Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6339
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Opady – obradował wojewódzki sztab kryzysowy (komunikat)

Wtorek, 27 maja 2014, 14:56
Aktualizacja: Środa, 28 maja 2014, 6:57
Autor: Dolnośląski Urząd Wojewódzki
W związku z prognozowanymi przez meteorologów na Dolnym Śląsku zwiększonymi opadami deszczu, silnymi burzami oraz gradem wojewoda Tomasz Smolarz zwołał na dziś (27.05.) posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Policji, wojska oraz marszałka województwa.

Według aktualnych prognoz na wtorek, noc z wtorku na środę oraz na czwartek synoptycy przewidują intensywne opady deszczu oraz silne burze z gradem głównie w zachodniej części województwa. Dziś w ciągu dnia oraz w nocy z 27 na 28 maja opadom towarzyszyć będą burze, podczas których porywy wiatru osiągną do 70 km/h. Prognozowana wysokość opadów to od 15 do 30 mm, lokalnie w czasie burz od 40 do 50 mm, w rejonie Podgórza Sudeckiego punktowo do 70 mm.

Zgodnie z przedstawionymi przez poszczególne instytucje podczas posiedzenia informacjami, na Dolnym Śląsku opady nie wpłyną na gwałtowne podniesienie stanów wód w rzekach. Tylko w niektórych miejscach punktowo mogą one osiągnąć stany alarmowe. Obecnie stany wód na wodowskazach układają się w strefie stanów niskich, średnich, wysokich i ostrzegawczych z tendencją spadkową. Stan ostrzegawczy przekroczony jest w zlewni rzeki Kaczawy, Bystrzycy, Kwisy i Bobru. W ciągu ostatniej doby wystąpiły lokalne niskie i średnie opady deszczu, w zlewni Nysy Kłodzkiej (do 34 mm w Bardzie),w zlewni Kaczawy (do 18 mm w Świerzawie i do 16 mm w Bolkowie). Opady deszczu nie spowodowały znacznych wzrostów stanów wody.

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zbiorniki retencyjne zachowują pełną pojemność powodziową.

Również nie zagrożone są inwestycje prowadzone w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Wykonawcy, zgodnie z umowami z inwestorami, czyli RZGW oraz DZMiUW, są przygotowani na ewentualne utrudnienia w realizacji swoich projektów. Na bieżąco prowadzony jest monitoring na wszystkich budowach.

Służby mundurowe zapewniły wojewodę o swej gotowości w razie ewentualnych interwencji. Dodatkowo na Dolny Śląsk skierowanych zostało min. z województwa kujawsko-pomorskiego 350 strażaków wraz z odpowiednim sprzętem, którzy stacjonować będę m.in. w Lubaniu, Złotoryi i Bystrzycy Kłodzkiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group