Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7438
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Osiem dni teatralnych doznań

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 września 2014, 7:46
Aktualizacja: Środa, 17 września 2014, 8:28
Autor: Manu
Fot. Organizator
Od prapremiery komediowego westernu po głośny monodram wg książki Danuty Wałęsy, różne wersje “Novecento” Alessandro Baricco, komedię sytuacyjną, efekt pracy studentów PWST, czeski spektakl surrealistyczny, przedstawienie familijne i sztukę o aktorstwie, o zachowaniach na scenie, o tym, jak przyciągać uwagę, a wszystko to zwieńczone pokazem najnowszego spektaklu Teatru Cinema z Michałowic. Tak będą przebiegały ośmiodniowe XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, które rozpoczynają się od soboty (27 września) w Teatrze im. Norwida.

27 września (w sobotę, o godz. 19.00) tegoroczne Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zainauguruje prapremiera spektaklu “Koniec Świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. To pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym organizatora Spotkań - Teatru im. Norwida. Jak zapowiadają twórcy, jest to komedia feministyczna z meksykańską muzyką na żywo, w westernowym stylu. Jej akcja rozgrywa się w mieście na dzikim (polskim?) zachodzie. Deer’s Hill City jest niemal wymarłą mieściną, którą ma odwiedzić prezydent z przedwyborczym orędziem. Jednak zagrożeniem dla niego są lokalni bandyci, a rozwiązaniem pewien płatny zabójca, który nie potrafi już dobrze celować. Wszystko tu działa jak w przepisanym na nowo i na komediowo starym dobry westernie. Straszy, śmieszy i nawet nieco wzrusza. Duet Wojtyszko-Krofta ma na swoim koncie główną nagrodę w jubileuszowym 20. Ogólnopolskim Konkursie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie.

28 września (w niedzielę, o godz. 19.00) w politycznym monodramie “Danuta W.” warszawskiego Teatru Polonia na kanwie autobiografii Danuty Wałęsa “Marzenia i Tajemnice” w reżyserii Janusza Zaorskiego zagra Krystyna Janda (także adaptacja).

29 września (w poniedziałek) rozpocznie się dwudniowy “Zlot Novecento”, czyli przegląd czterech różnych wersji monodramu “Novecento” włoskiego pisarza Alessandro Baricco, który opowiada historię genialnego pianisty, który zyskał przydomek “największy na oceanie”.

Na Scenie Studyjnej (o godz. 19.00) wystąpi Jacek Grondowy z Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Ten jeleniogórski spektakl otrzymał nagrodę Krzysztofa Kulińskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 2011 we Wrocławiu, a za rolę tytułową Jacek Grondowy zdobył nagrodę jury głównego i wyróżnienie jury Młodych na XI Ogólnopolskim Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu.

Tego dnia (w poniedziałek o godz. 20.00) na Widowni na Dużej Scenie w monodramie “Novecento” w reż. Mateusza Nowaka zaprezentuje się Mateusz Olszewski (także autor scenariusza), obsypany nagrodami - Bogusława Kierca i Lecha Śliwonika na 41. OFTJA 2012 we Wrocławiu, nagrodą indywidualna jury (Wiesław Geras) na I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO 2013 w Olsztynie, nagrodą za adaptację powieści oraz za spektakl na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych 2013 w Ostrowie Wielkopolskim, Grand Prix na I Festiwalu Teatralnym WrzAWA 2013 w Łodzi, Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska przyznaną przez Barbarę Długońską oraz Nagrodą Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury na IV Festiwalu Monodramu “Monoblok” w Gdańsku.

30 września (we wtorek), w ramach “Zlotu Novecento”, zagrają: Marek Zimakiewicz (o godz. 18.00 na Widowni na Dużej Scenie) w spektaklu w reż. Małgorzaty Kazińskiej, zrealizowanym przez studentów wydziałów: lalkarskiego i reżyserii wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, oraz Dominik Nowak (o godz. 20.00 na Scenie Studyjnej) z Teatry Nowego w Krakowie w monodramie w reż. Iwo Vedrala, za który zdobył Nagrodę Specjalną Jury na I Łódzkim Festiwalu Monodramu MONOwManu 2010 w Łodzi i III Nagrodę na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2011 w Warszawie.

2 października (w czwartek o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej) gościć będzie Teatr Szwalnia z Łodzi, ośrodka powstałego z inicjatywy Marcina Brzozowskiego oraz Stowarzyszenia Targowa 62, który przedstawi spektakl “Technika punktu świetlnego” na podstawie tekstu Philipa Dimitriego Galasa, w tłumaczeniu Sławomira Michała Chwastowskiego. To ciąg skeczy, piosenek i gagów, których nie można powiązać w fabularną całość. Łączy je temat: refleksja nad istotą sztuki teatru. Istotą, którą mówią: oto jest aktor, a teraz na moment zagra nam Madame Ill du Sang. Obnażają to, co w teatrze tworzącym iluzje zawsze pozostaje zakryte przez udanie: surową rzeczywistość sceny.

3 października (w piątek o godz. 19.00 na Dużej Scenie) “Dyplom z Kosmosu” zaprezentują studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

4 października (w sobotę, o godz. 17.00 na Scenie Studyjnej) w spektaklu “Mickey Mouse is Dead” czeskiego Teatru im. Františka Xavera Šaldy z Liberca zobaczymy historię życia czwórki bohaterów, ich szaleńczej młodości, zabaw, przemian i eksperymentów. Jest to próba odpowiedzenia na pytanie, czy poza kolejnym papierosem, strzałem czy doznaniem erotycznym w ich świecie istnieje coś więcej.

4 października (w sobotę, o godz. 19.00 na Dużej Scenie) bywalcy Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych będą podziwiali kunszt aktorski (Magdaleny Boczarskiej, Olgi Bołądź lub Katarzyny Ankudowicz, Dominiki Figurskiej lub Karoliny Nolbrzak, Szymona Bobrowskiego, Rafała Królikowskiego lub Łukasza Simlata, Cezarego Kosińskiego lub Macieja Wierzbickiego) w lżejszym repertuarze Tito Productions z Warszawy. Obejrzą “Boeing Boeing” pióra francuskiego dramaturga Marca Camolettiego w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. To historia bigamisty i jego trzech narzeczonych, wszystkie one są stewardessami.

5 października (w niedzielę) o godz. 17.00 na Dużej Scenie Wrocławski Teatr Lalek przedstawi familijny spektakl “Wąż” Marty Guśniowskiej w reż. Marka Zákosteleckýego, nagrodzony w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Całość 5 października (w niedzielę) o godz. 19.00 na Scenie Studyjnej zakończy Teatr Cinema z Michałowic. Zaprezentuje swój najnowszy projekt pt. “The failure of the future – upadek przyszłości” w reż. Zbigniewa Szumskiego z udziałem tancerza i choreografa izraelskiego pochodzenia Irada Mazliaha. Projekt znalazł się w czołowej dziesiątce najlepszych scenariuszy w Nurcie OFF 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Bilety na XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne w sprzedaży w kasie teatru. Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz na godzinę przed spektaklem, tel. 75-64-28-131. Zamówienia na bilety indywidualne i zbiorowe przyjmuje Dział Marketingu Teatru, al. Wojska Polskiego 38, tel. 75 64 28 130, 75 64 28 131.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~melomanka 16-09-2014 21:47
Jeśli poziom JST w tym roku będzie taki jak MFTU czy JST w ubiegłym roku, to od razu wiadomo że nie warto iść. A niczego ambitnego po obecnym składzie Teatru Norwida się nie spodziewam.
~ 17-09-2014 1:09
Bo ty melomanka jesteś a nie teatromanka to dlatego. Ja rozumiem, że Janda dla ciebie mało ambitna jest. Ja się wybiorę :) Jeśli poziom będzie tak wysoki jak tegorocznych ulicznych warto się wybrać
~do wyżej 17-09-2014 4:13
O, burek z teatru się odezwał, nocny onanista ze stróżówki. Ty nie musisz się wybierać, ty będziesz siedział i rozwieszał płaszcze gości w szatni. O ile ktoś przyjdzie, w co wątpię. Zauważyłem, że coraz mniej ludzi przychodzi do teatru. Co wymownie świadczy o poziomie wypocin twoich kumpli z teatru. Wkrótce pójdziecie z torbami.
~ 17-09-2014 7:10
Melomanko! Co za kultura! Brawo :)
~do 17-09-2014 9:03
~melomanki??? A Ty Pani w ogóle wiesz, o czym piszesz?
~~`do 17-09-2014 9:23
~melomanka to pan, nie pani..., niepełnosprawny...
~@ 18-09-2014 2:07
Widzę, że wielonikowy spamer z teatru - miszcz proxy i zmieniania sieci znowu zaśmiecił cały wątek swoim bełkotem. Co za chory człowiek, masakra!
~ 18-09-2014 8:07
Nie, bo ty. Nie ty, ty. Ale właśnie, że ty.... itd, itp...
~ela 18-09-2014 12:04
dialog.net - uwielbiam tego trolla ! Gość ubzdurał sobie że neostrada to jest adres IP i w związku z tym obszczekuje kazdego, kto ma "adsl" przy nicku, bo mysli że to jedna osoba. Można się nieźle pośmiać :-)). Paranoicy są wśród nas.
~do 09:23 18-09-2014 12:35
Ty jesteś niepełnosprawny... umysłowo.
~Beatrix 18-09-2014 13:22
Kolejny festiwal tandety i kompromitacji w organizacji teatru Norwida. Obecny dyrektor nie ma pojęcia o sztuce i ambicjach artystycznych. Klasyczny przykład instytucji potrafiącej tylko bezproduktywnie przejadać publiczne pieniądze.
~ 18-09-2014 14:27
adsl.inetia.pl (178.37.*.*) - kolejne wcielenia teatralnego spamera. Masakra, co za chory człowiek!
~ 18-09-2014 16:25
Jak długo możesz tak gadać sam ze sobą gościu, któremu teatr przeszkadza? Przeszkadza? Nie chodź. Prawda, że proste? Tym bardziej, że po wpisach widać, że z kulturą to mało masz człowieku wspólnego. Nie nazywaj spamerami ludzi, którzy mają inne zdanie. Ja mam inne, mam prawo. Nikt mi nie płaci. Piszę, bo trudno znoszę ludzkie zakłamanie i pisanie nieprawdy. Chodzę do teatru ( również Norwida) i wiem, ze jest inaczej niż piszesz. Zawsze piszę z jednego kompa, nie wiem skąd pomysł że z kilku ( sam tak robisz?) Wybacz, trudno mi zrozumieć, że nie masz interesu w opluwaniu teatru, na którym ( takie jest moje zdanie) powinno nam wszystkim w jelenie zależeć
~оbserwator 18-09-2014 18:29
@netia: Jak długo będziesz jeszcze atakował jak wściekły pies forumowiczów, którzy mają inne zdanie niż ty? Myslisz że jak zmieniłeś sieć to nikt nie zauważy, że jesteś tym samym teatralnym spamerem? Forumowicze cię namierzyli, to teraz ujadasz z innej sieci, ale zdradza się styl i charakter wpisów. Te same paranoiczne wpisy, wietrzenie spisków, obrażanie innych i atakowanie. Jeśli takich jak ty zatrudniają w teatrze, to nic dziwnego że teatr ma tak fatalne opinie. Ta instytucja już dawno uległa degrengoladzie, czego dowodem są m.in. takie indywidua jak ty!
~ 18-09-2014 18:31
Jakże ubogo się prezentuje program JST na tle poprzednich. Każdy kto regularnie odwiedzał tę imprezę, to widzi. Niestety, kolejny przykład upadku naszego teatru. Po co finansować instytucję, która zbiera tak fatalne opinie ze strony mieszkańców?
~ 18-09-2014 21:53
Ale nie mieszkańców opinie tylko twoje, a to już nie to samo...
~ 18-09-2014 21:55
I czytaj ze zrozumieniem! Masz z tym problem to powtórzę. Nikt mnie nie zatrudnia do pisania. Ma
~Do ~ 18-09-2014 23:46
Wszystkich Państwa Narzekających. Dobrze byłoby gdybyście sięgnęli tak dwa lata i trzy lata temu. I wtedy można porównać. Proszę nie zapomianać, że wszystko rozbija się o...no właśnie. O co?
~ 19-09-2014 0:36
O kasę?
~zоrientowany 19-09-2014 1:24
Nocny оnanista rozpoczął swoją akcję. Tj. spаmоwanie teatralnych wątków spod różnych nicków i różnych sieci. Uważajcie na tego trоlla! To piesek z teatru, który wszędzie wietrzy spiski i obraża forumowiczów. Najlepiej ignorować wszystkie posty w wątkach teatralnych pisanych z adsl.inetia.pl (178.37.*.*) i jeleniagora.vectranet.pl (82.139.*.*) oraz z dialogu. To aktorzy lub jeden aktor piszą kоmentarze, a może nawet sam dyrektor!
~аrech 19-09-2014 1:37
przejrzałem program i z interesujących propozycji wartych obejrzenia znalazłem tak ze dwie.trochę mało jak na osiem dni. a kto będzie oglądał pozostałe ? sami aktorzy ? w ubiegłym roku frekwencja była słaba. może niech teatr sam zapłaci za swoje pomysły ?
~ 19-09-2014 1:39
kasą nie można tłumaczyć słabego repertuaru.albo coś robimy dobrze albo wcale. zresztą to nie okasę tu chodzi tylko o brak wizji obecnego dyrektora.który woli zapraszać tandetne ale drogie grupy niż postawić na poziom artystyczny.
~ 19-09-2014 2:25
I znowu adsl.inetia.pl (178.37.*.*) / dialog.net.pl (78.8.*.*) i jego obsesyjne urojenia. Jak masz obsesję, że ktoś cię prześladuje na forum, to wybierz się do specjalisty i nie oskarżaj wszystkich, że są jakimś twoim wyimaginowanym wrogiem.
~do 19-09-2014 9:14
~zоrientowany'ego. A ja wiem, że prawda jest inna. Komuś z polityków zależy, by Teatr stał się...A resztę już sobie dopowiedzcie sami.
~ 19-09-2014 13:28
A ja nie rozumiem, myślicie, że ktoś ( polityk???) płaci temu gościowi z adsl.tpnet, żeby sączył totalnie nieprawdziwy jad ( chodzę do teatru od wielu lat, coś się wreszcie zmienia na dobre! Zapaść straszna była za Kocy) chcąc zamknąć teatr? Chcą impresariat zrobić? To nie przejdzie, za mała scena- dlatego szmiry i chały jadą do Karpacza, raz zagrają a widzów dwa razy tyle.
~ 19-09-2014 13:30
Poza tym na ile impresaryjnych spektakli znajdzie się widowni? Jedno, dwa w miesiącu, budynku nie utrzymają... Ja myślę, że hejter to ktoś z teatru, komu nowy dyrektor nie odpowiada...
~ 19-09-2014 21:03
Ale ty gościu jesteś śmieszny z tymi swoimi urojeniami. Tak, to sprawa POlityczna! Poczytaj sobie negatywne komentarze na tym i innych pоrtalach nt. teatru czy choćby ostatniego festiwalu teatrów ulicznych to może dotrze do ciebie, że większość mieszkańców wypowiada się negatywnie o teatrze Norwida. I z różnych IP. Jaki jest koń, każdy widzi. Pogódź się z tym człowieku, bo to co ty uprawiasz to się nazywa wyparcie - za wszelką cenę nie dopuszczasz prawdy do swojej świadomości, co powoduje tylko, że coraz bardziej spadacie na dno.
~ 19-09-2014 21:09
Taka "obrona" teatru spod różnych nicków i z różnych sieci, jaką ty uprawiasz, na pewno nie jest na to lekarstwem. Tylko sprawiacie, że ludzie jeszcze bardziej odwracają się od was. No ale łatwiej wmówić sobie, że to jedna osoba chce zniszczyć teatr niż przyjąć prawdę do wiadomości. Skąd my to znamy? Tak otumaniano ludzi w głębokiej komunie. Widać niektórym wciąż to pozostało. Zamiast obrażać bez przerwy obrażać niewygodnych kоmentatorów na fоrach, preparować dyskusje z samym sobą, wykaż się gościu konstruktywnym myśleniem i pomyśl, co zmienić, żeby poprawić opinię na temat teatru, polepszyć poziom, sprawić, żeby ludzie wrócili do teatru. W końcu za coś wam płacimy i na pewno nie jest to rozsiewanie paranoidalnych insynuacji po fоrach.
~Anna P. 19-09-2014 22:10
Ja myślę, że to ktoś opłacony przez teatr siedzi całymi dniami przed komputerem i awersyjnie reaguje na każdą krytykę. Przecież kto inny miał by w tym interes? Sieć czy adres IP łatwo zmienić, to nie problem dla w miarę wprawionego spаmera. Teksty mniej więcej o tej samej treści i tak samo absurdalne zarzuty, co wskazywało by na jedną osobę. Szkoda że jakiś głuрek zaśmieca całe wątki,utrudniając a wręcz uniemożliwiając dyskusję. Na szczeście na innych рortalach go nie ma i tam widać jak krytyczne opinie zbiera teatr.
~hеhe 20-09-2014 2:00
w teatrze nędza to aktorzy dorabiają produkowaniem spamu na forach. 4 grosze od pościka ale jak się siedzi cały dzień na portalu to zawsze się dorobi do marnej pensyjki. widac w spamowaniu są lepsi niż w aktorstwie.
~jackie 20-09-2014 15:10
Osiem dni kompromitacji.Jedyny plus jest taki,że można wreszcie będzie obejrzeć coś innego,bo nasz teatr to tylko "Autobus" i "Łódeczka" -dwie tandetne,niskobudżetowe sztuki grane od kilku sezonów.Można się już porzygać od tego. Choć sądząc po repertuarze,tu też wyboru dokonywał jakiś abnegat artystyczny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group