Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 3572
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obserwowali tożsamość miejsca

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 listopada 2007, 8:03
Aktualizacja: 8:03
Autor: AGA
Fot. Archiwum
Czy Dolnoślązacy i jeleniogórzanie identyfikują się z regionem, w którym mieszkają? Czy rzeczywiście są w nim zakorzenieni? O tym, między innymi, dyskutowali podczas piątkowego spotkania zgromadzeni w ramach Obserwatorium Karkonoskiego

Temat opracowali Henryk Waniek, Andrzej Paczos i Henryk Dumin, a moderatorem tradycyjnie był pisarz, dziennikarz i wykładowca Kolegium Karkonoskiego – Andrzej Więckowski.

Rozmowy dotyczyły zapotrzebowania na tożsamość w Kotlinie Jeleniogórskiej, a w szerszym kontekście na Dolnym Śląsku, na ziemiach niemieckich przed II wojną światową.

Dyskutanci zwracali uwagę na niedobory pamięci (społecznej, cywilizacyjnej, kulturowej), która stoi za tożsamością – na próby poszukiwania ładu i wspólnych wspomnień w naszej – jak to określił Henryk Waniek – „nieodczytanej krainie”. Określano również zagrożenia wynikające z braku zakorzenienia w dobie jednoczące, scalającej się Europy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

kazimierzp 17-11-2007 10:06
Byłem na tym spotkaniu. Z tych trzech liderów dyskusji panów Wańka, Dumina i Paczosa najkrócej mówił pan Paczos, ale za to w Jego wypowiedzi było najwiecej treści! Moderator dyskusji pan Więckowski prowdził potem "dyskusję" w sposób sterowany, czyli wywoływał z sali tych co do których założył że będą pierwsi występować (choć nie każdy z nich był na to przygotowany). Widać było, że moderator sterował w kierunku tezy, że my mieszkańcy tych naszych terenów nie jesteśmy związani duchowo z tymi ziemiami! Z taką konkluzją ja osobiście się nie zgadzam, ale przy kolejnym wystapieniu jednego z wystepujących, przy jego słowotoku - wyszedłem!Tak więc nie wiem jakie są myśli innych obecnych osób, tych którzy na początku dyskusji nie mieli mozliwości wypowiedzenia się, choć sie zgłaszali.
~miesszczuch_ 17-11-2007 12:10
Najciekawsze z dotychczasowych Obserwatoriów. To zasługa erudyty Henryka Wańka, który błyszczał przez cały wieczór, nie zdołał go nawet przytłumić (swoim nauczycielskim - podstawówkowym gadaniem) H. Dumin. Myślę, że te spotkania powinny iść w tę stronę, bardzo mi się podobało. To prawda, że Więckowski nie radzi sobie z moderowaniem. Ciągnie do głosu tylko swoich znajomych, niezależnie od tego, czy mają cokolwiek do powiedzenia... Na dodatek toleruje wszystkie jaskrawe bzdury, które rzeczeni wygadują.
~oh my good 18-11-2007 11:13
Kaziu, nie chcieli cie sluchac? Nie udzielili glosu? Moze uwazali, ze nie masz nic do powiedzenia, ze szkoda czasu, ze inni wiedza lepiej. My, czytelnicy Twoich wypracowan w internecie doskonale wiemy, jak zwiazany duchowo jestes i z kim i czym to pachnie. Moze pan Wiackowski tez wie i chcial oszczedzic zebranym stresu? Brawo Moderator, Brawo!!
kazimierzp 19-11-2007 18:41
Nie "anglojęzyczny anonimie!;-)" Nie zgłaszałem się, widziałem za to innych usiłujących, ale przez pana Więckowskiego nie zauwazonych!;-) Kula w płot - "oh my good"! Jeżeli chciałbyś się na jakis temat wypowiadać to dobrze aby być na takim spotkaniu! Nieobecni nie mają racji!
~tez tam byłam 20-11-2007 10:12
To było dobre spotkanie.Więckowski wreszcie zaczął kierować dyskusją. Szkoda że Paczos sie nie "rozgadał" bo on był dla mnie najciekawszy. Dumin już chyba powiedział wszystko co miał do powiedzenia, Waniek nie został należycie intelektualnie rozbudzony. Czekam na następne spotkania z nadzieja, że przyjda na nie takze ludzi młodzi. Przeciez nie wszyscy wyjechali z tego miasteczka.Gdzie sa studenci?
~Andrzej Więckowski 20-11-2007 12:16
Nie wierzę, że kazimierzp to jest naprawdę Kazimierz Piotrowski, którego bardzo szanuję i który gdyby chciał zabrać głos w dyskusji, natychmiast bym mu głosu udzielił. Na ostatnim spotkaniu Obserwatorium Karkonoskiego dyskutowali wszyscy, którzy chcieli. To też się oczywiście nie wszystkim podoba. Nie ma, niestety, jakiegoś złotego środka, by wszystkich zadowolić. Nie radzącego sobie z moderowaniem Więckowskiego radzę odwołać w trybie natychmiastowym.
~troll 20-11-2007 15:36
Z dyskusji trudno byc zadowolonym, bo temat przepastny i dotychczas najpierw z przyczyn politycznych pomijany, potem z własnego przestrachu zmilczany. Mam wrażenie, że trzeba sprawę drążyc, ale temat podzielic na mniejsze kawałki składowe. I rzeczywiscie - prelegenci (może na wieczór starczy jeden?) powinni zabrac najwyżej 30 minut, reszta dla dyskutantów.
~kulturalna 21-11-2007 19:28
Ma Pani/Pan racje że temat przepastny i moze właśnie powinien byc dzielony na mniejsze kawałki. Dla mnie na tym spotkaniu powiedziano b. ważne rzeczy np. że w dużym stopniu to instytucje kultury tworzą tę tożsamość miasta i Kotliny, tylko kto o tym wie oprócz tych co chcą tego słuchać? Mam wrażenie że dla większości wazniejsze jest łatanie dziur w chodnikach, a inwestowanie w kulturę może nie istnieć. Jak tu mówić o zrównoważonym rozwoju, kiedy proporcje zostały drastycznie zachwiane.
~tez tam byłam 21-11-2007 19:35
Panie Andrzeju głowa do góry!!! Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group