Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 7102
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odkrycia w kaplicy św. Anny

Poniedziałek, 16 listopada 2020, 6:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: Odkrycia w kaplicy św. Anny
Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o ciekawych reliktach przeszłości odkrytych podczas prac związanych z wykonaniem izolacji fundamentów i drenażu wokół kaplicy pw. św. Anny w Jeleniej Górze

W trakcie prac wykonano wykop o głębokości 1,5 metrów od poziomu chodnika, w którym odkryto poziomo ułożone betonowe belki, prostokątne w przekroju, z wydrążonymi dwoma okrągłymi kanałami, w których przebiegały kable. Na belkach w wielu miejscach widnieje namalowane prostokątne pole z napisem treści: „H. Kühn & Sohn Hirschberg/Schl.”

W przemieszanych warstwach ziemnych od strony ul. Bankowej występowały resztki porcelany i kamionki. Między innymi został znaleziony kawałek denka białego naczynia porcelanowego z sygnaturą: KPM. Jest to sygnatura firmy Krister Porzellan-Manufaktur z Waldenburga (Wałbrzycha) używana do sygnowania ich wyrobów w latach 1840 - 1895.

Prace związane z rozbiórką nawierzchni chodnika ukazały także rzeczywisty kształt krzyża piaskowcowego wmurowanego w dawną basztę obok kaplicy św. Anny. Do tej pory pozostawał on do połowy zakryty, ze względu na poziom gruntu. W przekazach określany jest jako średniowieczny krzyż pokutny - pojednania. Ma formę krzyża równoramiennego. Został wmurowany wtórnie w ścianę, prawdopodobnie odwrotnie, na co wskazują uszkodzenia górnego ramienia – po ułamanej długiej belce dolnej i brak napisów, które może są z drugiej strony krzyża.

Twoja reakcja na artykuł?

61
78%
Cieszy
9
12%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
1
1%
Złości
3
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group