Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2515
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O Ukrainie z Weroniką Marczuk

Sobota, 26 marca 2022, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O Ukrainie z Weroniką Marczuk
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (25.03) w Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie z Weroniką Marczuk - autorką książki "O! Ukraina", która powstała przed wojną wywołaną przez Rosję, a samo spotkanie również było zaplanowane przed 24 lutego. Jak się okazało, temat jest bardzo na czasie, gdyż warto poznać kulturę naszych gości ze wschodu.

Weronika Olena Marczuk pochodzi z Ukrainy, a w zasadzie ze Związku Radzieckiego. Rodowita kijowianka, a dziś polska prawniczka, producentka i aktorka (znana m.in. jako juror” You Can Dance” i uczestniczka „Tańca z Gwiazdami”) stworzyła dzieło pt. „O! UkraЇna” - w ten sposób chciała uczcić jubileusz niepodległości swojego kraju. Jak opowiadała podczas spotkania, od 30 lat mieszka w Polsce i postanowiła przybliżyć Polakom kulturę i historię Ukrainy.

W momencie, kiedy umawiałem spotkanie z panią Weroniką - temat nie był na czasie. Książka była napisana jeszcze przed wybuchem wojny. Powodem powstania książki były jej obserwacje - jest obywatelką Polski pochodzenia ukraińskiego. Mając codzienny kontakt z Ukraińcami, bardzo mało o nich wiemy - mówił Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej, który poprowadził spotkanie z autorką.

W trakcie spotkania była mowa o oligarchach ukraińskich, różnicach kulturowych między Polakami a Ukraińcami. W. Marczuk wspominała m.in. twarde metody wychowawcze w swojej rodzinie, co w Polsce mogłoby szokować. Nie zabrakło wątków związanych z barszczem ukraińskim, który różni się od tego, który gotowany jest w polskich domach (oprócz fasoli ma w sobie przewagę kapusty, a buraki są tam w śladowej ilości).

Organizatorzy podkreślali, że szczególnie teraz, gdy wokół nas jest tylu gości ze wschodniej granicy - warto poznać bliżej kulturę i zwyczaje Ukrainy. Podczas spotkania można było nabyć książkę, ale jest też ona dostępna w wypożyczalni Książnicy Karkonoskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

15
42%
Cieszy
5
14%
Hahaha
4
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
17%
Złości
6
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group