Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7320
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Osiem dni teatralnych doznań

Wtorek, 16 września 2014, 7:46
Aktualizacja: Środa, 17 września 2014, 8:28
Autor: Manu
Jelenia Góra: Osiem dni teatralnych doznań
Fot. Organizator
Od prapremiery komediowego westernu po głośny monodram wg książki Danuty Wałęsy, różne wersje “Novecento” Alessandro Baricco, komedię sytuacyjną, efekt pracy studentów PWST, czeski spektakl surrealistyczny, przedstawienie familijne i sztukę o aktorstwie, o zachowaniach na scenie, o tym, jak przyciągać uwagę, a wszystko to zwieńczone pokazem najnowszego spektaklu Teatru Cinema z Michałowic. Tak będą przebiegały ośmiodniowe XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, które rozpoczynają się od soboty (27 września) w Teatrze im. Norwida.

27 września (w sobotę, o godz. 19.00) tegoroczne Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zainauguruje prapremiera spektaklu “Koniec Świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. To pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym organizatora Spotkań - Teatru im. Norwida. Jak zapowiadają twórcy, jest to komedia feministyczna z meksykańską muzyką na żywo, w westernowym stylu. Jej akcja rozgrywa się w mieście na dzikim (polskim?) zachodzie. Deer’s Hill City jest niemal wymarłą mieściną, którą ma odwiedzić prezydent z przedwyborczym orędziem. Jednak zagrożeniem dla niego są lokalni bandyci, a rozwiązaniem pewien płatny zabójca, który nie potrafi już dobrze celować. Wszystko tu działa jak w przepisanym na nowo i na komediowo starym dobry westernie. Straszy, śmieszy i nawet nieco wzrusza. Duet Wojtyszko-Krofta ma na swoim koncie główną nagrodę w jubileuszowym 20. Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie.

28 września (w niedzielę, o godz. 19.00) w politycznym monodramie “Danuta W.” warszawskiego Teatru Polonia na kanwie autobiografii Danuty Wałęsa “Marzenia i Tajemnice” w reżyserii Janusza Zaorskiego zagra Krystyna Janda (także adaptacja).

29 września (w poniedziałek) rozpocznie się dwudniowy “Zlot Novecento”, czyli przegląd czterech różnych wersji monodramu “Novecento” włoskiego pisarza Alessandro Baricco, który opowiada historię genialnego pianisty, który zyskał przydomek “największy na oceanie”.

Na Scenie Studyjnej (o godz. 19.00) wystąpi Jacek Grondowy z Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Ten jeleniogórski spektakl otrzymał nagrodę Krzysztofa Kulińskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 2011 we Wrocławiu, a za rolę tytułową Jacek Grondowy zdobył nagrodę jury głównego i wyróżnienie jury Młodych na XI Ogólnopolskim Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu.

Tego dnia (w poniedziałek o godz. 20.00) na Widowni na Dużej Scenie w monodramie “Novecento” w reż. Mateusza Nowaka zaprezentuje się Mateusz Olszewski (także autor scenariusza), obsypany nagrodami - Bogusława Kierca i Lecha Śliwonika na 41. OFTJA 2012 we Wrocławiu, nagrodą indywidualna jury (Wiesław Geras) na I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO 2013 w Olsztynie, nagrodą za adaptację powieści oraz za spektakl na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych 2013 w Ostrowie Wielkopolskim, Grand Prix na I Festiwalu Teatralnym WrzAWA 2013 w Łodzi, Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska przyznaną przez Barbarę Długońską oraz Nagrodą Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury na IV Festiwalu Monodramu “Monoblok” w Gdańsku.

30 września (we wtorek), w ramach “Zlotu Novecento”, zagrają: Marek Zimakiewicz (o godz. 18.00 na Widowni na Dużej Scenie) w spektaklu w reż. Małgorzaty Kazińskiej, zrealizowanym przez studentów wydziałów: lalkarskiego i reżyserii wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, oraz Dominik Nowak (o godz. 20.00 na Scenie Studyjnej) z Teatry Nowego w Krakowie w monodramie w reż. Iwo Vedrala, za który zdobył Nagrodę Specjalną Jury na I Łódzkim Festiwalu Monodramu MONOwManu 2010 w Łodzi i III Nagrodę na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2011 w Warszawie.

2 października (w czwartek o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej) gościć będzie Teatr Szwalnia z Łodzi, ośrodka powstałego z inicjatywy Marcina Brzozowskiego oraz Stowarzyszenia Targowa 62, który przedstawi spektakl “Technika punktu świetlnego” na podstawie tekstu Philipa Dimitriego Galasa, w tłumaczeniu Sławomira Michała Chwastowskiego. To ciąg skeczy, piosenek i gagów, których nie można powiązać w fabularną całość. Łączy je temat: refleksja nad istotą sztuki teatru. Istotą, którą mówią: oto jest aktor, a teraz na moment zagra nam Madame Ill du Sang. Obnażają to, co w teatrze tworzącym iluzje zawsze pozostaje zakryte przez udanie: surową rzeczywistość sceny.

3 października (w piątek o godz. 19.00 na Dużej Scenie) “Dyplom z Kosmosu” zaprezentują studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

4 października (w sobotę, o godz. 17.00 na Scenie Studyjnej) w spektaklu “Mickey Mouse is Dead” czeskiego Teatru im. Františka Xavera Šaldy z Liberca zobaczymy historię życia czwórki bohaterów, ich szaleńczej młodości, zabaw, przemian i eksperymentów. Jest to próba odpowiedzenia na pytanie, czy poza kolejnym papierosem, strzałem czy doznaniem erotycznym w ich świecie istnieje coś więcej.

4 października (w sobotę, o godz. 19.00 na Dużej Scenie) bywalcy Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych będą podziwiali kunszt aktorski (Magdaleny Boczarskiej, Olgi Bołądź lub Katarzyny Ankudowicz, Dominiki Figurskiej lub Karoliny Nolbrzak, Szymona Bobrowskiego, Rafała Królikowskiego lub Łukasza Simlata, Cezarego Kosińskiego lub Macieja Wierzbickiego) w lżejszym repertuarze Tito Productions z Warszawy. Obejrzą “Boeing Boeing” pióra francuskiego dramaturga Marca Camolettiego w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. To historia bigamisty i jego trzech narzeczonych, wszystkie one są stewardessami.

5 października (w niedzielę) o godz. 17.00 na Dużej Scenie Wrocławski Teatr Lalek przedstawi familijny spektakl “Wąż” Marty Guśniowskiej w reż. Marka Zákosteleckýego, nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Całość 5 października (w niedzielę) o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej zakończy Teatr Cinema z Michałowic. Zaprezentuje swój najnowszy projekt pt. “The failure of the future – upadek przyszłości” w reż. Zbigniewa Szumskiego z udziałem tancerza i choreografa izraelskiego pochodzenia Irada Mazliaha. Projekt znalazł się w czołowej dziesiątce najlepszych scenariuszy w Nurcie OFF 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Bilety na XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne w sprzedaży w kasie teatru. Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz na godzinę przed spektaklem, tel. 75-64-28-131. Zamówienia na bilety indywidualne i zbiorowe przyjmuje Dział Marketingu Teatru, al. Wojska Polskiego 38, tel. 75 64 28 130, 75 64 28 131.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group