Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 13259
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obawa przed okiem kamery

Poniedziałek, 5 września 2011, 7:52
Aktualizacja: 7:52
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Obawa przed okiem kamery
Fot. Archiwum
Radny Józef Gajewski zapytał w interpelacji, czy kamery miejskiego systemu monitoringu nie dają możliwości śledzenia jeleniogórzan w ich mieszkaniach. Rajca zamierza komisyjnie sprawdzić działanie kamer w mieście we wszystkich trzech bazach.

Obawy mieszkańców co do podglądania przez operatorów miejskiego monitoringu prywatnych mieszkań, w tym łazienek, toalet czy pokoi, pojawiły się już wiele miesięcy temu. Od tego czasu jeleniogórzanie pytają, czy ktoś w końcu wyjaśni tę kwestię. Sygnały o takich niepokojach w ostatnim czasie dotarły też do naszej redakcji, a wcześniej do radnego Józefa Gajewskiego.

– Jeleniogórzanie przyznają, że czują się obserwowani. Mówią, że zasłaniają okna firankami i zasłonami, by mieć pewność, że nikt ich nie podgląda. Zgłosiłem interpelację w tej sprawie z zapytaniem czy miejski monitoring posiada maski, które uniemożliwiają podglądanie ludzi w ich domach. Od władz miasta otrzymałem informację, że monitoring został dokładnie sprawdzony oraz, że posiada możliwość zaprojektowania ścieżek obserwowania, które zakrywają okna prywatnych mieszkań – mówi Józef Gajewski, radny Jeleniej Góry.

Wkrótce komisja prawa i spraw społecznych rady miejskiej sprawdzi wszystkie trzy bazy, gdzie przeglądany jest monitoring. Radni szczególną uwagę zwrócą na to, czy nie ma możliwości podglądania ludzi w ich mieszkaniach. Zdaniem rajców monitoring ma służyć poprawie bezpieczeństwa z poszanowaniem prywatności ludzi. – Ta sprawa musi być w końcu uregulowana nie tylko prawnie, ale i technicznie – dodaje radny Gajewski.

Tymczasem zarówno policja, jak i straż miejska zapewniają, że nikt z operatorów kamer miejskiego monitoringu nie zaglądał do prywatnych mieszkań.

– W naszym centrum dowodzenia monitoringiem mamy 64 kamery i jednego operatora, który to obsługuje, więc po prostu nie ma czasu na obserwowanie mieszkań prywatnych. Ponadto są trzy bazy monitoringu i na każdej z nich widać, co ogląda operator pozostałych dwóch baz. Dodatkowo przełożeni straży miejskiej i policji kontrolują nagrania z monitoringu, których operator nie może wykasować. Jeśli więc doszłoby do takich incydentów, odpowiedzialny od razu poniosłyby konsekwencje. Co więcej, na noc zakładane są specjalne maski, na okna i latarnie, ponieważ wydobywające się z nich światło zaciemnia obraz na ulicach i chodnikach – przekonuje Artur Wilimek, rzecznik prasowy straży miejskiej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
932
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group