Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ortografia na przekór fatum

Piątek, 13 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 kwietnia 2007, 17:43
Autor: Angela, Krzysztof Knitter
Jelenia Góra: Ortografia na przekór fatum
Fot. Angela
By obalić mit pechowej trzynastki, uczniowie z dziesięciu szkół podstawowych, trzynastego w piątek, w Szkole Podstawowej numer 13, napisali dyktando z trzynastoma pułapkami ortograficznymi.

Niezależnie od wyników dyktanda nikt z piszących nie okazał się przegranym. Wszyscy uczestnicy niezależnie od wyników konkursu dostali bowiem niespodzianki.

– Chcemy udowodnić, ze trzynasty musi być dniem szczęśliwym – powiedziały nam dyrektor szkoły Małgorzata Jaskólska oraz wicedyrektor Irena Zawlik. Dlatego dla wszystkich uczestników poza dyplomami przygotowaliśmy słodkie upominki oraz niespodziankę.

Na pomysł organizacji imprezy wpadły Alicja Biniak i Magdalena Lemcio. Dyktando trwało około pół godziny i składało się z trzech części. Każda z nich stopniem trudności była dostosowana do poszczególnych klas. Jak oceniają piszący miła atmosfera stworzona przez organizatorów nie pozwoliła na pojawienie się jakiegokolwiek stresu.

– Nie mam tremy – mówiła nam tuż przez rozpoczęciem dyktanda Edyta Korpicka ze Szkoły Podstawowej w Podgórzynie. – Już wcześniej brałam udział w takich dyktandach, więc nie boję się ich. Poza tym chyba nikt się tu nie boi, bo jest to dyktando na wesoło.
Tego samego zdania był Paweł Hydzik ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce i Zosia Stanisz z „trzynastki”.

Tuż po napisaniu okazało się, że największa trudność sprawiły dzieciom nie ortograficzne kruczki, ale cytowanie dialogów.
– Nie wiedzieliśmy, jak to rozpocząć – mówią Arkadiusz Kluczyński, Sławomir Jezierski i Maciej Palikowski ze Szkoły Podstawowej nr 6. – W komiksach widzieliśmy, że dialogi pisze się od myślników i tak zrobiliśmy, ale na szkolnych dyktandach nie było takich niespodzianek.

Dla niezadowolonych i zadowolonych z napisanego dyktanda była miła niespodzianka. W przerwie, kiedy dziesięciu nauczycieli sprawdzało prace, dzieci z kółka teatralnego „Kameleon” ze Szkoły Podstawowej nr 13 pod okiem Jadwigi Przędziewskiej, która przygotowała grupę, zaprezentowały sztukę „Piraci z Jelonki”.

Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a zwycięzcy otrzymali cenne nagrody.
– Małe i duże słowniki ortograficzne oraz słowniki terminów literackich i zaproszenia na pizzę do Pizzy Hut to nagrody z jakimi wyjdą od nas dzisiaj nasi zwycięzcy – mówi wicedyrektor Irena Zawlik.

Nagrodzone zostały trójki dzieci z każdej z klas.
Wśród najlepszych czwartoklasistów znaleźli się: Ania Kowalska (SP nr 11, I miejsce), Krzysztof Danilak (SP nr 10, II miejsce) i Paulina Bocian (SP nr 3, III miejsce).
Najpoprawniejszą ortograficznie piątoklasistką okazała się Sandra Nguy Dinh (SP 10), tuż za nią pojawiła się Karolina Więcek (SP 11) i Anastazja Łozowska (SP 13).
W najstarszej klasie najlepsi byli Agnieszka Ejsymont (SP 11), Zachariasz Charczyński (SP Podgórzyn) oraz Katarzyna Czajkowska (SP 13).
Zwycięzcom gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
224
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group