Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 10807
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obserwatorium Karkonoskie. „Promocja sztuki i chęć jej odbioru kuleją”

Piątek, 15 czerwca 2012, 7:32
Aktualizacja: 7:33
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: Obserwatorium Karkonoskie. „Promocja sztuki i chęć jej odbioru kuleją”
Fot. Petr
Część druga debaty o potencjale artystycznym regionu jeleniogórskiego odbyła się wczoraj, tj. 14 marca w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze w ramach kolejnego z cyklu spotkań Obserwatorium Karkonoskie. – Żyjemy w niezwykłym mieście i regionie, w którym są niezwykli artyści, i który przyciąga niezwykłych artystów. Niestety, promocja kultury i sztuki, a także chęć obcowania ze sztuką u nas kuleje – mówili dyskutanci.

Podczas kolejnego Obserwatorium Karkonoskiego – które wstępem poprzedził i poprowadził Andrzej Więckowski, próbowano znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: Czy Jelenia Góra, a także region jeleniogórski ma jeszcze potencjał artystyczny? Co zrobić, aby polepszyć jakość kultury i imprez kulturalnych w mieście? Czy młodzi-zdolni mają tu szansę przebicia i na co są przeznaczane miejskie pieniądze, które powinny wspierać projekty artystyczne.

– Jelenia Góra i region mają niezwykłych artystów i niezwykłych artystów tutaj przyciągają. Ci ludzie nie są tu jednak właściwie promowani i wspierani finansowo a co za tym idzie – często muszą porzucić sztukę i zająć się czymś innym. Bo tu sztuki się nie kupuje; artysta pracuje na roli by zarobić na życie i nie może poświęcać się czemuś, co powinno być naszą wizytówką – mówiła Joanna Mielech, historyk sztuki, wykładowca i kurator wystaw w BWA.

– Czy mamy potencjał artystyczny? Mamy, ale powinno się go skutecznie wydobyć. Postawić na przedsięwzięcia ambitne, dyskursywne, promować projekty rozwojowe takie jak Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA, w którym upatruję wielką siłę – tłumaczyła Sylwia Motyl-Cinkowska, kulturoznawca, dyrektor Osiedlowego Domu Kultury „Zabobrze”.

Z promocją wiążą się jednak środki finansowe, które zdaniem Andrzeja Więckowskiego, który moderował dyskusję idą wszędzie tylko nie na kulturę. – Ot, choćby na projekty pszczelarskie a nie artystyczne. Kultura wymaga naprawdę niewielkich środków, ale i takich nie dostaje od miasta. Co więcej, u nas nawet nie możemy być pewni, czy dana impreza się odbędzie. Nigdy nie wiadomo, czy festiwal faktycznie dojdzie do skutku i czy coś nie zmieni się w ciągu kilku tygodni – mówił moderator.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
771
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group