Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 4825
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obawa przed okiem kamery

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 5 września 2011, 7:52
Aktualizacja: 7:52
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Radny Józef Gajewski zapytał w interpelacji, czy kamery miejskiego systemu monitoringu nie dają możliwości śledzenia jeleniogórzan w ich mieszkaniach. Rajca zamierza komisyjnie sprawdzić działanie kamer w mieście we wszystkich trzech bazach.

Obawy mieszkańców co do podglądania przez operatorów miejskiego monitoringu prywatnych mieszkań, w tym łazienek, toalet czy pokoi, pojawiły się już wiele miesięcy temu. Od tego czasu jeleniogórzanie pytają, czy ktoś w końcu wyjaśni tę kwestię. Sygnały o takich niepokojach w ostatnim czasie dotarły też do naszej redakcji, a wcześniej do radnego Józefa Gajewskiego.

– Jeleniogórzanie przyznają, że czują się obserwowani. Mówią, że zasłaniają okna firankami i zasłonami, by mieć pewność, że nikt ich nie podgląda. Zgłosiłem interpelację w tej sprawie z zapytaniem czy miejski monitoring posiada maski, które uniemożliwiają podglądanie ludzi w ich domach. Od władz miasta otrzymałem informację, że monitoring został dokładnie sprawdzony oraz, że posiada możliwość zaprojektowania ścieżek obserwowania, które zakrywają okna prywatnych mieszkań – mówi Józef Gajewski, radny Jeleniej Góry.

Wkrótce komisja prawa i spraw społecznych rady miejskiej sprawdzi wszystkie trzy bazy, gdzie przeglądany jest monitoring. Radni szczególną uwagę zwrócą na to, czy nie ma możliwości podglądania ludzi w ich mieszkaniach. Zdaniem rajców monitoring ma służyć poprawie bezpieczeństwa z poszanowaniem prywatności ludzi. – Ta sprawa musi być w końcu uregulowana nie tylko prawnie, ale i technicznie – dodaje radny Gajewski.

Tymczasem zarówno policja, jak i straż miejska zapewniają, że nikt z operatorów kamer miejskiego monitoringu nie zaglądał do prywatnych mieszkań.

– W naszym centrum dowodzenia monitoringiem mamy 64 kamery i jednego operatora, który to obsługuje, więc po prostu nie ma czasu na obserwowanie mieszkań prywatnych. Ponadto są trzy bazy monitoringu i na każdej z nich widać, co ogląda operator pozostałych dwóch baz. Dodatkowo przełożeni straży miejskiej i policji kontrolują nagrania z monitoringu, których operator nie może wykasować. Jeśli więc doszłoby do takich incydentów, odpowiedzialny od razu poniosłyby konsekwencje. Co więcej, na noc zakładane są specjalne maski, na okna i latarnie, ponieważ wydobywające się z nich światło zaciemnia obraz na ulicach i chodnikach – przekonuje Artur Wilimek, rzecznik prasowy straży miejskiej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 5-09-2011 8:03
Idźcie się leczyć ludzie do psychiatry.A radny Józef Gajewski niech się zajmie poważnymi rzeczami bo widać że nie ma co robić w tym mieście są ważniejsze rzeczy niż to czy kogoś nie stać na rolety jak się tak bardzo martwi że mu do domu zaglądają
~bezradny 5-09-2011 8:09
Panie radny wiecej luzu a nie podejrzen.W mieszkaniach tez dzieja sie cuda awantury itd wiec by nie doszlo do tragedi odpowiednie sluzby musza zareagowac w odpowiednim momencie jezeli jest cos niepokojacego w zachowaniu mieszkancow.Jeleniogorzanie jak czuja sie obserwowani to niech czuja sie bezpieczni.
~dziewczyna1 5-09-2011 8:18
Z tego co mi wiadomo na tej ulicy mieszka sama geriatria i nie sądzę aby ktokolwiek miał ochotę na podglądanie. Poza tym niech nie ściemniają, że mogliby być podglądani w łazienkach czy toaletach, bo przecież zabobrzańskie mieszkania w tej części nie posiadają okien w tych pomieszczeniach. Oj drodzie dziadki, to nie czasy wojny i inwigilacji, to XXI wiek!
ebee 5-09-2011 8:54
To jakiś absurd ! Czy przypadkiem Panu Gajewskiemu nie kończy się kadencja ? Wszak dieta radnego w wysokości ponad tysiąc złotych to ważny dodatek do urzędniczej pensji. No i jest to gratyfikacja za "nicnierobienie" Stąd ten temat. Szkoda, że tak skrajnie idiotyczny, że skomentować tego nie sposób. A tak odbiegając od tematu. Nie wymagam od urzędników cudów. Ale jak można być kompetentnym urzędnikiem mając tak zerową wiedzę techniczną, już o braku wyobraźni nie wspominając ? Kamaera monitoringu podglądająca lokatora w.....łazience. No comment ! Pozdrawiam, EBEE
~hucpa 5-09-2011 9:05
ebee dobrze rzecze, brak najmniejszej wiedzy technicznej dyskwalifikuje pana radnego z jakiegokolwiek działania! skandal..
~student 5-09-2011 9:33
truman show
~redshift 5-09-2011 9:41
Specjalnie może nie zaglądał ale przypadkiem jak kamera się wymskła kto wi. Technicznie jest to możliwe powinno więc być uregulowane prawem a nie zależeć do widzimisie przełożonego SM lub policji.
~redshift 5-09-2011 9:47
W jednym z polskich miast był juz taki przypadek, ze fotki roznegliżowanych kobiet trafiały z monitoringu miejskiego do sieci. Operatorzy kamer mieli taką zabawę.
~normalny 5-09-2011 10:41
Gajewski = bicie piany. Ot taki styl typu PIS
~ 5-09-2011 10:43
Jaka partia takie pomysly. Dobrze ze to ich Sld bliski koniec w polityce. Dziadki szaleja. Wapno sie lasuje.
~e.t. 5-09-2011 12:15
Czego się czepiacie posłańca? Mieszkańcy - czyli wyborcy- wybrali radnego do reprezentowania ich, Skoro mieszkańcy dają zadanie do wykonania radnemu - ma to robić i nie dyskutować. Jak proszą o badanie kamer - ma pisać interpelację, jak proszą o (na przykład) uporządkowanie drogi - ma pisać pisma. Ot, taką ma pracę. Czyli co, czepiacie się że dietę bierze, ale nie podoba wam się jak coś konkretnie robi? A jak nie macie innych problemów, to poproście swoich radnych (każdy teoretycznie ma "swojego" radnego ze swojej ulicy żeby pokazali ile spraw poruszyli, ile wniosków złożyli, etc. Zapewniam że wyniki byłyby ciekawe.
~jelox 5-09-2011 14:06
Pan Gajewski już nie pierwszy raz zajmuje się tematami zastępczymi, a wtedy, kiedy miał okazję się wykazać - jakoś niespecjalnie mu zależało, żeby go ktoś pozytywnie zobaczył. Kamery w mieście są potrzebne i co do tego wątpliwości najmniejszych nie ma, a wręcz przydałyby się w większej ilości miejsc, ot ... choćby przy ul. Kasprowicza, przy ul. Zachodniej, czy przy ul. Warszawskiej, gdzie jest niebezpiecznie, a miasto o tych miejscach zapomniało. Po drugie - jeśli cokolwiek w nich można zobaczyć, to warto zadać pytanie nie o możliwość kamery, ale o to, czego szuka w nich ten, co w danym momencie ma do obrazu z tych kamer wzgląd. Normalny człowiek nie szuka w kamerach \"atrakcji\" i najwyższy czas to pojąć. Nienormalny, jeśli będzie chciaŁ coś zobaczyć, to i tak znajdzie \"swój\" sposób
~ 5-09-2011 14:55
dekle które nie rozumieją że są inwigilowani po prostu nie mają żadnej świadomości, to że się urodzili ludźmi wcale nie znaczy że nimi są - widać to np. po tym forum
~otomaniak 5-09-2011 15:39
wgl to te kamery nie działaja np ta pod pkp gdzie zabito czlowieka, co weekend dochodzi tam do pobic napasci i burd pod lokalem orient express pod samiutka kamera i nikt nic nie robi
~ 5-09-2011 19:49
I bedzie jak Wielkiej Brytani na kazdym rogu kamery,jednym sie to podoba drugim nie!!!!
~jelgór 5-09-2011 20:28
Panie radny, nie należy zapominać, że ZGL-e podsłuch...ją mieszkańców przez kaloryfery:)
ruina 5-09-2011 20:59
rok 1984 zbliża się wielkimi krokami.
~POSZKODOWANY 5-09-2011 21:21
kto by się zamartwiał jakimś staruchem =na mydlo = ale tusko-germanskie panstwo robi co chce i nasze mieszkania i domy należy chronić/ skończy sie ta samowola p-aństwa w którym od Kaczra utworzno 6 słownie sześć organów policyjnychy ,. dośc gliny dość śledzenia obywteli czas na swobodę dla ludzi zezwirze4nceni pseudo POTWORY
Tomy M. 7-09-2011 14:31
Ja byłem tą osobą która zwróciła uwagę na to że system monitoringu jest mówią kolokwialnie SPIER*LONY. Także zarzuty proszę kierować do mnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group