Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9310
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oby sztuka czystą była

Czwartek, 22 lipca 2010, 14:11
Aktualizacja: Środa, 11 sierpnia 2010, 20:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Oby sztuka czystą była
Fot. TEJO
Teatrzyk Jelonka Górskiego, który po raz trzeci spotkał się w ramach warsztatów „Lato w teatrze”, zapoznał się dziś z przestrzenią sceny muszli koncertowej w Parku Zdrojowym. To właśnie tam – już za 10 dni – odbędzie się pokaz premierowy widowiska „W 45 minut dookoła parku z Koziołkiem Matołkiem”.

Upalna pogoda nie ułatwiła dziś prób przez spektaklem. Realizatorki: Lidia Lisowicz, Dorota Fluder i Diana Jonkisz, zajęły się „czyszczeniem” pierwszych scen. Muzycznie wspiera panie Anna Skóra. Dopracowanie ruchów, interpretacja dialogów, koordynacja całości, tempo akcji – nie są to proste sprawy, zwłaszcza dla tak młodych wykonawców. Dlatego bezustanne powtarzanie i wałkowanie pewnych elementów – w teatrze rzecz naturalna – dziś dały się szczególnie we znaki młodym adeptom sceny.

Po kilku powtórkach epizod z początkiem podróży Koziołka już zaczyna się zazębiać. Dzieci przyzwyczajają się do ról i poznają przebieg akcji. Są kłopoty z koncentracją, ale – jak się ma sześć, siedem, osiem lat – o skupienie nie jest wcale łatwo. Tym większe brawa dla „aktorów” z Teatrzyku Jelonka Górskiego, którzy – kiedy ich rówieśnicy hasają po łąkach i placach zabaw – bawią się na poważnie w teatr.

Oczywiście – harców i zabawy nie zabrakło. Atrakcją dnia był zimny prysznic w postaci „kwiatka”, pod którym dziewczęta i chłopcy – szalejąc – chłodzili się w ucieczce przed parnym i gorącym powietrzem. Z powodu pogody zajęcia przeniesiono do klimatyzowanego, ale nieco ciasnego – teatralnego foyer. Tam też ćwiczono piosenkę, którą dzieci zaśpiewają podczas epizodu Koziołka u Chińczyków.

Odbyła się też pierwsza, rekonesansowa próba w muszli koncertowej, przestrzeni, gdzie odbędą się dwa plenerowe widowiska. Dzieci zapoznały się z doskonałą akustyką muszli. Przekonały się, że słyszalne świetnie są nawet szepty. Dla realizatorów to także wprawka przed ustawieniem sceny w ograniczonej i trudnej przestrzeni. Muszla nie ma bowiem kulis i całą inscenizację trzeba będzie zbudować tak, żeby ich brak nie był odczuwalny. Są już pierwsze pomysły scenograficzne. W zamyśle jest osadzenie całej historii o Koziołku Matołku w sielskich realiach.

Kolejny dzień przygody ze sceną w Zdrojowym Teatrze Animacji – jutro.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group