Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3720
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Odszedł przyjaciel Kowar

Czwartek, 28 lutego 2019, 7:02
Aktualizacja: Sobota, 2 marca 2019, 5:09
Autor: WAC
Kowary: Odszedł przyjaciel Kowar
Fot. UM Kowary
– To był wielki przyjaciel naszego miasta. Jego odejście napełniło nas głębokim żalem – tak o zmarłym Josefie Tylsie z Velkej Upy mówią w Kowarach.

Josef Tylš zginął tragicznie w miniony piątek (22.02) w pożarze Jego domu. Miał 82 lata. Był wielkim miłośnikiem Karkonoszy, szczególnie tradycji sań rogatych, którą z ogromnym zaangażowaniem propagował w Karkonoszach od wielu lat.

Josef  Tylš jako pierwszy w 2000 roku wraz z grupą przyjaciół zjechał do Kowar saniami rogatymi z Przełączy Okraj, zarażając mieszkańców miasta nad Jedlicą miłością do tego niespotykanego środka transportu leśnego i zainspirował do wskrzeszenia idei turystycznych zjazdów saniami rogatymi.

W swojej kolekcji posiadał kilka sań rogatych, dzięki nim stworzono szkice i plany, na podstawie których potem wyprodukowano repliki, na których do dziś odbywają się coroczne zjazdy – mówi Andrzej Weinke z referatu promocji Urzędu Miasta w Kowarach. - Uczył nas, jak wiązać „knebel”, pokazywał technikę jazdy i opowiadał o tym jak kiedyś saniami zwożono w górach drewno, siano a nawet rozwożono mleko. Od 2001 Pan Josef wraz z przyjaciółmi uczestniczył w kowarskim festiwalu sań rogatych prawie co roku. Zawsze uśmiechnięty, chętnie dzielił się swoją wiedzą i pewnym rozgrzewającym napojem, wprowadzając rozmówców w radosny nastrój zabawy na świeżym powietrzu. Takiego go zapamiętamy.

Twoja reakcja na artykuł?

4
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
37
82%
Smuci
0
0%
Złości
3
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group