Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3152
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Organowe brzmienia cieplickie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 lipca 2010, 15:00
Aktualizacja: 15:01
Autor: Natasza
Fot. Natasza
Kolejny z cyklu niedzielnych koncertów organowych w uzdrowisku za nami. Tym razem przy barokowym instrumencie Johanna Gottlieba Meinerta w Kościele Zbawiciela zasiadł Marcin Szelest, który w minioną niedzielę był solistą imprezy Cieplickiego Centrum Kultury „Przystań Twórcza”.

Jest współzałożycielem i kierownikiem zespołu Harmonia Sacra, prowadzącym klasę organów w Akademii Muzycznej w Krakowie, prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej i organistą kościoła Świętego Krzyża w Krakowie. Jego praca habilitacyjna ęPrzemiany stylistyczne we włoskiej muzyce organowej przełomu XVI i XVII stuleciaę została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

Tydzień wcześniej koncertował Waldemar Krawiec. Ten nauczyciel klasy organów w PSM II st. w Zabrzu, wykładowca w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach, udziela się w pracach redakcyjnych nad wydaniem nowego Chorału „Droga do nieba”. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów. W repertuarze W. Krawca znalazły się dzieła kompozytorów od baroku do pierwszej połowy XX wieku.

Warto wspomnieć, że instrument w Kościele Zbawiciela, pierwotnie zbudowany w XVIII wieku przez wleńskiego organmistrza J. G. Meinerta, był w swoich dziejach kilkakrotnie przebudowywane. Ostatni remont (2001/2002) uczynił z nich jeden z najlepszych tego typu instrumentów na Śląsku. Koncerty oganowe będą się odbywać w każdą niedzielę do końca sierpnia w Kościele Ewangelicko – Augsburskim Zbawiciela o godzinie 19.15.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Kapsel 27-07-2010 22:53
Buahaha... 40 osób na widowni. W tym ja. na szczęście miałem ze sobą 3 browarki w plecaku. Nuuuuuda straszna. Do zobaczenia w następną niedzielę. Szelest ziom, dostał od Tuska dyplom kiedyś. Rozrywki w Jelonce co niemiara.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group