Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8611
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O rozpadających się górach

Środa, 6 listopada 2019, 6:01
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2019, 12:18
Autor: WAC
Jelenia Góra: O rozpadających się górach
Fot. WAC
Uczniowie "Żeroma" ale nie tylko przyszli na spotkanie z Rafałem Fronią – jeleniogórskim himalaistą, podróżnikiem i autorem książek. Prelekcja pt. "Mount Everest i Nanda Devi... Jak umierają góry – o zmianach klimatu, zanikaniu lodowców i o smogu, nie tylko w górach wysokich – odbyła się wczoraj (5.11) w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Spotkanie było jednym z elementów kampanii społeczno-informacyjnej prowadzonej przez miasto Jelenia Góra pt. „Stop Smog! – Wymień Piec”, której Rafał Fronia jest jednym z ambasadorów. Celem jest podniesienie świadomości ekologicznej, ograniczenie smogu i poprawa jakości powietrza.

Jak informuje Urząd Miasta, kampania ma służyć zwróceniu uwagi, jak ważne jest prawidłowe ogrzewanie naszych mieszkań i domów oraz jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog. W akcji chodzi też o zwrócenie uwagi na nowe, zmieniające się regulacje prawne w zakresie norm dotyczących źródeł energii, ich jakości, pochodzenia, a także emisji szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania.

W trakcie wczorajszego spotkania R. Fronia z wielką pasją opowiadał o swoich ostatnich górskich wyprawach, w tym ostatniej, podczas której członkowie ekipy z jeleniogórzaninem w składzie, Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński zdobyli Nanda Devi. Nawiązał też do przerwanej wyprawy na Mount Everest. W opowieść wplatał informacje dotyczące zaobserwowanych efektów zmian klimatycznych w wysokich górach. Prelekcja była ilustrowana zdjęciami oraz filmami. Po spotkaniu można było nabyć książki Rafała Froni: "Anatomia Góry" oraz "Rozmowa z Górą", a także porozmawiać z autorem i otrzymać dedykację.

Zmiany klimatyczne powodują w górach wysokich zanikanie lodowców – mówi R. Fronia. - Przez to, że zrobiło się ciepło, że na 6,5 tysiącach metrów zaczął padać deszcz a nie śnieg, topniejący lód odsłonił skały, które uległy erozji. Rozpad gór staje się dla nas wielkim niebezpieczeństwem i wymusza na nas nowe rozwiązania. Musimy zmieniać czas kiedy możemy się wspinać, albo zmieniać drogę wspinaczki. Ta degradacja w górach wysokich postępuje bardzo szybko. Zmiany, które w Alpach trwały 50 lat, w Himalajach lub Karakorum nastąpiły w ciągu jednej dekady. Dodatkowo wiatry, które wieją zaczynają przywiewać zanieczyszczenia powietrza i osiadający na śniegu pył powodują, że staje się on brudny. Taki śnieg jeszcze mocniej absorbuje promienie słoneczne, przyspieszając degradację.

Twoja reakcja na artykuł?

24
39%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
7%
Nudzi
4
7%
Smuci
0
0%
Złości
29
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (72)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
490
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group