Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7223
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Obrazy morza” Waldemara Grzelaka i “Obrazy gór” Karola Nienartowicza

Piątek, 27 lutego 2015, 8:04
Aktualizacja: 9:05
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Obrazy morza” Waldemara Grzelaka i “Obrazy gór” Karola Nienartowicza
Fot. Waldemar Grzelak
6 marca (w piątek) o godz. 17.00 w sali Biura Wystaw Artystycznych otwarte zostaną dwie nowe wystawy fotografii – “Obrazy morza” autorstwa Waldemara Grzelaka oraz “Obrazy gór” Karola Nienartowicza. Wystawy potrwają do 11 kwietnia.

Wystawa pt. “Obrazy morza” Waldemara Grzelaka prezentować będzie fotografie, które powstały w latach 2010–2015. Autor fascynuje się przede wszystkim morzem, jego zmiennością i surowym żywiołem, światłem i barwą. W swojej fotografii Waldemar Grzelak zwraca uwagę na cienie, błękity i zielenie, skontrastowane z bielą śniegu i fal. W jego fotografii chodzi o stylizację, uwydatnienie i wydobycie nastroju. - Artysta pokazuje “wrażenie”, “prawdę o sobie samym”, która wynika z pamięci o fotografowanym miejscu, nie z tego co można w tym miejscu dostrzec – czytamy w katalogu wystawy. Autor nawiązuje do symbolizmu oraz romantyzmu. Zestawia w swych kompozycjach wzburzone i chaotyczne morze z wyciszonymi i łagodnymi brzegami, podsuwa oglądającemu myśli dotyczące przemijania, zmienności i upływu czasu. Jego prace pełne są sugestii dotyczących synestezji, “barwnego słyszenia”. Fotograf kieruje uwagę odbiorcy ku melodii, którą można usłyszeć obserwując wiatr albo wzburzoną wodę.

Waldemar Grzelak - nauczyciel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia “Nowy Młyn” – Kolonii Artystycznej w Szklarskiej Porębie. Fotografią zajmuje się od roku 1967. Początkowo związany z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym. Przez 20 lat prowadził własną pracownię fotograficzną zajmując się zawodowo fotografią studyjną, reklamową i wydawnictwami reklamowymi. Wystawiał w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród. Jego prace zakupiono między innymi do wydawnictwa “Polska Fotografia Amatorska w latach 1944-1984”.

Z kolei na wystawie Karola Nienartowicza pt. “Obrazy gór” znajdą się fotografie krajobrazów górskich z Alp, Karpat, Gór Dynarskich, Sudetów i szkockich Trotternish. Autor fotografuje góry od 12. lat. - Łączy tę pasję z zamiłowaniem do podróży trekkingowych z wielkim plecakiem i namiotem, głównie w miejsca odludne i dzikie - czytamy w katalogu wystawy. Karol Nienartowicz stara się odnaleźć w fotografowanym pejzażu, to czego nie pokazują inni: nietypową perspektywę opartą na poszukiwaniu oryginalnego punktu widzenia. Jego fotografie są “wychodzone”, na przekór złej pogodzie i trudnym warunkom pozwalają spojrzeć na góry z niedostępnej dla większości turystów perspektywy. Autor ukazuje przede wszystkim monumentalne piękno gór. Jego kolorowe fotografie poddane są minimalnej cyfrowej obróbce. Pracuje trochę jak impresjoniści, niejednokrotnie wraca w to samo miejsce, by trafić na właściwe światło.

Karol Nienartowicz - malarz, fotograf, licencjonowany przewodnik sudecki. Absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego oraz Wydziału Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2010 r.). Fotografuje góry w Europie od 2003 roku, m.in. Alpy, Góry Przeklęte i Karkonosze. Laureat Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym organizowanym przez Fundację Nasze Karpaty i National Geographic w roku 2014. Publikował m.in. na portalu Onet.pl, w Magazynie Turystyki Górskiej i Dolnośląskim Magazynie Fotograficznym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group