• Niedziela, 20 października 2019
  • Godz. 23:11
  • Imieniny: Ireny, Kleopatry
  • Czytających: 6734
  • Zalogowanych: 12
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O walentynkach i świętym Walentym

Wiadomości: Region
Środa, 13 lutego 2019, 6:08
Aktualizacja: 12:56
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Użyczone/ Opactwo Krzeszów
Czy wiecie, że św. Walenty jest patronem zakochanych, a jednocześnie orędownikiem podczas ciężkich chorób, szczególnie psychicznych i epilepsji? 14 lutego zakochani na całym świecie świętują walentynki, a Kościół tego dnia wspomina świętego Walentego – biskupa i męczennika – orędownika podczas ciężkich chorób oraz patrona zakochanych. Z tej okazji od dzisiaj (13.02) do 17 lutego relikwie Św. Walentego będą wystawione w bazylice krzeszowskiej.

Na co dzień relikwie świętego Walentego znajdują się w ołtarzu św. Jadwigi Śląskiej w Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich w Krzeszowie. W ikonografii przedstawiany jest on jako kapłan w ornacie, z kielichem w lewej ręce, a z mieczem w prawej, także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.

Kult św. Walentego nie jest charakterystyczny dla cystersów, choć oczywiście pod jego wezwaniem wznosili również świątynie, czego przykładem jest Lubiąż – wyjaśnia Jacek Trybuła, rzecznik Opactwa w Krzeszowie. - W przypadku Krzeszowa, nie ma żadnych wzmianek o jego historycznym kulcie w opactwie. Pozyskanie przez opata Petrusa II Keylicha jego relikwii nie było więc działaniem planowym. Razem ze św. Walentym przywieziono również relikwie św. Fortunata. Dokument potwierdzający ich autentyczność datowany jest na 4 lipca 1685 r. Odręczny dopisek na jego odwrocie poświadcza jego przywiezienie na Śląsk, a dnia 8 listopada 1790 r. autentyczność relikwii potwierdził ówczesny sufragan wrocławski Anton Ferdinand von Rothkirch und Panten. Ze względu również na lakowe pieczęcie opata Petrusa, możemy stwierdzić, że to właśnie w 1790 r. relikwie św. Walentego zostały umieszczone w kaplicy św. Jadwigi w krzeszowskim Mauzoleum Piastów – dodaje J. Trybuła.

O św. Walentym (+ 269) mamy skąpe informacje. Widomo z Martyrologium Rzymskiego, że był biskupem Terni i został ścięty w czasie prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Jako kapłan gorliwie zajmował się obowiązkami swego stanu, a swą wielką świątobliwością zdobył sobie szczególny szacunek nie tylko u chrześcijan, ale nawet u pogan. Wedle opowiadań hagiograficznych, cesarz zabronił legionistom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat., a św. Walenty często ten zakaz łamał. Został aresztowany i torturowany poprzez bicie kijami, aby wyparł się Chrystusa i oddał pokłon bożkom. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Ostatecznie św. Walenty został ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia.

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
29%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Srynki 13-02-2019 10:50
Toż to święto dzieci i zdziecinniałych dorosłych.
~ 13-02-2019 12:18
Ciekawe czy uzdrowi naszą młodzież
użytkownik facebook 13-02-2019 19:06
Takze patrona opętanych😇😈

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group