreżyserował "Moje Miasto" (2002). Film był prezentowany na wielu ważnych festiwalach m.in.: Karlovy Vary IFF, Toronto IFF, Palm Springs IFF, Paris IFF. Zdobył kilka nagród - m. in. Nagroda Specjalna Jury na XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Srebrny Smok dla najlepszego filmu fabularnego na 43. Międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Filmów, Super Jantar za debiut dekady na 26. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W 2010 roku wyprodukował i wyreżyserował film fabularny pt: „Erratum”. Film zdobył kilkanaście nagród, pośród których najważniejsze to: Nagroda Główna na Warszawskim Festiwalu Filmowym w sekcji 1-2, Nagroda za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu w Salonikach, Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pusan, Złota Plakietka na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, Nagroda główna festiwalu Tofifest, Nagroda dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czy doroczna nagroda dziennikarzy „Złota Taśma”. W latach 2012 – 2015 reżyserował seriale dla stacji HBO, były to kolejno: „Bez tajemnic” /seria 2 - terapia Antek/, „Bez tajemnic” /seria 3 - terapia Małgorzata/ oraz „Pakt” /seria 1 – samodzielnie/. "Interior" (2019) to jego najnowszy pełnometrażowy film fabularny.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group