Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 5978
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Odznaczenia dla opozycjonistów

Niedziela, 13 czerwca 2021, 6:00
Autor: WAC
Region: Odznaczenia dla opozycjonistów
Fot. IPN
W ostatni czwartek (10.06) w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się uroczystość udekorowania Krzyżami Wolności i Solidarności zasłużonych opozycjonistów z okresu PRL. Odznaczenia 17 osobom z Bolesławca, Jeleniej Góry, Lubania i Kowar wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W gronie odznaczonych znalazł się między innymi przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego Eugeniusz Kleśta.

Gości uroczystości powitał gospodarz miejsca – starosta bolesławiecki Tomasz Gabrysiak. W dalszej części prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomniał wydarzenia sprzed 40 lat i rolę pracowników bolesławieckich zakładów w tworzeniu niezależnych od komunistycznej władzy związków zawodowych.

Solidarność to był ruch bez przemocy, bez nienawiści – mówił Jarosław Szarek. - Jego symbolem jest ks. Jerzy Popiełuszko. W Warszawie, w świątyni, w której posługiwał na Żoliborzu jest marmurowa tablica od was, ludzi „Solidarności” z Bolesławca. Powieszona tam w 1985 r. po zamordowaniu kapłana. To wasze świadectwo solidarności z księdzem Jerzym Popiełuszką. Zło dobrem zwyciężaj. Jaka jest siła tego dobra, wy pokazaliście, pokazała „Solidarność”.

Ważnymi akcentami uroczystości było również odczytanie przez dyrektora jego biura, listu senatora Krzysztofa Mroza z podziękowaniami za uhonorowanie działaczy związkowych. Podobne podziękowania zawierało też wystąpienie przewodniczącego Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność Franciszka Kopcia.

W gronie odznaczonych znaleźli się: Anna Borek (odznaczona została w domu), Antonina Zenona Dutkowska, Jan Filipek, Józef Gołębiowski, Roman Adam Janikowski, Eugeniusz Kleśta, Franciszek Kozdra, Marek Krakowiak, Walenty Krzysiek, Jerzy Popioł, Zbigniew Razik, Zbigniew Sałapa, Bogusław Stecko, Lucjan Złotkowski oraz pośmiertnie: Mieczysław Karol i Kazimierz Majewski.

Twoja reakcja na artykuł?

18
45%
Cieszy
9
23%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
10
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (141)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group