Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7110
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ogień patriotyzmu płonął w sercach jeleniogórzan

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 12 listopada 2014, 9:51
Aktualizacja: 10:19
Autor: Mestra
Fot. Mestra
W niedzielny wieczór Święta Niepodległości (11.11) na dziedzińcu przy jeleniogórskiej bazylice dziesiątki osób zebrały się, aby razem śpiewać pieśni patriotyczne i przypomnieć sobie historię odzyskania niepodległości. Wydarzenie miało miejsce w ramach Ogniska Patriotyzmu, którego organizatorem już po raz czwarty jest Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.

Przy ognisku spotkali się rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, harcerze oraz wszyscy, którzy chcieli w ten sposób manifestować swoją radość ze Święta Niepodległości. W blasku ogniska śpiewali wspólnie takie pieśni, jak: „Serce w plecaku”, „Wojenko, wojenko”, „Warszawskie dzieci”, „Białe róże” czy „Rota”. Pomiędzy utworami wyświetlane były krótkie filmy i prezentacje dotyczące tematyki patriotyzmu i Powstania Warszawskiego.

– To niesamowita i wyjątkowa inicjatywa. Dzisiaj prawie nikt nie śpiewa utworów o patriotycznej tematyce, a przecież to nasza historia i piękna tradycja. Jeśli nie będziemy tego pielęgnować, to nasze dzieci zapomną o tym – mówiła Martyna Lewańska, która na śpiewanie przy ognisku wybrała się z mężem i dziećmi.

- 96 lat temu wolność została nam dana, ale jednocześnie też zadana, dlatego każdego dnia powinniśmy ją pielęgnować – mówił na zakończenie ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~walus4 12-11-2014 11:52
Tak trzymać co roku.Pielęgnować trzeba tradycję zawsze bo to nasz obowiązek ,przekazać ją następnym pokoleniom.Naród bez historii i tradycji przestaje istnieć.Jeśli tego nie będziemy przestrzegać to naszą historię napiszą nam obcy.
~ 12-11-2014 13:27
a potem zabrana i cos krecicie z ta wolnoscia bo teraz tez krzycza ze chca wolnej Polski- wiec jest wolna czy nie bo idzie zglupiec
~MM 12-11-2014 13:51
nie wszyscy zauważyli,że w ciągu tych 96 lat była i okupacja hitlerowska i lata komuny,później zarzucają"kręcenie" :D Nie wiem,czy to jeszcze niewiedza,czy już luki w pamięci?
~ 12-11-2014 15:00
W Jeleniej Górze już przedszkolaki śpiewają patriotyczne piosenki.
~Małgochna 12-11-2014 20:56
Jak zwykle - brawa dla Organizatorów, ale jeszcze większe dla Uczestników: jeszcze Polska nie zginęła...
~mniodeg 12-11-2014 21:46
Co to za k...nIZM pod tytułem PIEŚNI PATRIOTYCZNE? Te idiotyzmy co wyto w latach przedwojennych? O tekstach które idiotę przewrócą ze śmiechu? Czy może te o puszczalskich panienkach CZEKAJĄCYCH Z DRŻENIEM UD NA WOJSKOWYCH ? A może WOJENKO WOJENKO, CÓŻES TY ZA PANI...? Czysta apologia przemocy i zniszczenia w wersji JAKAŚ TY FAJOWA. Uczycie dzieci d...lnych tekstów i postaw. Samego hymnu nie da się ćwiczyć godzinami, zresztą tylko 1 % Polaków zna cały, o słowach co najmniej... Zamilknę, bo toto jest chronione przez konstytucję, ale wystarczy posłuchać z chęcią zrozumienia. Patriotyzm w naszym polskim wydaniu jest czymś tak niestrawnym i pozerskim, iż niedobrze się robi. A już szczególnie, patrząc na burdy, które rozpoczynają patrioci spod znaku prawicy radykalnej. Tfu!
~patriota 12-11-2014 22:16
Komentarz czeka na moderację
~do mniodeg 13-11-2014 7:53
Z Twoich wpisów ewidentnie widać ,że w swojej edukacji opuściłeś/aś kilka poważnych lekcji, nie tylko historii. Trudno dyskutować z Twoimi poglądami bo są poważne luki w zrozumieniu podstawowych spraw, ale z tym się da żyć. Pozdrawiam
~turysta 13-11-2014 10:27
mniodeg ma wiele racji,dla wielu patriota to ten co chodzi do kościoła głosuje na PiS nienawidzi Tuska i Komorowskiego,uwielbia kiboli/nie myląc z kibicami/,katoli spod krzyża/nie myląc z katolikami/ o stosunku do żydów i gejów nie wspomnę. Dla mnie patriotyzm to zupełnie coś innego
~turysto 13-11-2014 10:41
Masz wiele racji,ale nie wszyscy ,którzy mówią "Panie, Panie " będą zbawieni. Trzeba umieć odróżnić dobrego człowieka od zwykłego chama, bez względu na przynależność do partii. Pomysł i organizacja ok.
~patriotka 14-11-2014 1:11
Gratuluję pomysłu i dobrej organizacji! Do Turysty: jestem patriotką, osobą wierzącą i praktykującą. Przykro mi, że nagminne stało się przypinanie nam katolikom łatki antysemity i homofoba. Szanuję wyznawców judaizmu i nie wyobrażam sobie napisanie wyrazu Żyd małą literą lub czynienia jakichkolwiek obraźliwych uwag wobec naszych starszych braci w wierze. Na marginesie zwiedzając dzielnicę ż...owską w Jerozolimie doświadczyłam obraźliwych gestów ze strony ortodoksyjnych Żydów, którzy mijając nas na chodniku, odwracali głowy i z charakterystycznym odgłosem spluwali za siebie... Doświadczenie niekoniecznie komfortowe. Nie obraziłam się. Skoro mają taki zwyczaj, mam go zaakceptować, choć nie musi mi się on podobać. Jeśli chodzi o osoby żyjące w związkach homoseksualnych, mam prawo
~ 14-11-2014 1:16
nie akceptować takiego stylu życia, ale nie uprawnia mnie to wyszydzania tych osób lub uwłaczania ich godności. Wszyscy moi znajomi to katole, jak określają nas współczesne media i wśród nich nie znajduję osób ziejących nienawiścią do Żydów czy też homoseksualistów. Pozdrawiam
~patriotyzm 4-01-2015 19:06
Patriotyzm- milosc ojczyzny, własnego narodu,polaczona z gotowosciado ofiar dla niej, z uznaniem praw innych narodow i szacunkiem dla nich. Jest jeszczcze patriotyzm lokalny- kocham swoje miasto, wies, osiedle itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group