Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3308
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Okko Luursema w „Mechaniku”

Niedziela, 16 października 2016, 8:01
Aktualizacja: 8:52
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Okko Luursema w „Mechaniku”
Fot. Użyczone/ZST Mechanik
W ramach cyklicznych spotkań z ciekawymi ludźmi Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” odwiedził znany holenderski propagator wolontariatu Okko Luursema. Zaproszony gość to posiadacz największej w Holandii kolekcji książek poświęconych dziejom polskiego oręża. Jest także emerytowanym oficerem armii holenderskiej w stopniu majora oraz emerytowanym urzędnikiem.

Od dwudziestu lat Okko Luursema opiekuje się polskimi kombatantami i ich rodzinami, udziela im noclegu na czas ich pobytu w Arnhem. Z racji osobistych zainteresowań oraz doświadczeń zawodowych jest aktywny w różnorodnych działaniach podejmowanych w ramach szeroko pojętej współpracy pomiędzy polskimi i holenderskimi organami samorządu terytorialnego. Interesuje się losami holenderskich Żydów zamordowanych przez Niemców w obozie zagłady w Sobiborze. Ma duże doświadczenia w działalności wolontariackiej.

- Okko Luursema od lat pasjonuje się dziejami walk w Holandii z udziałem jednostek polskich. W szczególności interesuje go postać gen. Stanisława Sosabowskiego, twórcy i dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Pan Luursema w Holandii podejmuje szereg działań dla upamiętnienia walczących Polaków. Opiekuje się miejscami pamięci, towarzyszy polskim weteranom odwiedzającymi Driel podczas uroczystości rocznicowych bitwy pod Arnhem. Odbywa liczne podróże do Polski – opowiada organizator spotkania Piotr Wilk.

Podczas odwiedzin w Zespole Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze gość opowiedział młodzieży o 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, która była jednostką powietrznodesantową Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowaną w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. W założeniach brygada miała wziąć udział w walkach w Polsce. Ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”. W szczególności zainteresowani mogli usłyszeć o gen. Stanisławie Sosabowskim, który był dowódcą tej jednostki, o jego patriotyzmie i profesjonalizmie w działaniu. Wykład był poprowadzony częściowo w języku angielskim, a częściowo w języku polskim.

- Na koniec pan Luursema opowiedział, jak działa wolontariat w Holandii oraz jak sam przez wiele lat był czynnym wolontariuszem. Uczniowie nagrodzili go gromkimi brawami za wspaniały wykład o polskich spadochroniarzach i ich dowódcy – relacjonuje organizator spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group