Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4410
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odbudują mauzoleum na osiedlu Orle

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 października 2014, 17:20
Aktualizacja: 17:39
Autor: Telewizja Strimeo TV
Fot. Telewizja Strimeo TV
Choć powstały jeszcze przed II wś a niektóre nawet w połowie XIX wieku są celem ataków wandali, którzy wyrzynają na nich swastyki. Mowa o poniemieckich cmentarzach, które przez kilkadziesiąt lat były systematycznie dewastowane a groby okradane.Niedawno pojawiła się jednak polska fundacja, która ratuje zniszczone i zbezczeszczone nekropolie i mauzolea.

Pierwsze z nich znajduje się w Cieplicach na Osiedlu Orle. Dawne mauzoleum stało się miejscem spotkań miłośników mocniejszych trunków oraz celem ataków okolicznych chuliganów, którzy sprofanowali groby. Od kilkudziesięciu lat nikt nawet nie pokusił się choćby o oczyszczenie miejsca spoczynku z rozbitych butelek czy odchodów. Pod cienką warstwą liści przemieszanych z rozkopaną ziemią leżą kości. Tu spoczywa Hans Ernst Karl hrabia von Zieten, który był pruskim feldmarszałkiem, wielokrotnie odznaczanym za osiągnięcia na wielu frontach w wojnie przeciwko Napoleonowi oraz generał Sigismund Lorenz von Schlichting. Do lat 50-tych ubiegłego wieku mauzoleum nie było jeszcze zniszczone. Potem zdemontowano żeliwne ogrodzenie, rozbito płyty i rozkopano groby. Jedynie starsi mieszkańcy pobliskiego osiedla wiedzą, że na terenie starego parku a obecnie zaniedbanych ogrodów działkowych pochowani są ludzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~s. 13-10-2014 17:57
Wychowanie komunistyczne się kłania. 45 lat wmawiania, że Niemcy są źli. Ludzie wychowani byli na Klos...e i Pancernych więc nic dziwnego, że niszczą co szwabskie.
~nm 13-10-2014 19:27
Ciekawy materiał.
~rencista 13-10-2014 20:30
na kazdym cmentarzu jezeli grob nie jest oplacany ulega likwidacji i nastepuje nowy pochowek. ni9e wiem komu zalezy na wyszukiwaniu starych grobow chyba tylko archeplogom do badan a pozniej oni tez zapominaja. prosze o podanie aktu prawnego. ktory zobowiazuje spoleczanstwo do opieki nad starymi nekropoliami i jakie sa sankcje karne.
~ 13-10-2014 20:42
W Cieplicach w latach 70 zniszczono cały piękny cmentarz w centrum miasta, cmentarz był ewangielicki, Polacy potrafią, zburzono piękne grobowce , całość zalano asfaltem. W J. Górze na ul. Wyczółkowskiehgo budowany jest kościół na byłym cmentarzu i jest ok !!
~Grześ 14-10-2014 7:36
W każdej miejscowości był jakiś cmentarz. I prawie nigdzie już go nie ma. Częściowo tereny pocmentarne zagospodarowano nowymi grobami - i tu zgodnie z prawem po 20 latach nieuzytkowania można tak postąpić, ale z drugiej strony kto miał opłacać i dbać o te groby?. Jest jednak część nekropoli bardzo ważnych w historii naszej ziemi. I te nawet w przypadku wieloletnirgo nieużywania powinny być zachowane jako swoiste pomniki.
~Krzyś 14-10-2014 9:27
Wybiegamy przed szereg. Niemcy sami u siebie nie utrzymują starych nekropolii. Tylko zabytkowe (czytaj: ważne dla ogółu) są utrzymywane, reszta jest "zaorana". Teren jest ważniejszy od sentymentów.
~notak 14-10-2014 13:22
Polaków po 20 latach do kosza, a niemieckiemu feldmarszałkowi wojującemu (jakby nie było) ze sprzymierzeńcem Polaków pomnik... brawo.
~Grześ 14-10-2014 14:58
Krzysiu - zgoda ale pewne procedury obowiązują. Niemcy przenoszą groby(prowadzę ekshumacje), bo to costało w ziemi było kiedyś człowiekiem i wymaga uszanowania. Byłem świadkiem likwidacji cmentarza w Cieplicach i NIKT nie zajmował się takimi drobiazgami jak szczatki ludzkie tam pochowane. Do dzisiaj walają sie szczatki z cmentarza w Szklarskiej dolnej, Wystarczy zreszta poobserwować jak ze szczatkami obchodzą się pracownicy firm kopiacy kolejne groby na miejscu starych na czynnych cmentarzach. Myślę że temat jest bogaty w przykłady i chyba nie tylko ja nie potrafię zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Wypominamy że za wschodnią granica zaniedbano "nasze" groby, ale w większości one tam są. Z grobami na naszej ziemi stało się tak że ich w ogóle niema. Tak jakby nigdy nikt tu nie umierał.
~trt 14-10-2014 16:23
Ale dlaczego używa się określenia mauzoleum do naprawdę skromnego cmentarza . Ja pamiętam całość jak to jeszcze w miarę wyglądało. Grobowce były b.skromne ,myślę że utrzymane w takim wojskowym surowym stylu. Całość nieco podwyższona w stosunku do terenu w koło. Ogrodzenie zbudowane było z prostych żeliwnych elementów. Wspomnijcie jesze o tym że ten Ziethen tam pochowany posiadał skromny pałac w Cieplicach. Tzn dzisiejszy Stoczniowiec na ulicy Jagiellońskiej. Cmentarz ten zaznaczany był już na mapkach kiedy nie było jeszcze osiedla Orle i to duzo wczesniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group