Zalogowanych: 1

Kraków: Obronili mistrzowskie tytuły

Poniedziałek, 12 października 2020, 22:59
Aktualizacja: 23:01
Reprezentanci Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry po raz kolejny sięgnęli po tytuły mistrzów Polski podczas rozgrywanych w dniach 10-11 października XV Lotto Mistrzostw Polski we freestyle'u kajakowym.

Wśród kobiet triumfowała zdobywczyni Pucharu Świata i medalistka mistrzostw świata i Europy Zofia Tuła, dla której to już kolejny tytuł w karierze. Zosia w najwyżej ocenionym przejeździe w finale zdobyła notę 426,67 pkt. Za nią sklasyfikowano drugą z zawodniczek reprezentujących barwy KKK Jelenia Góra - Jolantę Charę, która tym samym zdobyła srebro i tytuł wicemistrzyni Polski.

W konkurencji mężczyzn złoto wywalczył Tomasz Czaplicki, który na najwyższym stopniu podium stanął szósty raz z rzędu. Nasz mistrz Europy i zdobywca Pucharu Świata, w każdej z trzech rund finałowych wykonał najwyżej ocenione przejazdy. Najbardziej do gustu sędziom przypadł ten z pierwszej kolejki oceniony na 1220 pkt. Podobnie, jak przed rokiem srebro wywalczył Bartosz Czauderna z notą 973,33 pkt., a trzeci był Michał Sobieraj-Jakubiec z wynikiem 751,67pkt. – obaj z KKK Kraków. Pozostali reprezentanci Karkonoskiego Klubu Kajakowego – Marcin Chara i Tadeusz Malek zdobyli 5. i 6. miejsce.

Z powodu pandemii koronawirusa i decyzji organizatora, mistrzostwa nie odbyły się w pierwotnie planowanym terminie - 26 i 27 września. Finalnie imprezę przywrócono do kalendarza i rozegrano między 10 a 11 października na torze kajakarstwa górskiego, na rzece Wiśle w Krakowie.

- Niestety fakt pandemii Covid-19 nie pozwolił na zgromadzenie na starcie dużej liczby uczestników, ale ważne, że zawody udało się przeprowadzić. Cieszę się, iż pomimo trudności spowodowanych rozmiarem sytuacji związanej z koronawirusem, na starcie nie zabrakło krajowej czołówki. Z mojego punktu widzenia ten start był bardzo potrzebny i ważny w perspektywie przygotowań do przyszłorocznych mistrzostw świata i prawdopodobnie również mistrzostw Europy, które przeniesiono z tego sezonu na przyszły - komentuje Tomasz Czaplicki.

Poza zmaganiami mistrzowskimi, w których wzięli udział zawodnicy posiadający licencje sportowe, rozegrano również konkurencje amatorskie kobiet i mężczyzn. Wystartowały również dzieci w ramach kategorii młodzików, dzięki czemu mogły one zdobyć pierwsze doświadczenie startowe.

Jak co roku w dzień po zmaganiach we freestyle'u kajakowym rozegrano konkurencje dodatkowe, takie jak wyścigi w formule Kayak Cross i White Water SUP Race. W konkurencji Kayak Cross Kobiet zwyciężyła Zofia Tuła, a wśród mężczyzn Tomasz Czaplicki.