Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2245
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

“Obrazy morza” Waldemara Grzelaka i “Obrazy gór” Karola Nienartowicza

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 27 lutego 2015, 8:04
Aktualizacja: 9:05
Autor: Manu
Fot. Waldemar Grzelak
6 marca (w piątek) o godz. 17.00 w sali Biura Wystaw Artystycznych otwarte zostaną dwie nowe wystawy fotografii – “Obrazy morza” autorstwa Waldemara Grzelaka oraz “Obrazy gór” Karola Nienartowicza. Wystawy potrwają do 11 kwietnia.

Wystawa pt. “Obrazy morza” Waldemara Grzelaka prezentować będzie fotografie, które powstały w latach 2010–2015. Autor fascynuje się przede wszystkim morzem, jego zmiennością i surowym żywiołem, światłem i barwą. W swojej fotografii Waldemar Grzelak zwraca uwagę na cienie, błękity i zielenie, skontrastowane z bielą śniegu i fal. W jego fotografii chodzi o stylizację, uwydatnienie i wydobycie nastroju. - Artysta pokazuje “wrażenie”, “prawdę o sobie samym”, która wynika z pamięci o fotografowanym miejscu, nie z tego co można w tym miejscu dostrzec – czytamy w katalogu wystawy. Autor nawiązuje do symbolizmu oraz romantyzmu. Zestawia w swych kompozycjach wzburzone i chaotyczne morze z wyciszonymi i łagodnymi brzegami, podsuwa oglądającemu myśli dotyczące przemijania, zmienności i upływu czasu. Jego prace pełne są sugestii dotyczących synestezji, “barwnego słyszenia”. Fotograf kieruje uwagę odbiorcy ku melodii, którą można usłyszeć obserwując wiatr albo wzburzoną wodę.

Waldemar Grzelak - nauczyciel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia “Nowy Młyn” – Kolonii Artystycznej w Szklarskiej Porębie. Fotografią zajmuje się od roku 1967. Początkowo związany z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym. Przez 20 lat prowadził własną pracownię fotograficzną zajmując się zawodowo fotografią studyjną, reklamową i wydawnictwami reklamowymi. Wystawiał w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród. Jego prace zakupiono między innymi do wydawnictwa “Polska Fotografia Amatorska w latach 1944-1984”.

Z kolei na wystawie Karola Nienartowicza pt. “Obrazy gór” znajdą się fotografie krajobrazów górskich z Alp, Karpat, Gór Dynarskich, Sudetów i szkockich Trotternish. Autor fotografuje góry od 12. lat. - Łączy tę pasję z zamiłowaniem do podróży trekkingowych z wielkim plecakiem i namiotem, głównie w miejsca odludne i dzikie - czytamy w katalogu wystawy. Karol Nienartowicz stara się odnaleźć w fotografowanym pejzażu, to czego nie pokazują inni: nietypową perspektywę opartą na poszukiwaniu oryginalnego punktu widzenia. Jego fotografie są “wychodzone”, na przekór złej pogodzie i trudnym warunkom pozwalają spojrzeć na góry z niedostępnej dla większości turystów perspektywy. Autor ukazuje przede wszystkim monumentalne piękno gór. Jego kolorowe fotografie poddane są minimalnej cyfrowej obróbce. Pracuje trochę jak impresjoniści, niejednokrotnie wraca w to samo miejsce, by trafić na właściwe światło.

Karol Nienartowicz - malarz, fotograf, licencjonowany przewodnik sudecki. Absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego oraz Wydziału Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2010 r.). Fotografuje góry w Europie od 2003 roku, m.in. Alpy, Góry Przeklęte i Karkonosze. Laureat Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym organizowanym przez Fundację Nasze Karpaty i National Geographic w roku 2014. Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w Magazynie Turystyki Górskiej i Dolnośląskim Magazynie Fotograficznym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 28-02-2015 0:00
"Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w Magazynie Turystyki Górskiej i Dolnośląskim Magazynie Fotograficznym". To ma być dorobek? Po co się czymś takim chwalić? Może z braku większych osiągnięć. Magazyn Turystyki Górskiej n.p.m. - tam swoje krzywe, prześwietlone albo niedoświetlone foty publikują amatorzy i niedzielni turyści, a portal Onet.pl... bez komentarza. Niedługo o wysokich kompetencjach fotograficznych będą decydować slitfocie na własnej stronie na fejsbooku.
~on 2-03-2015 12:55
Piękne fotografie obu autorów, chociaż bliżej mi do fotografii Waldemara Grzelaka..Tam są emocje i fotograficzne doświadczenie. Ciekawy jestem obrazów Nienartowicza. Przecież to malarz. Czy sa gdzieś do obejrzenia?
~znafffca 2-03-2015 14:54
on>>> Wpisz i imię i nazwisko go gogli i znajdziesz jego galerie. A do 00:00 >>> Te publikacje ma każdy, kto (jak każdy) kiedyś zaczynał. Natomiast nie masz pojęcia o czym piszesz, a mimo to piszesz. I to jest najsmutniejsze. Każdy burak który wyskoczył z a...lfabetyzmu, udaje teraz się za czynnik opiniodawczy. Jeśli twoje oceny pod postacią bełkotu "krzywe, prześwietlone albo niedoświetlone foty" dotyczą pracy którą wygrywa się Grand Prix National Geografic, to na wszelki wypadek nie wspomnę związanej z tym nagrody, bo by cie szlag trafił. Choć może i było by to pozytywne wydarzenie.
~fan 2-03-2015 15:42
Ciekawe, że minęły 4 dni od pierwszego komentarza i nagle pojawiły się dwa komentarze chwalące autora. Widać sam autor się obudził. I jeszcze obraża czytelników. Na pewno nie pójdę na wystawę kogoś, kto nie ma za grosz kultury.
~ 2-03-2015 15:43
A fotografie faktycznie kiepskie. Znam dużo lepszych fotografów. "Te publikacje ma każdy, kto (jak każdy) kiedyś zaczynał" - koro autor też zaczyna, to jaki z niego fotograf? Początkujący! Sam nie wiesz o czym piszesz, szczekaczu.
~do fana 2-03-2015 22:17
No cóż jakoś postaramy się przeżyć twoja nieobecność. Będzie trudnoooo.
~do 22:17 2-03-2015 22:33
Idź i nie truj. Widać kompleksiki d..pę ściskają. Nie każdy ma taki tandetny gust jak ty.
~lulu 3-03-2015 14:35
nic specjalnego te foty. szkoda czasu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group