Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7380
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obrona przed kolejkami w Urzędzie Skarbowym

Poniedziałek, 14 marca 2011, 8:14
Aktualizacja: 9:55
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Obrona przed kolejkami w Urzędzie Skarbowym
Fot. Angela
Do złożenia zeznań podatkowych PIT pozostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz pracownicy fiskusa o tym obowiązku przypominają. Powód? Im bliżej ostatecznego terminu rozliczenia się, tym dłuższe kolejki podatników.

W poprawnym wypełnieniu zeznania podatkowego PIT pomóc w tym roku mają ulotki i broszury, które dla podatników przygotowało Ministerstwo Finansów. Znaleźć je można w każdym urzędzie skarbowym. Są to porady bezpłatne, rozłożone na stolikach w korytarzach urzędu. Każdy z mieszkańców może też poprosić o pomoc pracowników Urzędu Skarbowego. Okazuje się, że coraz więcej osób korzysta też z internetowej formy rozliczenia. Pracownicy przekonują, że wypełnienie takiego formularza jest banalnie prostsze i daje wiele korzyści. Jedną z nich jest szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

– Sporo osób już skorzystało z rozliczeń elektronicznych, co nas bardzo cieszy. Osoby, które zdecydowały się na taką formę zeznania podatkowego, mają gwarancję, że zostaną szybciej obsłużone, bo nasi pracownicy nie muszą już wprowadzać danych do systemów informatycznych. Wiąże się to z szybszym zwrotem podatku, jeśli taki wystąpi. By skorzystać z takie formy, wystarczy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, gdzie można pobrać elektroniczny druk zeznania – mówi Barbara Gołąb, zastępca naczelnika Urzędu skarbowego w Jelenie Górze.

PIT 37 jest składany bez podpisu kwalifikowanego. Wystarczy tylko wpisać dane osobowe oraz kwoty przychodów za miniony rok. Urzędnicy skarbowi przekonują, że to bardzo prosta forma, prostsza od tradycyjnego wypełniania druku. Dla potwierdzenia wysłania zeznania realizuje się wydruk potwierdzający przyjęcie zgłoszenia przez system elektroniczny

Poza formą internetową podatnicy mogą też skorzystać z tradycyjnego zeznania podatkowego, czyli wypełnienia druku PIT 37, który pobrać można w urzędzie skarbowym. W tym przypadku trzeba pamiętać o podpisie, ale i w tym względzie pojawiły się pewne ułatwienia. Dotychczas małżonkowie, którzy rozliczali się wspólnie, musieli złożyć dwa podpisy. Teraz wystarczy podpis jednego.

Ostateczny termin złożenia zeznań podatkowych za rok 2010 upływa drugiego maja br. W związku z tym 28, 29 kwietnia oraz 2 maja Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze będzie pracował dłużej niż zwykle, bo do godz. 18.00. 30 kwietnia br. przewidziana jest również pracująca sobota, podczas której urząd będzie czynny w godz. 9.00 – 13.00.

Warto pamiętać, że za nieterminowe złożenie zeznania grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Jeśli ktoś dodatkowo nie wpłaci w terminie naliczonego podatku może spodziewać się odsetek karnych oraz mandatu. Przekroczenie terminu złożenia zeznania zamyka też drogę do przekazania 1% dla organizacji pożytku publicznego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group