Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 3479
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: O roślinach chronionych Sudetów w Kowarach

Środa, 18 kwietnia 2018, 8:30
Autor: Zbigniew Piepiora
Kowary: O roślinach chronionych Sudetów w Kowarach
Fot. Zbigniew Piepiora
W „Gościńcu na Starówce” wygłosił wykład pt.: „Rośliny chronione Sudetów” dr Wojciech Giża. Zdradził m.in. tajemnice zawarte w nazwach polskich i „łacińskich” (np. Anemone sylvestris, Andromeda polifolia, Campanula barbata i Gymnadenia conopsea). Podzielił się swoimi obserwacjami nt. omawianych roślin, uwiecznionych na znakomitych fotografiach.

Dr Wojciech Giża przedstawił gatunki roślin, które występują wyłącznie w poszczególnych częściach Sudetów: Zachodnich, Środkowych i Wschodnich, jak i te które można spotkać na całym obszarze Sudetów. Do tej pierwszej grupy, w Sudetach Zachodnich należą: dzwonek karkonoski – endemit Karkonoszy i goryczka trojeściowa, które od 2013 roku występują na wspólnym, polsko–czeskim logo Karkonoskiego Parku Narodowego i Krkonošského národního parku, następnie zmienka górska, sasanka alpejska, a także zawilec narcyzowy. Wyłącznie w Sudetach Środkowych rośnie zawilec wielkokwiatowy, a w Sudetach Wschodnich dzwonek brodaty i storczyk kukawka. Do drugiej grupy (obszar całych Sudetów) należą: zerwa kulista – odwiedzana przez wiele owadów np. chrabąszcze (fot. 3), modrzewnica pospolita, gółka długoostrogowa i bardzo rzadka paproć – paprotnik ostry.

Wykład był połączony z uroczystym otwarciem wystawy fotograficznej autorstwa Wojciecha Giży. Przyczynkiem do zorganizowania wykładu i wystawy była najnowsza, ósma już jego książka pt. „Rośliny chronione Sudetów”. Na wystawie prezentowane są nie tylko gatunki omówione podczas wykładu, ale także: arnika górska, lilia złotogłów, listera jajowata, kruszczyk rdzawoczerwony, palczyk bzowy, podejźrzon księżycowy i włosienicznik rzeczny.

Wystawę można oglądać w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1 Maja 23 w Kowarach. Jest czynna codziennie w godzinach 12.00–20.00. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group