Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5729
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Od masowej antykultury do masy kultur „anty–”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 25 listopada 2011, 8:20
Aktualizacja: 8:31
Autor: Petr
Fot. Petr
Czym jest kultura popularna i co różni ją od elitarnej? Jaką rolę w popkulturze odgrywają komiks i gry komputerowe? Czy można mówić o spisku knutym przez ikony popkultury? Na te pytania odpowiedziano wczoraj podczas dyskusji w BWA.

Rozważając problem kultury popularnej warto na początek przyjrzeć się nieco bliżej samej jej definicji. Najprościej rzecz ujmując, popkultura jest kulturą ludu, do niego skierowaną i przez niego tworzoną; jest to kultura zawierająca idee, wartości, przekazy oraz style zupełnie inne niż te, które wypełniają kulturę wyższą. A zatem, w najprostszym ujęciu kultura popularna to swego rodzaju antykultura, kontra i „zagrożenie” dla kultury elitarnej.

Z tego właśnie założenia wyszli wczoraj, 24 listopada moderatorzy dyskusji w jeleniogórskim BWA: Michał Guz, Piotr Machłajewski, Beata Bartecka i Tomasz Wrona. Spotkania, na którym najpierw przeciwstawili popkulturę kulturze elitarnej i „masowej” w ujęciu kultury tworzonej dla mas przez kapitalizm, a potem opowiedzieli o formach popkulturowej komunikacji, takich jak komiks czy gry komputerowe.

– W komiksie ważną rolę zawsze odgrywała, i odgrywa funkcja perswazyjna. Domeną kultury popularnej jest przekonywanie. Komiks przekonywał i przekonuje, choćby Superman, który w latach 40-tych zagrzewał młodych żołnierzy do walki z nazistami, a później inni bohaterowie reprezentujący odmienność, swoim działaniem poruszający problem emancypacji – mówił Piotr Machłajewski.

– Gry komputerowe są emanacją kultury popularnej. Stanowią interaktywny rodzaj rozrywki, który nosi w sobie znamiona sztuki. Sztuki, ale nie dostępnej jedynie wybranym – aby istnieć w tej sztuce niezbędne jest urządzenie elektroniczne z mikroprocesorem, kontroler, program i urządzenie wizualizujące – tłumaczył Tomasz Wrona.

Podczas wczorajszej dyskusji w BWA Beata Bartecka poruszyła też kwestię spisku, który knują ikony popkultury. – Rihanna i Eminem są iluminatami. Knują spisek przeciw światu, wystarczy jedynie bardziej wsłuchać się, czy przyjrzeć nieco bliżej ich teledyskom. One wcale proste nie są, pomyślcie nad nimi trochę dłużej – intrygowała Bartecka.

Dyskusja na temat kultury popularnej w BWA w Jeleniej Górze odbyła się w ramach projektu: Miasto, nie miasto, na który składają się cykl warsztatów, performance i paneli dyskusyjnych. Projekt jest realizowany przy pomocy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jak również Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

Smisiu 25-11-2011 10:28
Od masowej antykultury do masy kultur „anty” - Masłem maślanym osmaruję smarowane masło? :>
~asas 25-11-2011 11:51
te rijany i eminemy to mają na celu ogłupić społeczeństwo
~Tr1 25-11-2011 13:02
Co z tego wynika,że świeżo co po uczelni artyści przyjada i zaczną rozmawiać na temat pop-kultury??? rozmowa dla samej rozmowy, po tej debacie pobiegną do hipermarketów po dobra doczesne:) Lepiej już przeczytać książkę na ten temat! Niż patrzeć jak prężą muskuły niby autorytety...
~Tom 25-11-2011 16:01
"Od masowej antykultury do masy kultur anty-" to podtytuł wystąpienia jednego z wczorajszych prelegentów
~qwertyy 25-11-2011 18:05
czyli 'od antykultury do antykultury' albo autor tytulu jest idiota albo sobie olali t
~fiki 25-11-2011 21:11
oni nie mogą się wyzwolić z kompleksu zakodowanego ludziom przez komunizm..."JEST TYLKO JEDNA RACJA"tak każe myśleć ten kompleks ...jeżeli coś się nie mieści w ich pojęciu kultura to już jest antykultura..... jest tylko jedna kultura i jedna sztuka ....ma tylko wiele aspektów, całkiem od siebie niezależnych,niezależnych również od wstecznie myślących i "wiedzących lepiej"
~gs 25-11-2011 22:38
cała współczesna kultura to jest pop
~fiki 26-11-2011 17:30
cała współczesna kultura to nie jest pop, cała współczesna kultura tęskni do tego aby być pop, niestety elitarne jej aspekty nie mają na to szans, świat jest trochę prostacki....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group