Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7671
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odskocznia od codzienności w książkach

Niedziela, 30 kwietnia 2017, 8:03
Aktualizacja: 8:08
Autor: ZSE–T
Jelenia Góra: Odskocznia od codzienności w książkach
Fot. Użyczone/ZSE–T
27 kwietnia, trochę po terminie, bo Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich na świecie obchodzony jest 23 kwietnia, w jeleniogórskim Ekonomie odbyła się impreza związana z tym świętem.

Książnica Karkonoska uczciła ten dzień koncertem literacko-poetyckim i pokazem tańca flamenco, w Ekonomie uczniowie brali udział w przedsięwzięciu może mniejszego kalibru, ale takim, które pokazało, że – w każdym razie wśród młodzieży tej szkoły nie jest prawdą twierdzenie, że młodzi ludzie nie czytają.

Najpierw uczniowie (75 osób) wzięli udział w ankiecie, która pokazała, że jednak zdecydowana większość z nich czyta książki. Niestety, lektury nie były ich ulubionymi. Prym wiodła literatura młodzieżowa i fantasy. Trochę martwi fakt, że młodzi wolą obejrzeć ekranizację lektury, niż ja przeczytać, jednak twierdzili też, że lubią najpierw przeczytać, a potem obejrzeć. Wolą też czytać książki w formie papierowej, niż elektronicznej, chętniej kupują książki w księgarni, niż w Internecie.

Uczniowie mieli też lekcje, na których oglądali film opracowany przez portal lubimyczytac.pl, odgadywali zagadki i wypowiadali się na tematy związane z książkami, czytaniem i biblioteką – najciekawsze wypowiedzi zostały nagrodzone, a ich dojrzałość często zaskakiwała: „Czytam, bo...lubię odizolować się od rzeczywistości i wyobrazić sobie swój świat nie myśląc, co się wokół mnie dzieje”, „Biblioteka jest moją...ostoją, miejscem pełnym różnych światów w jednym pomieszczeniu”, „Książka jest dla mnie...podróżą do innego świata, który sama sobie wybiorę”.

Była też lekcja poświęcona klasykom literatury niemieckojęzycznej, połączona z tłumaczeniem przez uczniów fragmentów tekstów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group