Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 5394
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odszedł Władysław Czyszczoń

Wtorek, 17 listopada 2015, 7:57
Aktualizacja: Środa, 18 listopada 2015, 7:50
Autor: Manu
Jelenia Góra: Odszedł Władysław Czyszczoń
Fot. Archiwum Jelonki.com
W ubiegłą niedzielę (15.11) w Jeleniej Górze zmarł Władysław Czyszczoń, wybitny artysta plastyk tworzący w szkle, artysta grafik, wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach, odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Miał 74 lata.

Władysław Czyszczoń urodził się 2 kwietnia 1941 roku w Łętowni k/Suchej Beskidzkiej. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, studiował na Wydziale Szkła i Ceramiki wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskał w 1967 roku. Rok później został członkiem Związku Artystów Plastyków z Wrocławia.

Był związany z Jelenią Górą od roku 1967, kiedy rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku szklarskiego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Potem, od roku 1980 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych pracował jako nauczyciel rysunku, malarstwa i projektowania artystyczno-użytkowego.

Jego działania artystyczne to głównie linoryt (grafika artystyczna) i unikatowe szkła użytkowe i artystyczne przy współpracy polskich hutników z huty szkła “Julia”. Brał udział w licznych plenerach dolnośląskich, konkursach, sympozjach oraz wystawach w kraju i za granicą. Współpracował także
z hutą w Stroniu Śląskim, Radomsku i Tarnowie.

Dzieła Władysława Czyszczonia były prezentowane m.in. w zbiorach muzealnych we Wrocławiu, Jeleniej Górze (obecnie znajdują się w kolekcji im. Mieczysława Buczyńskiego w Muzeum Karkonoskim), Malborku, Poznaniu, Coburgu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wśród nagród i wyróżnień znajduje się m.in. I nagroda w konkursie “Najlepsza Grafika Miesiąca” we Wrocławiu (1969) oraz II nagroda prezydenta miasta Jeleniej Góry w “II Prezentacjach Jeleniogórskich” (1979).

W roku 2012 odznaczony został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group