• Piątek, 26 kwietnia 2019
  • Godz. 3:56
  • Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny
  • Czytających: 2651
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O tym było na Karkonoskim Kongresie Obywatelskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 29 czerwca 2015, 13:21
Aktualizacja: 13:24
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
W miniony piątek (26.06) odbyło się w Jeleniej Górze spotkanie Karkonoskiego Kongresu Obywatelskiego. Przypomnijmy, że kongres swoje korzenie zawdzięcza Karkonoskiej Koalicji Organizacji Pozarządowych i ponad 10–letniej tradycji udziału głównie jeleniogórskich stowarzyszeń w akcji fundacji im. Stefana Batorego „Masz głos, masz wybór”.

Gościem kongresu był długoletni prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Piotr Frączak, który od kilkunastu lat aktywnie uczestniczy w budowaniu dialogu obywatelskiego na poziomie krajowym i regionalnym. Jest członkiem komitetu do spraw umowy partnerstwa (ciała dialogu oceniającego wdrażanie funduszy europejskich).

- To bardzo dobrze że, spotykamy się tu, w Jeleniej Górze – mówił Piotr Frączak – ponieważ dzień wcześniej podczas Forum Dialogu Obywatelskiego zwracano uwagę na rolę lokalnego zaangażowania organizacji pozarządowych w budowanie systemu współpracy z administracją. Zaproponowano tam powstanie rady dialogu obywatelskiego, która ma być niezależnym ciałem, wzmacniającym głos organizacji w debacie publicznej. Organizacje pozarządowe obok związków zawodowych i pracodawców, a także samorządu są istotnym głosem obywateli w myśleniu o rozwoju społeczno- gospodarczym kraju i regionu.

- Sektor organizacji pozarządowych pracuje nad strategicznym dokumentem „III sektor dla Polski” który ma umożliwić obywatelom i ich organizacjom włączenie się w działanie na rzecz poprawienia jakości życia mieszkańców, wyrównywania szans i umacniania praw obywatelskich. Integracja sektora obywatelskiego z jednej strony i wzmocnienie dialogu obywatelskiego z drugiej to szansa na zwiększenie roli partycypacji społecznej i działalności pozarządowej w działaniach na rzecz przyszłości - podkreślał.

W blisko dwugodzinnej dyskusji uczestnicy kongresu, głównie liderzy organizacji pozarządowych oraz grupa radnych z przewodniczącym rady miasta Leszkiem Wrotniewskim, poruszali problemy niedoskonałości prawa regulującego miejsce NGO, często wadliwych mechanizmów demokracji, właściwej relacji z jednostkami samorządu terytorialnego. Mówiono także o potrzebie wzmocnienia organizacyjnego NGO poprzez głównie jednoczenie swych sił tak, aby być liczącym partnerem w podejmowanych działaniach. Zdaniem zgromadzonych, podstawową wadą funkcjonowania NGO jest to, że dały się sprowadzić do roli konkurentów w ubieganiu się o środki budżetowe, zapominając o statutowych celach społecznych.

Jak się wydaje, powoływane zespoły doradcze przy prezydentach, burmistrzach i wójtach mają w większości charakter fasadowy. Rady ds. seniorów, osób niepełnosprawnych czy wreszcie rady działalności pożytku publicznego nie wnoszą nic do rozwoju społeczno - gospodarczego miasta i gminy co oznacza, że obecna ich forma nie zdaje egzaminu. Alternatywą mogą być rady konsultacyjne powoływane przez środowisko III sektora, bieda w tym, że o te porozumienia jest trudno. Zawsze bowiem ktoś decyduje o dotacjach i dofinansowaniach. „Ktoś” a nie wypracowany obiektywny system ograniczający interpretacyjną swobodę ocen.

W podsumowaniu zwrócono uwagę na rolę pracy nad rozwojem samych organizacji pozarządowych, ich wizerunku i docenienia ich roli przez opinię publiczną. To przecież III sektor coraz częściej jest znaczącym pracodawcą, ale też miejscem wielopokoleniowego społecznego zaangażowania ludzi zakochanych w swoich „małych ojczyznach”. - Klimat do dyskusji o tych problemach jest dobry – powiedział Piotr Frączak. - W Sejmie procedowana jest ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie a także ustawa o stowarzyszeniach, które mogą być początkiem zmian na rzecz lepszego prawa dla organizacji. - Zacząć jednak powinniśmy od siebie, budowania mostów porozumienia, bo tylko silne organizacje działające wspólnie mają moc dokonywania zmian - podkreślał.

Organizatorzy kongresu myślą już o kolejnym, wrześniowym spotkaniu z udziałem ludzi mogących wspierać inicjatywy integracji i dialogu obywatelskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Anzelm B. 29-06-2015 16:18
Trzeba było aż przeszło 20 lat by powiedzieć to, co od dawna mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych ? Nie docierało to ani do władz polskich, ani europejskich. Demokracja obywatelska to pusty slogan, który ma szansę odzyskać swoje znaczenie dopiero po odejściu obecnego pokolenia. ŁĄCZNIE ZE MNĄ !
~Bogdan A. 29-06-2015 18:02
Każda - bez przymiotnikowa - demokracja pustym sloganem nie jest. Ma swoje znaczenie. Zarówno obecne jak i przyszłe pokolenia będą zawsze miały wpływ na kształt demokracji, który przybierał będzie różne formy w zależności od czasu i przestrzeni. Odejście obecnego pokolenia, łącznie z Anzelmem.B., nie ma żadnego związku przyczynowo- skutkowego z demokracją.
~gluś 29-06-2015 19:02
aleśmy po 25 latach wolności doczekali czasów, że demokrację szerzą nam byli wysokiej rangi funkcjonariusze aparatu minionego reżimu, pewnie jeszcze im będziemy medale zasłużonych przyczepiać do klapy ;(
~niecierpliwy 30-06-2015 19:47
z niecierpliwością czekam na to wrześniowe spotkanie by min. zadać kila pytań panu ze zdjęcia nr. 1 który tak pięknie mówi o dialogu, konieczności wspólnego działania, mówię temu panu "sprawdzam" ile w tym gołosłownych haseł a ile faktycznego działania u podstaw

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
782
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
25.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Trwa remont Wieży Książęcej w Siedlęcinie  
Aktualności
Wraca temat Sołtysiej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group