Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 10104
Zalogowanych: 116
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oni naprawdę pomagają, czyli o Programie Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościami

Środa, 28 lipca 2021, 13:00
Autor: KSON/TS
Jelenia Góra: Oni naprawdę pomagają, czyli o Programie Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościami
Fot. Archiwum
Od marca bieżącego roku w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze prowadzony jest program pn. „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościami”.

Polega on na personalnym wsparciu osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przez osoby trzecie, które mają odpowiednie przygotowanie praktyczne lub zawodowe do wykonywania takiej funkcji, a które nie są najbliższą rodziną podopiecznego.

Asystenturą objęliśmy dotychczas - mówi Joanna Zagulska z KSON-u - trójkę niepełnosprawnych dzieci oraz 24 osoby głównie ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niezdolnością do samodzielnej egzystencji, nad którymi pieczę objęło 15 asystentów. Asystentura dotyczy pomocy w wykonywaniu czynności życia codziennego, z wyjątkiem głębokich czynności pielęgnacyjnych.
Jestem bardzo zadowolona z pomocy jaką świadczy mi asystentka pani Ewa - mówi 80 – letnia pani Danuta chora na SM i poruszająca się na wózku. - Myślę, że to będzie dobra znajomość, a kto wie czy nie przyjaźń, której przy swojej niepełnosprawności nie mogłam otrzymać od najbliższych.

Opiekunka pani Danuty relacjonuje wyjątkowo ciepłą aurę jaką wokół siebie i swojego kalectwa stwarza jej podopieczna, jest nam po prostu ze sobą dobrze i ciekawie. Chodźmy na spacery, zdarzyło się, że byłyśmy w teatrze, a nawet w kawiarni. Dużo rozmawiamy unikając polityki, ale nie zawsze się udaje.

Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościami” finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a więc wynagrodzenia dla asystentów uzależnione są od ilości przeprowadzonych godzin wsparcia. Na przykład za 40 godzin pracy asystenta KSON wypłaca 1600 z zachowaniem reżimu podatkowego.

To może nie konkurencja - mówi Joanna Zagulska - dla wynagrodzenia opiekunów w Niemczech czy Holandii, ale już poważany krok do przodu, aby np. emerytowane pielęgniarki, urzędniczki czy nauczycielki „na srebrne lata” nie musiały dorabiać za granicą do swoich emeryturek. Projekt trwa do 15 grudnia bieżącego roku, ale Ministerstwo zapowiada jego kontynuację.

W sprawach asystentury (są jeszcze wolne miejsca) zapraszamy do siedziby KSON przy ul. Osiedle Robotnicze 47 a w Jeleniej Górze, telefonicznie 75 75 242 54 lub e mailowo biuro@kson.pl od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.30 do 15.30.

Twoja reakcja na artykuł?

9
60%
Cieszy
1
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
4
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
738
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group