• Piątek, 18 października 2019
  • Godz. 23:22
  • Imieniny: Juliana, Łukasza
  • Czytających: 6265
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

O ściekach ze schronisk

Wiadomości: Szklarska Poręba
Sobota, 8 czerwca 2019, 6:05
Aktualizacja: Niedziela, 9 czerwca 2019, 7:49
Autor: WAC
Fot. Starostwo Powiatowe
Na ostatnim przed okresem urlopowym posiedzeniu wyjazdowym spotkała się w czwartek (6.06) Komisja Turystyki, Sportu i Promocji Powiatu Jeleniogórskiego.

Posiedzenie, które odbyło się w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem samorządowców z miasta pod Szrenicą. Na spotkanie z radnymi powiatowymi przybyło dziesięciu miejscowych rajców oraz władze miasta. Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono tematyce tożsamości kulturowej regionu oraz marce lokalnej Karkonoszy. Specjalną prezentację na ten temat przygotował dr Przemysław Wiater. Z pozytywnym odbiorem spotkał się pomysł organizacji Kongresu Kultury Karkonoskiej.

Posiedzenie komisji było też dobrą okazją do omówienia problematyki gospodarki wodno-ściekowej w Karkonoszach

Mam wrażenie, że po raz pierwszy rozmowa na ten temat przebiegała bez stereotypów i bez wzajemnych animozji - mówi przewodniczący Komisji Turystyki, Sportu i Promocji Powiatu Jeleniogórskiego Maciej Gałęski.

Przy stole obok przedstawicieli powiatu zasiedli: reprezentanci Karkonoskiego Parku Narodowego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Wspólnie ustaliliśmy, że w kolejnych latach będziemy dążyć, aby ścieki z karkonoskich schronisk były sprowadzane w dół. Zdajemy sobie sprawę ze skali wyzwania jednak jest to konieczność, gdyż obecne oczyszczalnie ścieków znajdujące się przy schroniskach nie będą w stanie podołać swoim zadaniom wobec olbrzymiego wzrostu natężenia ruchu turystycznego - podkreślał Maciej Gałęski. - Mamy świadomość, że nie będzie łatwo znaleźć na ten cel źródła finansowania, gdyż mówimy o kwotach wielomilionowych. Doszliśmy do wniosku, że środków na ten cel będziemy szukać głównie poprzez specjalny priorytet w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska - dodał.

Twoja reakcja na artykuł?

17
63%
Cieszy
1
4%
Dziwi
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
8
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 8-06-2019 7:17
Jaki ruch turystyczny , jeszcze trochę a góry znikną przez budowę budynków a srają coraz więcej , najlepiej pozbyć się ścieków , niech inni się martwią
~Magda Pakoszów 8-06-2019 8:29
Schroniska to nie problem! Na przykładzie miasta Piechowice - zrzut nielegalnych ścieków z posesji domowych do potoków i do gruntu to 40.000 m3 rocznie. I to jakoś dziwnie nikogo nie obchodzi... Wszystko trafia do Bobru! Poczytajcie STOP WYLEWANIU SZAMBA na Facebooku
~18 sqandal 8-06-2019 9:09
…. ścieki to problem trudny do rozwizania ale? ………. ano właśnie to powinno być już dawno rozwiązane , właściciele schronisk czy domów wczasowych majką to w nosie , sprawdzać ich i karać względnie zamykać takie obiekty. Dość pobłażania a i te domostwa które odprowadzają ścieki do rzek wziąć pod lupe i przymusić do budowy szamba . Czas się za to wziąć !!!
~Lofek 8-06-2019 21:44
Żal komuś że płaci za ścieki a inni mają przydomową oczyszczalnię.... Trzeba było kupić działkę odpowiednio dużą aby rozprowadzić z oczyszczalni uzdatnioną wodę. Tym co odprowadzają nieoczyszczone ścieki do wód i strumyków powinno się naliczać podwójne opłaty za ścieki
~` 9-06-2019 6:11
Jakom zrobili makiete pewnie za 200 tysiecy. Na komputerze to juz nie mozna pokazac bo to wstyd. Kasa pewnie idzie na gadanie , kawke i ciasteczka a ludzie srac beda dalej bo to nie chodzi o srodowisko i zorbienie czegos tylko gadanie przeciaganie i wyciaganie kasu.
~Real 10-06-2019 6:32
...Ścieki ze Śnieżki rurami sprowadzić i podpiąć do Karpacza, oni odprowadzą je do oczyszczalni w Mysłakowicach, która to spuści je do rzeki... Pojawią się nagrody za rozwiązania ekologiczne, a to, że obok mamy klęskę ekologiczną... nic to ;)
~Real 10-06-2019 6:43
Cyt. "Mam wrażenie, że po raz pierwszy rozmowa na ten temat przebiegała bez stereotypów i bez wzajemnych animozji" - jeszcze ze 20 lat i może coś wam WSPÓLNIE wyjdzie, póki co dominuje mentalność i działanie podyktowane egoizmem, bo "przeca moja chata z kraja" ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group