Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O sprawach społecznych w KSON

Piątek, 31 stycznia 2020, 15:42
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 lutego 2020, 10:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O sprawach społecznych w KSON
Fot. Przemek Kaczałko
Sprawy społeczne były kolejną dziedziną, którą poruszono podczas cyklu spotkań pod hasłem Karkonoskie Inicjatywy Obywatelskie. Na debatę w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych przybył poseł Robert Obaz, wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów.

Poprzednie spotkanie, które odbyło się tydzień wcześniej dotyczyło głównie problemów służby zdrowia - tym razem poruszono kwestie polityki społecznej, zarówno na szczeblu samorządów, województwa, jak i rządowym.

Polityka miasta, starostwa, województwa z organami rządowymi musi być zgodna - uważa Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. - Trzeba się wsłuchiwać w oczekiwania mieszkańców. Organizacje pozarządowe są doskonałym elementem dialogu. Nawet jak coś jest trudne do spełnienia, to musimy wiedzieć dlaczego i kiedy to będzie możliwe do spełnienia - dodał prezes KSON-u, który poruszył też kwestię zatrudnienia osób niepełnosprawnych. - Przez podniesienie płacy minimalnej wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy utrzymać zatrudnienie osób niepełnosprawnych, bo nawet przy dofinansowaniu przez PFRON braku tych pieniędzy. Szef zakładu pracy kieruje się nie tylko empatią, ale też rachunkiem ekonomicznym - alarmuje S. Schubert.
Przed nami duże wyzwania. Od kilku lat wspomaganie jest na tym samym poziomie, a płaca idzie dynamicznie w górę. Przedsiębiorcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają coraz mniejsze wspomaganie z PFRON i bardzo duży problem. Jeśli to nie zostanie zmienione, to zatrudnienie osób niepełnosprawnych z pewnością będzie się zmniejszało - alarmuje Ryszard Grot, prezes firmy Simet, zatrudniającej osoby niepełnosprawne.

Przedstawiciel zarządu województwa mówił m.in. o działaniach na rzecz zatrudnienia.

W tym tygodniu otworzyliśmy na Dolnym Śląsku (w Dzierżoniowie - red.) kolejny Zakład Aktywności Zawodowej - to inicjatywa organizacji pozarządowej, ale jako zarząd województwa wspieramy to organizacyjnie i finansowo - zaznaczył Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, który zapewnia, że podobne miejsca powstaną w kolejnych miejscach na terenie województwa.
Na przestrzeni lat współpraca organizacji pozarządowych z miastem miała różną dynamikę - stwierdził Mariusz Gierus, radny Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group